Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Göz canlılar için en önemli olan organlardan birisidir. Gözlerin bakımı ve sağlığı da bu anlamda oldukça fazla önem taşımaktadır. Köpek besleyen kişiler genel anlamda göz sağlığı ve bakımı hakkında bilgi sahibi olarak avantaj sağlayabilir. Bu konumuzda sizlere köpeklerde göz bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Köpeklerde göz temizliği nasıl yapılmalıdır? Göz temizliği yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Temizlenmeyen gözlerde bakteri oluşur mu? Nasıl tedavi edilir? gibi konular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde göz temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Gözler tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de çok hassastır. Ancak, enfeksiyon ve mikroplara karşı şaşırtıcı derecede dayanıklıdır. Bazı köpek ırklarında özellikle dikkat edilmesi gereken göz bakımı için en iyi yol, takip etmektir. Köpeğinizin gözlerinde bir çapak fark ettiğinizde temizlemelisiniz. Böylece oluşabilecek herhangi bir mikrobik durum için önceden önlem almış olursunuz. Temizlenmediği takdirde başta konjonktivit ve keratit olmak üzere çeşitli göz problemleri karşımıza çıkabilmektedir.

Köpeklerde Oluşabilecek Göz Enfeksiyonları

Köpeklerde oluşan göz enfeksiyonlarına, çok küçük mikrobik çapaklar sebep olur. En sık görülen enfeksiyon ise “konjonktivit” yani gözün dış tabakasının iltihaplanmasıdır. Temizlenmeyen ve gözlerde uzun süre kalan küçük çapaklar bu enfeksiyona neden olabilir. Genellikle antibiyotik merhem veya damlalar ile kısa sürede tedavi edilir. Diğer göz enfeksiyonları arasında ise, dış darbelere bağlı, hasar ve yaralanma sonucu oluşan enfeksiyon ve genetik kirpik batmalarıdır. Nadir olarak bazı köpeklerin kirpikleri genetik olarak yanlış büyür ve göz korneasına batar. Böyle durumlarda, kirpikler veteriner kontrolünde çekilir veya kesilir.

Köpeklerde gözler ile ilgili bir sorun olduğunda en çok karşımıza çıkan belirtiler; gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve akıntıdır. Bunun dışında kaşıntı da yine sık olarak karşımıza çıkan belirtiler arasında yerini almaktadır.

Köpeklerde Gözler Nasıl Temizlenmeli?

Köpeğin sakin olduğu bir zamanı tercih edin veya temizleme öncesi onu sakinleştirin. Göz temizliği sırasında köpeğiniz huysuzluk yapar ve ani reflekslerde bulunursa, gözüne zarar verebilirsiniz. Temizleyici olarak nemli, tüysüz ve temiz bir bez size yardımcı olacaktır. Gözlerin içine dokunmadan, göz kapaklarını ve göz çevresini dikkatli bir şekilde, içten dışa doğru temizlemelisiniz. İçten dışa doğru silmek, köpeğin yapacağı ani bir hareket sonucu, elinizin yada parmağınızın köpeğin gözüne değil, gözünden uzağa yönelmesini sağlar. Gözleri temizlemek için ise veteriner hekimlerin tavsiye edeceği özel göz antiseptikleri kullanılmalıdır.

Köpeklerde Göz Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun tüylü köpeklerin, göz çevresindeki tüyler düzenli olarak, göze batmayacak şekilde tıraş edilmelidir. Göz çevresinin açık olması, hem göz temizliğini kolaylaştırır, hem de tüylerin göze batmasını önler. Özellikle cocker gibi köpeklerde göz çevresi fazla kirlenir.

Köpekler yıkanırken, göz çevresi ve gözler iyi korunmalıdır. Bunun için özel olarak üretilmiş oftalmik merhemler bulunur. Banyo öncesinde köpeklerin gözlerine, enfeksiyondan korumak amacıyla bu merhemden sürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu