Tüy Dökmeyen Kedi Türleri

Kedi almak isteyenler öncelikli olarak tüy dökmeyen kedi türlerini araştırmaktadır. Çünkü evinde kedi beslemekten keyif olan birçok insan için en büyük problem tüy dökme sorunudur. Bu tüylü dostlarımızın tüy probleminin olması özellikle nefes alma konusunda sorun yaşayan kişiler için ciddi bir risk olabilmektedir. Aynı zamanda bu tüyler alerjilere sebep olabilir. Böyle durumlarda birçok kedi türünü yakından inceleyerek evinize almak daha da uygun olabilir. Bununla birlikte tüy sorunu dışında kediler insan sağlığı açısından oldukça yararlı canlılardır. Yine de evinde kedi beslemek isteyen insanlar için tüy dökmeyen kedi türleri önerilebilir. Bu kediler içerisinde birçok farklı ırktan bahsetmek mümkündür. En çok tercih edilen tüy dökmeyen kedi ırkları arasında şunlar sayılabilir.

Bazı kedi türleri tamamen tüysüzdür. Bunlarda tüy dökme sorununu hiçbir şekilde görmeyiz. Bazı kedilerde ise tüyler genetik faktörlerden dolayı çok daha az dökülmektedir. Bu nedenle bu iki durumu birbirinden ayırmamız gerekir. Ayrıca tüylü kedilerde bile doğru ve düzenli tüy bakımı ile tüy dökme sorunu minimum düzeyde olmaktadır. Sizlere daha önce Tüysüz ve Tüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı konumuzda tüysüz ve az tüy döken kedi ırkları hakkında bilgiler vermiştik. Ayrıca vetbilgi.com sitesinden Tüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı konusundan da yararlanarak sizlere böyle bir liste hazırladık.

Sfenks Kedileri

Sfenks Kedisi

Hiçbir şekilde tüy problemi yaşamayacaksınız tüy dökmeyen kedi cinsleri arasında sfenks kedilerinin yeri oldukça farklıdır. Bu kediler doğduklarında son derece cansız ve seyrek tüylere sahip olurlar. Birkaç haftalık olduklarında ise bu cansız tüyler dökülür ve tamamen tüysüz bir hale bürünürler. Bu kedilerin bir takım genetik problemlere açık olduğunu söylemek mümkündür. Tüy dökmeyen kedi denildiğinde akla ilk gelen ırklardan birisidir.

Uzun bir gövde ve uzun bacaklara sahip olan bu kediler son derece esnektir. Üçgen bir yüz yapısına sahip olan sfenks kedilerinin tüy dökme problemlerinin olmaması oldukça sevilen yanlarından biridir. Bu kedilerin derileri oldukça yumuşak ve hassas bir yapıya sahiptir. Kısacası kesinlikle tüy dökme sorunu ile karşılaşmazsınız. Fakat herkesin bu kedi türünden hoşlandığını söylemek pek mümkün değildir.

Habeş Kedileri

Habeş Kedisi

1871 yılında ilk defa bir kedi gösterisinde keşfedilen Habeş kedileri kısacık tüyleri ile dikkati çekerler. Bu kedilerin Kuzey Afrika’dan getirildiğine dair birtakım rivayetler bulunmaktadır. Bununla birlikte uzun ve geniş kulakları ile çok belirgin bir fiziksel görünüme sahiptir. Çok hiperaktif olan bu kedi türleri oynamayı ve zıplamayı oldukça severler. Tüy yapılarının kısa ve yoğun olması sahiplerinin bakım konusunda zorlanmamasına olanak tanır. Kedilerini mümkün olduğunca haftada bir defa taramanız yeterli olmaktadır. Kısacası tüy bakımı kolaydır ve çok az tüy döken ırklardan birisidir.

Sibirya Kedileri

Sibirya Kedisi

Sibirya kedileri ilk defa Rusya’da görülen cinsler arasındadır. Bu kediler hem uzun boylu hem de tüy yapısı oldukça fazla olan ırklardır. Tombul bir yüz ifadesi ve orta boy kulakları ile çok sevimli bir görünümleri vardır. Bu sevimli canlıların tüylerinin yoğun ve uzun olması çok dikkat çeken özellikleri arasındadır. Tüy dökmeyen kedi diyemeyiz ama doğru tüy bakımı ile bu durum sizi rahatsız etmez.

Bununla birlikte yağlı cilt yapısına sahip oldukları için tüylerini kolay kolay dökmeme özellikleri de vardır. Ancak hiç tüy dökmez demek de yanlış olabilir çünkü mevsimsel olarak bu kedilerin de belli bir tüy dökme dönemleri olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle sıcak bölgelerde yetiştiriliyor ise Sibirya kedileri kendilerini yaz mevsimi için hazırlayacaklardır.

Devon Rex Kedileri

Devon Rex Kedisi

Devon Rex kedi türleri en az tüy döken kediler arasındadır. Bu kedilerin çok iyi bir can yoldaşı olması birçok kedi sever tarafından tercih edilmelerini sağlar. Uzun dik kuyrukları ile son derece dikkat çekici bir beden yapıları olan bu kedilerin tüyleri seyrek bir yapıya sahiptir. Tür renkleri bazen iki renkli olabildiği gibi bazen de desenli ya da düz renk olabilirler.

Devon Rex kedi türleri hem çocuklarla hem de diğer petlerle çok rahat anlaşabilecek seviyededir. İletişim yeteneklerinin geniş olması bu kedi türlerinin kolaylıkla evinize uyum sağlamasına olanak tanıyacaktır. Son derece sosyal ve girişken olan sevimli kediler evinizde hayatınızı oldukça neşelendirecektir. Bu tüy bakımı konusunda Bu kediler sizleri çok fazla yormazlar.,

Burmilla Kedileri

Burmilla Kedisi

Burmilla kedileri 1980’li yıllarda ortaya çıkmış bir kedi türüdür. Bu kediler burmese ve İran kedilerinin çiftleşmesi ile ortaya çıkmışlardır. İri bir vücut yapıları ve orta boy bacakları ile son derece dikkat çekici bir fiziksel özelliğe sahiptir. Tüy dökmeyen kedi türleri arasında her zaman listede yer alan bir ırktır.

Bununla birlikte bu kedilerin tüy yapısı farklı katmanlardan oluşan yoğun bir dizilime sahiptir. Kısa boylu olması tüylerinin çok fazla sorun yaratmaması anlamına gelmektedir. Burmilla kedileri düzenli bir şekilde taranırlarsa kolay kolay tüy dökümü gerçekleştirmezler. Bununla birlikte mevsim geçişlerinde az da olsa tüy dökümü yaşayabilirler.

Tonkinese Kedileri

Tonkinese Kedisi

Siyam ile Birman kedilerinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan Tonkinese kedileri oldukça güzel yüz hatlarına sahiptir. Çikolata olarak da tanımlanan bu kediler siyam kedisinin bir alt grubu olarak yetiştirilmektedir.

Bu kedilerin geniş ve dik kulakları ile iri bir görüntüsü vardır. Kısa bacak yapılarının tam zıddına uzun bir gövdesi bulunan Tonkinese kedileri iri görünümleri ile oldukça dikkat çekici yapıya sahiptir. Bu sevimli kedilerin en belirgin özelliklerinden birisi de çok fazla tüy dökmeme yeridir. Tüylerini sık sık temizlemek zorunda kalmıyor olmanız onların bakımlarının da kolay olmasını sağlamıştır.

British Shorthair Kedileri

British Shorthair Kedisi

British Shorthair kedileri tüylerini en az döken kedi cinsi olarak bilinmektedir. 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu kediler İngiltere kökenli türler arasındadır. Oldukça popüler olan bu kedilerin tüy yapıları son derece sıkıdır. British Shorthair kedilerinin orta ebatlarda beden yapıları vardır. Tüy dökmeyen kedi ırkları arasında bunu saymasak olmazdı.

Bununla birlikte tüyleri gür olmasına rağmen hem sıkıdır hem de oldukça yumuşaktır. Bu özellikleri sayesinde çok fazla tüy dökülme sorunu da ortaya çıkarmazlar ve tüy dökmeyen kedi cinsleri arasınlar yer alırlar. Ancak yine de mevsim geçişlerinde ufak tefek dökülmelerin yaşanmaması için de haftalık olarak tarama yapmanız gerekir. Zahmetsiz bir bakımlarının olması British Shorthair kedilerinin çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu