Muhabbet Kuşları İçin Zararlı Kafes Oyuncakları

Muhabbet kuşlarının daha eğlenceli vakit geçirmeleri, sıkılmamaları ve strese girmemeleri için kafeslerine çeşitli oyuncaklar almaktayız. Fakat bu oyuncakları seçerken mutlaka uygun olanları ve zararlı olmayanları seçmemiz gerekmektedir. Her ne kadar önemli bir konu olsa da; bu konuda bilgili insan sayısı maalesef oldukça az diyebiliriz. Çünkü her oyuncak muhabbet kuşları için eğlenceli ve sağlıklı olmayabilir. Bazılarının fiziksel, bazılarının ise psikolojik zararları olabilir. Seçim yaparken bunları dikkate almalı ve bu şekilde seçim yapmalısınız.

Muhabbet kuşları oldukça meraklı ve zeki kuşlardır. Bu sebepten dolayı çevrelerindeki bütün eşyaları ve nesneleri incelemeye meyillidirler. Özellikle güçlü gagaları ile tüm nesneleri gagalayarak tanımaya çalışırlar. Bu özellikleri nedeniyle her muhabbet kuşu kafesinde çeşitli oyuncaklar olması faydalı olacaktır. Fakat bu oyuncakları doğru belirlemeli, kuşlara zararı olacak nesneleri kullanmamalıyız.

Evcil marketlerde satılan kuş oyuncaklarının birçoğu, kuşların sağlığı düşünülerek değil, kuşların ilgisini çekecek şekilde hazırlanıp satışa sunulur. Bu nedenle bu oyuncaklar arasından doğru seçimi yapmak, kuş sahibine düşer. Muhabbet kuşlarına oyuncak seçimi yapmak için ise, kuşlarınızın hoşlandıkları nesneleri ve bu nesneler ile nasıl oynadıklarını düşünmek yeterli olacaktır. Deneyimli bir kuş sahibi buna kolaylıkla karar verebilir ve sonuçlarını görebilir. Ancak deneyimsiz veya muhabbet kuşları sağlığı hakkında çok fazla bilgisi olmayanlar için doğru seçim yapmak zor olabilir.

Muhabbet Kuşları için Zararlı Oyuncaklar

Muhabbet kuşlarımız için yüzlerce çeşit oyuncak ile karşılaşmak mümkündür. Her oyuncağın belirli özellikleri ve görevleri vardır. Yaygın olarak gördüğümüz muhabbet kuşu oyuncakları arasında sorun yaşayabileceklerinizden bazılarını aşağıda belirtiyoruz.

Aynalar

Kafeslerde belki de en çok kullanılan ve muhabbet kuşlarının en sevdiği oyuncakların başında gelir. Erkek muhabbet kuşları için bu oyuncak daha eğlencelidir. Aynada kendisini gördüğünde çeşitli sesler çıkarmaya ve tüylerini kabartmaya bayılır. Fakat bu aynalar kuşlar için psikolojik sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle tek beslenen muhabbet kuşları aynalara eşi gibi bağlanabilir. Aynadaki yansımasına gerçek bir kuş gibi bağlanıp, ilgi gösterebilir. Aynı zamanda aynadaki yansımasına kur bile yapabilir. Kur yaparken kullanılan yöntemlerden birisi olan kusmayı yine aynı karşısında deneyebilir. Eğer ki kuşunuz ayna karşısında ses çıkarırken bir anda sesi kesilip, gagasını açarak, kafasını geriye ve aşağı çekip sallıyor ve daha sonrasında gagasında yem taneleri görünüyorsa, kuşunuz aynadaki yansımasına kusuyor demektir.

Muhabbet kuşları içgüdüsel olarak eşlerine veya kendi yavrularına yem kustuklarında gagaları aracılığı ile birbirlerine bağlanırlar ve kusma işlemini bu şekilde gerçekleştirirler. Karşılıklı olduğunda bu durum rahat meydana gelmektedir. Fakat ayna görünen yansımasına karşı kusan bir muhabbet kuşu, karşısındaki ile fiziksel bir temas kuramayacağı için rahat kusamayacak ve kendisini ciddi anlamda zorlayacaktır. Bu zorlanma ise çeşitli problemlere sebebiyet verebilir.

Özetlemek gerekirse ayna muhabbet kuşları için hem fiziksel hem de ciddi psikolojik sorunlara sebebiyet verebilir.

Metal Zincir ve Çan

Birçok oyuncak, kafeslere metal bir zincir ile asılır. Kuşların ilgisini çekmek için kullanılan bir çan veya zil kullanılabilir. Kuşlar bu oyuncakların çıkardıkları sesten hoşlanarak bol bol oynayabilir, oynarken de eğlenebilirler. Ancak bu tür oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken nokta metal kısımların paslanmamasıdır. Çünkü muhabbet kuşları tüm nesneleri gagalayarak kullanırlar ve genellikle gagaladıkları nesnelere kalın dillerini sürterler. Paslı veya oksitlenmiş metaller zehirli olabileceğinden bu konuda hassas olmanızı öneririz.

Tüylü Oyuncaklar

Tüylü oyuncakların muhabbet kuşları için kullanımı çok yaygın olmasa da, dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Muhabbet kuşlarının tüm nesneleri gagaladıkları ve dillerini de kullandıklarını yazmıştık. Tüylü oyuncaklarda dikkat etmeniz gereken, bu tüylerin kuşun ağzına kaçmamasıdır. Kuşlar tüylü oyuncakları gagalarken dillerini kullanacakları için minik tüylerin veya sentetik kıl parçalarının ağzına ve hatta boğazına kaçma ihtimali çok yüksek olabilir. Bu nedenle en önemli tedbir, kuşların bu tür oyuncaklarla temasını engellemek olur. Aksi takdirde solunum ve sindirim sisteminde sorunlar ile karşılaşmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu