Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kediler insanlarla benzer bir vücut işleyişine sahip, bu nedenle bizlerle benzer hastalıklara yakalanabiliyorlar. Böbrek yetmezliği de bu hastalıklardan biri. Özellikle yaşlı kedilerde daha sık görülen bu sorun ne yazık ki can kayıplarıyla bile sonuçlanabilmekte. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için sevimli dostumuzun sağlık durumunu her zaman yakından takip edip, böbrek yetmezliği belirtileri gösterdiği an veteriner hekimimize başvurmamız gerekiyor.

Kedilerde Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kedi sahibiyseniz kedinizin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi kelimenin tam anlamıyla size bağlı. Zira onu doğru besleyerek, sağlık durumunu yakından takip ederek birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz. Kediniz rutininin dışında davranışlarda bulunuyorsa bu her zaman olmasa da çoğu kez kötü bir şeylerin habercisi olabilir. Böbrek yetmezliği özellikle yaşlı kedilerde sık karşılaşılan bir sorun. İlk belirtisi kusma. Şayet kediniz kısa aralıklarla, üst üste kusuyorsa tehlike çanları çalıyor olabilir. Hemen panik olmayın, ancak kedinizi mutlaka veteriner hekiminize götürün. Erken teşhis tüm hastalıklarda olduğu gibi böbrek yetmezliğinde de hayati önem taşıyor.

Panik olmadan kedinizin tedavisine odaklanın!

Veteriner hekim kedinize böbrek yetmezliği tanısı koyduysa panik olmadan dostunuzun tedavisine odaklanın. Aksi takdirde ona yarardan çok zararınız dokunacaktır. Böbrekler vücudun işleyişinde çok önemli rol oynar, bu nedenle böbrek yetmezliği bulunan kedinin hayatını normal şekilde sürdürmesi zordur. Kusma için her ne kadar ilk belirti desek de aslında kediler bu belirtiyi gösterdiğinde çoğu kez böbreklerin işlevi oldukça azalmış durumdadır. Yani kimi vakalarda böbrekler %70 oranında çalışmaz duruma bile gelmiş olabilir. Bu nedenle tedavi sürecinin de oldukça zorlu geçeceğini bilmeli ve bu zorlu süreçte dostunuzun yanında olmalısınız.

Akut ve kronik böbrek yetmezliği farklıdır!

Kedilerde akut ve kronik olarak iki tür böbrek yetmezliği görülür. Akut böbrek yetmezliği zehirlenmeye, travma, idrar yollarında tıkanıklık ya da enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilir. Akut böbrek yetmezliğinde erken teşhis ve yoğun bir tedavi ile böbrekleri eski hallerine döndürmek, yani tekrar işler hale getirmek mümkündür.

Yaşlı Kedilerde Böbrek Yetmezliği

İlerleyen yaşlarda kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri de yaşa bağlı böbrek yetmezliğidir. Ne yazık ki ev kedilerinin ölüm nedenleri arasında yaşa bağlı böbrek yetmezliği ilk sıralarda yer almakta. Bu durumda da erken teşhis kedinizin hayatını bir süre uzatabilir ve yeterli su tüketiminin yanı sıra doğru bir diyet ile bir süre daha sizinle birlikte yaşam kalitesi düşmeden yaşayabilir.

Kronik Böbrek Yetmezliği

Yapılan araştırmalara göre özellikle bazı cins kedilerin kronik böbrek yetmezliğine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak bu diğer kedilerde olmayacak anlamına da gelmez. Kedilerde kronik böbrek yetmezliği tedavisi oldukça zorlu bir süreçtir. Ancak çoğunlukla kötü sonuçlansa da mutlu sonla bittiğinin de görülebildiğini aklınızdan biran olsun çıkarmadan veteriner hekiminizle birlikte kedinizin tedavisi için gerekli olan herşeyi yapmaya devam ederek mutlu sona ulaşabilirsiniz.

Böbrek aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de vücudun sağlıklı biçimde çalışabilmesini sağlayan çok önemli bir organdır. Bu nedenle kedilerde görülen her türlü böbrek rahatsızlığı son derece ciddi sonuçlara yol açabilme potansiyeli taşır. Kedilerde kronik böbrek yetmezliği genellikle evde kendimizin anlayabileceği ya da diğer bir ifadeyle dikkatimizi çekecek belirtilere neden olur. Yani dikkat çekici belirtilere neden olur ve burada önemli olan bizlerin kedilerimizin sergilediği rutin dışı davranışları ve ruhsal, fiziksel değişimleri önemseyerek veterinere başvurmamızdır.
Belirtiler

Kedilerde kronik böbrek yetmezliği belirtileri şunlardır;

 • Aşırı su içme
 • Aşırı idrara çıkma
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Güçsüzlük
 • Kusma
 • Epilepsi-sara
 • Ülserler
 • Dehidrasyon
 • Körlük

Kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız.

Kedilerde Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Kedilerde kronik böbrek yetmezliği belirtileri elbette diğer birçok hastalıkla ortaktır. Yani yukarıda saydığımız belirtiler yalnızca böbrek yetmezliğinde değil çok sayıda farklı hastalıkta da görülür. Bu nedenle veteriner hekim bu şikayetler ile kendisine getirilen kedide kronik böbrek yetmezliğinden şüphelenirse idrar ve kan tahlillerinin yanı sıra diğer tanı yöntemlerinden de faydalanarak hastalığın kesin olarak tanısını koyma yoluna gider. Teşhis koyduktan sonra kedideki hastalığın ilerleme düzeyine ve diğer bazı özel koşullara göre bir tedavi yöntemi uygulayarak kedinin iyileşmesini sağlamaya çalışır.

Bazı kedi ırkları bu hastalığa yatkındır!

Bazı kedi ırkları böbrek hastalıklarına yatkındır. Böbrek hastalığına yatkınlık görülen kedi ırklarının bir kaçı şunlardır;

 • Russian Blue
 • Siyam
 • Abyssinian
 • Burmese

Elbette bunların dışında da her yaş, cinsiyet ve ırktan kedide kronik böbrek yetmezliği ile karşılaşılabilir.

Kaynaklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu