Bombay Kedisi ve Diğer Siyah Kedi Irkları

Siyah kedi ırklarından en bilinen ırk Bombay kedileridir. Bombay kedilerinin yüzyıllar boyunca kötü şans getirdiğine inanılmaktaydı. Bombay kedileri, 1976 yılında kedi ırkı olarak kabul edilerek kayıt altına alınmıştır. Siyam kedisi ve Amerikan Shortair kedisi bu ırkın atası olarak kabul edilmektedir. İki ırkın karışımından Burmese ırkı meydana gelmiştir. Siyah kediler parlak tüyleriyle Afrika leoparına benzetilerek de bu adla anılır. Bombay kedi ırkını diğer türlerden ayıran özelliklerden birisi olarak gözlerindeki parlaklık örnek gösterilebilir. Kara kediler asil görünüşleriyle herkesi adeta büyülemektedir. Farklı kültürlere, inançlara konu olan özel kediler olan Bombay türü bazı kültürlerde şans getirdiğine inanılırken bazı toplumlarda uğursuz kabul edilmektedir. Bu batıl inançlar tamamen yersizdir. Sevimli dostlar harika görüntüleriyle de hayran bırakmaktadır. Beyaz kedi türleri daha çok ilgi görse de her daim istenen kediler arasında siyah kediler yer alır. Bombay türüne ek olarak Chantilly Tiffany, Tuxedo, Japon Kıvrık Kuyruk kedileri siyah kedi ırklarının en bilinen diğer türleri arasında yer alır.

Bombay Kedilerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Kara kedi olarak bilinen siyah kedi ırklarından Bombay kedileri Siyah Amerikan kedisi ve Sable Burmese kedi türlerinin çiftleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bombay kedileri simsiyah renkte bedene sahip olmalarının yanı sıra gözleri de güzel renktedir. Göz renkleri genel olarak açık tonlardadır. Bombay kedilerin tüyleri oldukça kısa olup bakımları son derece kolaydır. Bombay kedileri orta boyutlarda olup vücutları kuvvetli ve esnektir. Baş kısımları yuvarlak olup yüzleri de oldukça geniştir. Sakin ve sevecen yapılarıyla dikkat çeken Bombay siyah kedi cinslerinin eğitimleri de orta zorluktadır.

Bombay Kedilerin Bakımı ve Ömrü

En çok dikkat çeken siyah kedi ırkından kabul edilir. Doyumsuz kediler olarak bilinmelerinin yanı sıra mamaları sıklıkla kontrol edilmelidir. Hareketli kediler olan Bombay türü oldukça da zekidir. Hem çocuklar hem yetişkinler bombay kedileriyle oynamaya bayılır. Bombay türü sosyalleşmekten son derece keyif alan türdür. Sosyal olan bu kedileri sahiplenmek oldukça kolaydır. İstisnai durumlar olsa da Bombay kedileri içe kapanıktır Bombay kedileri iyi bakıldığında ömürleri 15 ile 19 sene arasında sürer. Tüm kedi ırklarında olduğu gibi Bombay kedi ırkında sık karşılaşılan çeşitli kedi hastalıkları bulunur. Bu hastalıklar ataları olarak sayılan Burmese kedisinin hastalıklarıyla eşdeğerdir. Yavru Bombay kedilerindeyse uyku bütünlüğünün azalmasına neden olan hastalıklar vardır. Yetişkin Bombay kedilerinde bu durum mevcut değildir.

Siyah Kedi Irkları ve Özellikleri

Siyah kedi ırkları oldukça çeşitli olup dünyada en çok bilinen türleri ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

Chantilly Kedileri

Siyah kedi ırkından en çok bilinen Bombay türü olsa da ek olarak Chantilly kedileri Kuzey Amerika kökenlidir. Neslinin tükenme tehlikesiyle ilgili çalışmalar yapılıp risk ortadan kaldırılmıştır. Siyah kedi cinslerinden sayılan bu türün tüyleri kahverengine benzer. Tüy renkleri siyah olsa da melanin hormonu vücutlarında yüksek olduğundan, güneş ışığına maruz kaldığı zaman pas renginde olmaktadır. Tüyleri uzun, kabarık ve iridir. Gözlerinin sarı, gri renkte olduğu, fazla dikkat çektiği bilinmektedir. Vücut yapılarının 2 yaşında oturduğu bilinmelidir. Gövde kısmı iri olsa da bacak boyu genellikle kısadır. Dayanıklı yapıda olan Chantilly kedilerinin tüyleri kulağının alt kısmından uzamakta olup yanağıyla da harmanlanmıştır.

Japon Kıvrık Kuyruk Kedileri

Farklı kuyruk yapıları nedeniyle diğer kedilerden ayrılmaktadır. Ülkemizde az görülen bu kedilerin tüyleri farklı renktedir. Uzak Doğulular bu kedilerin uğur getirdiğine inanmaktadır. Siyah kediler arasında en sadık olan tür budur. Sahibine aşırı düşkün olan bu tür evcilleştirilmesiyle en çok tercih edilenler arasında yer alır.

Smokin Kedisi (Tuxedo)

Dünyada pek çok yerde bulunan kedilerdir. Melez, kedi ırklarından en eskisi olan smokin kedilerinin yüzü ve göğsü beyaz olup sırtında siyahlık vardır. Tüy rengi nedeniyle smokin adını alır. Smokin cinsi kedilerin diğer ırklara göre çok daha zeki olduğu ortaya çıkmıştır. Tekir kedilerinden sonra ülkemizde en çok görülen kedilerdendir. Oyunbaz ve hareketli yapıya sahip olup oldukça sempatiktirler.

Siyah Kedilerin Bakımları Nasıl Olur?

Siyah kedi ırkları yüksek sesleri sevmeyen kedilerdir. Kedilerin mama kabı, su kabı, kedi evleri, yatakları evlerde sessiz alanlara koyulmalıdır. Yüksek sesleri sevmemelerinin nedeni işitme duygularının gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bizler için normal düzeyde olan sesler siyah kediler için son derece yüksek olmaktadır. Beslenmelerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Kara kediler bulduğu her şeyi yemektedir. Siyah kediler daha çok yemek yemeye meyilli yapıdadır. Beslenmelerini takip ederek mama kaplarını kedi mamalarıyla dolu bırakmamak gerekmektedir. Kedi beslenme programları hazırlanılması gerekmektedir. Kaliteli kedi mamaları yağ oranları düşük besin değeri bakımından da son derece yüksektir. Derilerinin ve tüylerinin sağlıklı olması için kedi tarağıyla haftada bir defa taranması gerekir.

Siyah Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Ülkemizde batıl inançlar bakımından genellikle uğursuz olarak kabul edilen siyah kedi ve siyah kedi yavrusu farklı yapılarıyla ilginç olarak kabul edilir. Siyah Kedi Günü olarak “17 Ağustos ve 27 Ekim” arası kabul edilmektedir. Ülkemiz ve pek çok yerde uğursuz olarak kabul edilmektedirler. Almanya da sağdan sola doğru birinin önünden kedi geçmesi uğurlu bir durum olarak kabul edilir. Japonya da bekar bir kadın siyah kedi sahiplenirse yakın zamanda evlenme ihtimali olduğu anlamına gelir. Güneşte fazla kalan kedi tüyleri zamanla pas rengini alabilmektedir. Siyah kediler beyaz kedi türlerine göre hastalıklar karşısında daha dayanıklı kabul edilmektedir. Avrupa da pek çok ülkede gemilerde olan farelerle mücadele edilmesinde siyah kediler tercih edilmektedir. Gemilerde birkaç kedi bulunması gerekirken denizcilerin bazıları özellikle siyah kedi barındırmaktadır. Şans getirdiği inancıyla siyah kedilere daha çok yer verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu