Kedi Nanesi Nedir?

Çoğu kedinin bayıldığı şeylerden biri kedi nanesi ya da diğer isimleri ile kedi otu veya catnip. Kedi nanesi adından da anlaşılacağı üzere nane familyasından bir bitkidir ve anavatanı Kuzey Afrika ve Akdeniz olsa da günümüzde dünyanın farklı bölgelerinde de yetiştirilen bir ottur. Bu bitkiye kedi nanesi denmesinin nedeniyse kedilerin çok sevmesidir. Bu bitki kediler açısından güvenlidir ve güvenle kedinize verebilirsiniz. Sadece bazı kedilerde etkileri farklı olabilir, bunu da gözlemleyerek belirleyebilirsiniz.

Kediler kedi nanesini neden sever?

Kedi nanesinde bulunan etkin bileşene nepetalakton ismi verilir ve kedileri bu bitkiye çeken de bu bileşendir. Kediler kedi nanesini nepetalakton bileşeninin salgıladığı koku sayesinde bulurlar ve yapılan araştırmalar bu bileşenin salgıladığı kokunun kedilerin salgıladığı cinsellik ile bağlantılı feromonun kokusuna benzediğini göstermiştir. Yani kedilerin kedi nanesine bu denli düşkün olmasının altında yatan neden muhtemelen bu bitkinin kedi cinselliğini çağrıştıran bir koku salgılamasıdır.

Kedi nanesinin kediler üzerindeki etkileri farklıdır!

Kedi nanesi genel olarak tüm kediler tarafından sevilse de bu bitkinin kediler üzerindeki etkileri farklılık gösterir. Kimi kediler kedi nanesi ile karşılaştıklarında çok mutlu olup, sevecen davranışlar sergilerken bazılarıysa delirmiş gibi etrafta koşuşturabilir.

Kedi nanesi bazı erkek kedileri saldırganlaştırabilir!

Kedi nanesi bazı erkek kedilerde ise kelimenin tam manası ile ters etki yapar ve kedinin saldırgan davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bu nedenle kediniz ister dişi ister erkek olsun kedi nanesi verirken önce küçük bir miktar ile tepkisini ölçmeniz ve ardından yani gösterdiği tepkiye göre kedi nanesi vermeniz çok daha doğrudur.

Bu arada şu bilgiyi de paylaşalım sizinle; hayvan ürünleri satılan birçok mağazada kedi nanesi spreyi ve kedi naneli oyuncaklar bulabilirsiniz.

Önemli İpuçları

Özellikle kedinize yeni bir tırmalama tahtası, oyuncak vb. ürün aldıysanız ve kediniz bu ürüne ilgi göstermiyorsa; kedi nanesi imdadınıza yetişebilir. Bu ürünlere kedi nanesi veya kedi nanesi esansı sürerek kedinizin bu ürünlere ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz.

Kedi nanesini ticari olarak farklı formlarda bulmanız mümkündür. Kedi nanesi tozu, kedi nanesi yağı ve kedi nanesi ampülü gibi farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünlerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

Ürün fiyatları ürün formlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. En çok karşımıza kuru bitki olarak 45 ml ambalajlar ile çıkmaktadır. Bu ürünün fiyatı 15-30 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu