Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Fiyatları

Maine Coon kedisi, kedi türleri arasında en karizmatik kediler arasında yer alıyor. Sivri kulakları ve sert bakışları ile ilk bakışta karşılarında ki kişilerde bir saygı hissi oluşturuyorlar. Günümüzün en popüler olan bu kedi türleri özel ırklardır ve birçok kedi severin de evinde kendine yer edinmiştir. En büyük evcil kediler olan bu türler muazzam boyutlara sahiptir. Evinde bir aslan yavrusu beslemek isteyenlerin ilk tercihleri arasında olabilecek olan Maine Coon kediler çok meraklı ve dev cüsseli kedilerdir. Eğer evinizde bu güzel kediyi beslemek istiyorsanız mutlaka onun için özel bir yer ayarlamanız gerekmektedir.

Maine Coon kediler kedilerine has türlerdir. Ciddi ve ağır cüsselerine rağmen ise son derece cana yakın olmaları insanları şaşırtan özellikleri arasında yer almaktadır. Tüm dünya tarafından en beğenilen kediler arasında yer alırlar.

Maine Coon Kedisi Karakteri

Maine Coon kedisi karakteri diğer kedi türlerinden bazı açılardan farklılık gösterebilir. Bu kediler son derece nazik ve sevecen kedilerdir. İlk görüşte kişileri biraz ürkütse de çevresine karşı her zaman oldukça cana yakındır. Çok akıllı ve zeki olmaları onları özel kılan özelliklerinden biridir. Bu da onların sürekli olarak yeni bir şeyler öğrenmesini sağlar.

En önemli karakter özelliği ise çevresine karşı son derece dikkatli olmalarıdır. İnsanları yakından takip eden kedi türleridir. Çok eğlenceli bir yanları vardır ve ciddi duruşlarınla rağmen çok komik hareketler sergilemekten de geri kalmazlar. Dişi olanlar ise daha oturaklı bir yapıya sahiptir. Yavruluktan sonra biraz daha durulabilirler.

İri bir cüsseleri olan Maine Coon kedi türleri son derece sadık ve insancıl bir karaktere sahiptirler. Aynı zamanda sahiplerinin yanında çocuksu bir yapıya bürünürler. Sessiz bir şekilde miyavladıkları için ev ortamında kolay kolay kimseyi rahatsız etmezler. Bu kediler uysal bir karaktere sahiptirler.

Çiftleşme dönemlerinde dahi diğer kediler gibi ortalığı ayağa kaldıran bir tavır içerisine girmezler. Acıktıklarında sakince sahiplerinden mama isteyen kediler kolay kolay sinirlenmeyen bir karakterleri vardır. Çocukları olan kişiler için evde beslenebilecek türlerdir.

Maine Coon Kedisi Köken Bilgisi

Maine Coon kediler köken olarak Kuzey Doğu Amerika bölgesine özel bir türdür. Bu kediler çok eski türler arasında yer alırlar ve denizcilerin vasıtası ile Amerika’ya gelmiş ve burada çoğalma imkanı bulmuştur. Burada yerel kedilerle çiftleştirilen bu kediler zamanla son halini alarak oldukça karizmatik bir görünüm kazanmışlardır.

Amerika’nın en popüler kedileri arasında yer alan Maine Coon kedileri çok geniş kitleler tarafından kısa sürede sevilmişlerdir. Çok ideal birer ev arkadaşı olmaları ise onlara olan ilginin artmasını sağlamıştır. Son derece iyi bir cins olan Maine Coon kedisi 1993 senesinde Amerikan Federal Biyolojik Federasyonu tarafından da kayıt altına alınan kedilerden biri olmuştur.

Maine Coon Kedi Bakımı Nasıl Yapılır

Maine Coon kedi bakımı konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Zira özel bakım gerektiren kedi türleri arasında bulunurlar. Bu güzel canlıların tüylerinin çok uzun ve sıkı bir yapıya sahip olması sürekli olarak taranma ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Tarama işlemi ile birlikte ölü tüylerden arınırlar ve daha parlak bir tüy tabakasına sahip olurlar.

Birçok kedinin tam aksine Maine Coon kedi türleri suyu oldukça fazla severler. Onları bu nedenle ara sıra yıkamanız gerekir. Özellikle yaz aylarının sıcak geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız haftalık olarak suya girmek isteyebilirler. Banyo sularının ılık olmasına önem vermelisiniz. Banyo sonrasında ise tarayarak kurutmanız tüylerinin düzgün kuruması açısından son derece önemlidir.

Bakım konusunda mama ve su kaplarını daima temiz tutmanız gerekiyor. Sularının her zaman taze olması önemlidir. Kaslı bir bedeni olduğu için sık sık su içmek isteyebilirler. Özellikle evden gün boyu uzak kalacaksanız mama ve suyunu hazırlayıp öyle çıkmanız gerekiyor. Maine Coon kediler için kaliteli mama tercih edilmelidir.

Aynı zamanda hâlihazırda iri kediler oldukları için mutlaka mamalarının ölçülü verilmesi gerekiyor. Aksi halde hızla kilo sorunu ortaya çıkarabilirler. İyi baktığınız sürece Maine Coon kedi cinsleri uzun süre sizinle yaşayabilirler. Ortalama yaşam ömürleri ise 9 ile 15 yıl arasında değişim göstermektedir.

Maine Coon Kedisi Fiziksel Özellikleri

Maine Coon kedisi fiziksel özellikleri birçok kediden bir hayli farklıdır. Bu kedilerin iri bir yapıda olması son derece dikkati çeken bir özelliktir. Normal kedilerden çok daha iri kedilerdir. Dünyanın en büyük evcil kedisi olarak bilinen Maine Coon kedileri iri vücut yapısına ulaşmaları ise 3 ya da 5 yıl içerisinde oluyor.

Göz renkleri yeşil, bakır ya da altın tonlarında olabiliyor. Parlak ve uzun tüyleri özenli fiziksel özelliklerinden biridir. Birçok farklı renklerde görülen Maine Coon kedilerin tüy yapısı son derece sıkıdır. Bu özellikleri sayesinde dünyanın en soğuk yerlerinde dahi kolayca yaşama imkânı bulabilirler.

Kulak yapıları sivridir ve her zaman dik görünür. Gözleri yuvarlak ve bedeni ise dikdörtgen şeklindedir. Kedi türleri arasında eşsiz güzellikte bir canlıdır.

Maine Coon Kedisi Fiyatları

Bu kedi ırkı değerli bir kedi ırkıdır. Aynı zamanda bulmak çok kolay değildir. Yine de ülkemizde azda olsa yetiştirici vardır ve yurt dışından bu ırkı getiren kişilerde bulunmaktadır. 2024 yılı için güncel olarak Maine Coon kedisi fiyatları 25.000 ile 35.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Kedinin genel durumu, yaşı, cinsiyeti gibi özelliklere bağlı olarak fiyatlarda değişiklikler olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu