Köpekler Üzülür Mü? Köpeklerin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Hepimizin bildiği gibi köpekler son derece sevgi dolu, hassas yani duygusal canlılardır ve bu da beraberinde sevimli dostumuz köpeklerin birçok farklı etken nedeni ile üzülebilme ihtimalini getirir. Yani köpekler üzülür mü sorusunun yanıtı tabi ki evettir. Zira köpekler de duyguları olan canlılardır ve duyguları olan her canlı gibi üzülürler. Hatta köpekler bazen üzülmekle de kalmayıp depresyona bile girebilirler. Yani köpekler gerçekten çok duygusal canlılardır ve onlarla ilişki kurarken bunu daima göz önünde bulundurmak gereklidir.

Köpekleri uzun süre yalnız bırakmak doğru değildir!

Köpekler üzülür mü sorusunu yanıtlarken atlamamak gereken noktalardan biri de bu hayvanların uzun süre yalnız kalmayı sevmedikleridir. Hemen her köpek sahibi uzun süre evde bıraktığı köpeğinin döndüğünde hala havladığını, ağlar gibi sesler çıkarttığını görmüştür hatta bazen evdeki eşyaları parçaladığına da şahit olmuştur. Bunun sebebi köpeklerin üzülmesidir. Ayrılık anksiyetesi denilen durum köpeklerin yalnız bırakıldıklarında terk edildikleri hissine kapılmalarına neden olur ve bu da beraberinde üzülmelerini hem de çok üzülmelerini getirir.

Sürekli bağlı tutulmak köpeği üzer!

Her zaman söylediğimiz gibi köpek bakmak köpeğin önüne mama, su koymak değildir. Köpekler evimizi ya da bahçemizi süsleyecek birer eşya değildir ve bu nedenle bir köpek sahiplenip sonra da onu bahçeye bağlayıp günde bir kere mama, su vermek kesinlikle insani bir tutum olarak görülemez. Sürekli bağlı tutulan köpek hem hareket kabiliyeti kısıtlandığı için hem de yeteri kadar sosyalleşemediği için üzülür.

Elbette bunlar köpeklerin üzülmesine neden olan tek nedenler değildir. Bunların dışında da sayısız neden köpeklerin üzülmesine yol açabilir. Nasıl ki bizler sayısız duruma üzülebiliyorsak bu durumun aynısı köpekler için de geçerlidir.

Köpeklerin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

Köpekler neşeli ve oyuncu karakterleri ile tanınan canlılardır ancak bu sevimli dostumuz köpeklerin asla üzülmediği ya da mutsuz olmadığı anlamına gelmez. Aksine son derece duygusal canlılar olan köpekler birçok farklı etken nedeni ile mutsuz olabilirler ve bu mutsuzluklarını da konuşarak olmasa bile çeşitli şekillerde bizlere anlatırlar. Hatta köpekler depresyona bile girebilirler ve eğer bu durum doğru şekilde ele alınıp köpeğin mutsuzluğunun altındaki nedenler belirlenip ortadan kaldırılmazsa köpekte kalıcı sağlık sorunları bile oluşabilir. Köpeklerin mutsuz olduğunu nasıl anlarız sorusunun yanıtına gelince aslında bu sorunun bir değil birden çok yanıtı olduğunu söylemeliyiz.

Mama yemeyi azaltır!

Köpekler iştahlı hatta obur canlılardır ve iştah durumları bizlere köpeklerimizin sağlık durumları hakkında ciddi ipuçları verir. Köpeklerin mutsuz olduğunu nasıl anlarız sorusunun en önemli yanıtlarından biri de bu nedenle iştah durumlarıdır. Mutsuz olan köpekler eskisi kadar çok mama yemezler ya da mama yemeği tamamen bırakabilirler.

Dışarı çıkmaya karşı ilgileri azalır!

Bir köpek için en heyecan verici şey dışarı çıkmaktır. Normalde tasmasını eline aldığınız anda çılgın gibi koşuşturup sevinçten havalara uçan köpeğiniz eğer dışarı çıkmaya karşı ilgisini kaybettiyse bu da mutsuz olduğunun göstergelerinden biridir.

Oyun oynamak istemez!

Köpekler oyuncu karakterleri ile de tanınırlar. Eğer köpeğiniz her zaman oyun oynamak için delirirken siz onunla oynamaya çalıştığınız halde buna karşı ilgisiz kalıyorsa bu da köpeğinizin mutsuz olduğunu gösterir.

Uyku düzeni bozulur!

Köpeğiniz her zamankinden çok ya da herzeminkinden az uyuyorsa, gündüzleri uyuyup geceleri uyumamaya başladıysa ya da normal uyku saatleri ve düzeni değiştiyse bu da mutsuz olduğunu gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu