Evcil Hayvanlar ve Çocuklara Olumlu Etkileri

Evcil hayvanlar, insanların bebeklikten alarak evlerinde bakıp besledikleri, ev yaşamına alışkın olan ve eğitilmiş hayvanlardır. Hayvanların evcil olması, onların insan davranışlarına tepki vermesi, insanların emirlerini dinlemesi ve insanların söylediklerini anlaması anlamına gelir. Evcil hayvanlar tıpkı bir bebek gibi ilgi ve sevgi isterler. Onların bakımı büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu tam anlamıyla yerine getirebilmek için ise, hayvanların bakımıyla ilgili pek çok bilgiye sahip olmak gerekir.

Yapılan pek çok araştırmaya göre evcil hayvanların, insanların psikolojileri üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Özellikle çocuklar üzerinde olumlu etkileri olan evcil hayvanların ne gibi faydaları olduğunu aşağıdaki şekilde incelemek mümkündür.

Evcil hayvanların çocuklar ve insanlar üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

  • Çocukların duygusal gelişimi açısından evcil hayvanın rolü oldukça önemlidir. Çocuklarınız evcil hayvanları olduğunda kendilerini yalnız hissetmezler ve evcil hayvanlar da çocukları oldukları gibi kabul ederler. Bu nedenle hayvanınız ve çocuğunuz arasında çok güçlü bir bağ oluşur. Bu da çocuğunuzun duygusal olarak çok güçlü olmasını sağlar
  • Evcil hayvanı olan ve onların bakımını üstlenen çocukların sorumluluk duyguları da gelişmektedir. Bunun sonucunda çocuklarınızın özgüveni artmış olur.
  • Yapılan bir başka araştırma sonucunda evcil hayvanlara sahip olan çocukların bağışıklık sistemlerinin de çok güçlü olduğu ve ilerleyen yaşlarda çok daha az hastalandıkları kanıtlanmıştır.
  • Evcil hayvanların sakin ve huzurlu olması, tüm aile bireylerini olumlu etkilemekte, herkesin yüzünde bir gülümsemeye neden olmaktadır.
  • İnsanların evcil hayvanlarının olması, insanların hayatlarını düzene sokmaları anlamına gelmektedir.
  • İnsanlar evcil hayvanlarını dolaştırırken, başka insanlarla tanışma ve sosyalleşme imkanı bulurlar.
  • Evcil hayvanlar, hem çocukların hem de ebeveynlerin egzersiz yani spor yapmasına yardımcı olur.
  • Evcil hayvanlarla büyüyen bebeklerin, alerji olması durumu, diğer bebeklere oranla çok daha azdır.

Peki bizlere ve çocuklarımıza bu kadar çok fayda sağlayan evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilenler hangileridir sizce? Bu sorunun cevabı kedi, köpek ve papağan olarak belirlenmiştir. Bu üç evcil hayvanın çok tercih edilmesinin pek çok nedeni vardır. Biz bu nedenlerden ziyade, bu hayvanların bakımı, beslenmesi ve özellikleri gibi konuları açıklayalım;

Sadık Dostunuz Köpekler

Özellikleri; Evcil köpekler diğer hayvanlara göre daha uysaldır. Bakımının kolay olması açısından daha küçüktürler. Eğitilebilirlikleri daha gelişmiştir. Zeka seviyeleri, insanlarla birlikte yaşadıkları için daha ileri seviyededir.

Bakımı ve beslenmesi; Bebekken aldığınız köpeklerinizin aşılama programını, veteriner hekime uygulatmanız gerekir. Köpeklerin sıklıkla yıkanması büyük bir yanlıştır. Köpeklerinizi 15 ile 20 gün aralıklarla yıkamanız gerekir. İlk etapta kolay sindirebileceği besinler verilmelidir. Süt de dahil olmak üzere çiğ besinler vermemelisiniz. Çiğ besinler bağırsaklarda tenya ve şerit oluşumuna neden olur. Tek yönlü gıdalarla değil farklı gıdalarla beslemek gerekir. Tek yönlü gıdalarla beslenmesi, köpeğinizde besin körlüğü oluşmasına neden olur. Köpeğinizi günde 1 ile 2 saat arasında dışarıda gezdirmeniz, ayak ve tırnak yapısının sağlam olması ve köpeğin psikolojinin düzelmesi için çok önemlidir.

Tatlı ve Sevimli Kediler

Özellikleri; Kediler de tıpkı köpekler gibi oldukça uysal ve eğitilebilirdir. Çocukların en samimi arkadaşı olma özelliği gösterirler. Kedilerin de evde bakımı oldukça kolaydır.

Bakımı ve beslenmesi; Evinizde bir kedi besliyorsanız mutlaka bir kum havuzu bulundurmanız gerekir. Çünkü kediler tuvaletlerini ortalığa yapmaktan hoşlanmazlar. Kedinize, köpeklere göre biraz daha fazla ilgi ve sevgi göstermelisiniz. Kediniz için 2. Ayından itibaren parazit ve aşı uygulaması programı yapılmalıdır. Kedinizi de çok yönlü beslemeniz daha doğru olacaktır ancak kuzu etli mamalar da tercih edebilirsiniz. Aşırı tatlı olan gıdalardan kaçınmalısınız. Kediniz için hazırlayacağınız yumuşak bir yatak onu oldukça mutlu edecektir. Kedinizi de günde en az 1 saat olmak üzere gezdirmeniz gerekir.

Oldukça Zeki Olan Papağanlar

Özellikleri; Diğer kuş türlerine göre oldukça akıllı oldukları bilinen papağanlar, büyük bir taklit yeteneğine sahiptir. Hemen hemen duydukları her sesi taklit edebilirler. Duydukları bir şarkıyı bile söyleyebilir, müzik aletinin sesini çıkarabilirler. Papağanlar ayrıca kendilerine sorulan soruları algılayabilme ve bu sorulara yanıt verebilme özelliklerine de sahiptirler. Papağanlar genellikle çok sakin olan hayvan türleridir. Cinsiyeti erkek olan papağanların dişilere göre daha iyi konuştuğu bilinmektedir. Oyun oynamayı da çok severler.

Bakımı ve beslenmesi; Evcil olan papağanınız bir ağaç dalında yada ağaç kabuğundan yapılmış kafeste yaşamak isteyecektir. Bu onun doğal ortamda olduğunu hissetmesi için önemlidir. Çiçek tomurcukları ve meyve tohumları ile beslenen papağanlara eğitim verebilmek, oldukça sabır istemektedir. Bu nedenle evcilleştirmek istediğiniz papağan türünü yavru iken almanız, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Papağanın size yakın davranmasını istiyorsanız, onu elinizde beslemelisiniz. Papağanınızın evin içerisinde günde en az 1 saat uçmasına izin vermelisiniz. Ayrıca tırnaklarının ve gagasının uzaması onu rahatsız edecektir. Bu nedenle belirli dönemlerde tırnaklarını ve gagasını kestirmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu