Uçakla Köpek Taşıma Şartları ve Bilgiler

Hayatımız boyunca farklı nedenlere bağlı olarak bir yerden başka bir yere seyahat etmek zorunda kalıyoruz. Bu seyahatlerde hem rahatlığı hem de zamandan kazandırdığı için çoğu zaman uçakları tercih ediyoruz. Yapacağımız uzun süreli seyahatlerde yanımızda minik dostlarımıza da yer veriyoruz. Peki, uçakla yolculuk edeceğiniz zaman köpeğinizin taşınma koşullarını biliyor musunuz?

Evcil hayvanlarımızın da en az bizler kadar rahat ve güvenli seyahat etmeye hakkı var. Bu nedenle onların bir yerden bir yere seyahatleri sırasında çok özenli davranılması gerekir. Bunun bilincinde olan uçak firmaları evcil hayvanların taşınabilmesi için özel önlemler almış.

Uçağa Köpeğimle Binebilir Miyim?

Köpeğiniz ile uçağa elbette binebilirsiniz. 7 kg ağırlığına kadar olan köpekler kabinde taşınsa bile daha fazla kiloya sahip olan köpekler farklı bir alanda taşınır. Bu alan tabi ki canlı hayvanlar için uygun bir alandır; onların sağlıkları düşünülerek hazırlanmıştır.

Köpeğiniz ile uçak kullanarak seyahat etmek istiyorsanız ilk olarak ilgili hava yolu firmasını arayarak durumu belirtmelisiniz. Görevli kişiler size evcil hayvan ile uçak seyahati hakkında gerekli bilgilendirmeyi ayrıntılı bir şekilde yapacaktır.

Hava yolu şirketlerinde evcil hayvan taşıma kuralları farklılık gösterebilir. Fakat genel standart 7 kg ve altında olan hayvanların kabinde taşınması, 7 kg üzerinde olanların ise kargo bölümünde taşınması üzerinedir.

Köpeğim İle Yurtdışına Gidebilir Miyim?

Köpeğiniz ile hem yurtiçi hem de yurtdışına seyahat edebilirsiniz. Fakat yurtdışı seyahatlerinde köpeğiniz ile ilgili farklı belgeler istenebilir. Köpeğinizin aşı karnesini, sağlık raporlarını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında gideceğiniz ülke için farklı şartlar olabilir. Genellikle aşı karnesi ve sağlık raporunun yanında; kuduz titrasyon testi istenmektedir. Bu test ülkemize belirli merkezlerde yapılmaktadır. Veteriner hekim uygun şekilde kan alımı yaparak bu merkezlere göndererek, raporu size iletebilir.

Köpeğiniz ile yurtdışına gidebilmek için ona da bir pasaport almalısınız. Kedi ve köpeklerde pasaport zorunluluğu 1 Ekim 2004 tarihinden bu yana yasal bir zorunluluktur. Seyahate çıkmadan önce minik dostunuz için mavi AB belgesini almayı unutmayın.

Köpekler Uçağa Binmeden Önce Yapılması Gerekenler

Köpeğiniz sağlığı her zaman ve her koşulda çok önemlidir. Bu yüzden uçağa binmeden önce bütün kontrollerini yaptırmanız gerekir. Uçağa binecek olan köpeğin herhangi bir parazit taşıyıp taşımadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yolculuk sırasında gelişebilecek aksilikler hem sizi hem de diğer köpekleri zor durumda bırakabilir.

Köpeğinizin kaybolma ihtimalini göz ardı etmeyin. Bu nedenle adres ve kişisel bilgilerinizin bulunduğu bir künyeyi mutlaka köpeğinize takın. Bu onun için her anlamda daha güvenli olacaktır.

Köpeğinizin kargo bölümünde seyahat edeceğini öğrendiyseniz onun rahat etmesi için uygun bir kafes almalısınız. Fakat bunun içinde ilgili hava yolu firmasından özel kabin ölçüleri olup olmadığını öğrenmelisiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için bu bilgileri mutlaka öğrenin.

Uçağa binmeden önce köpeğinizin bütün ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun. Özellikle tuvaletini yapmış olmasına dikkat edin.

Uçakla Köpek Taşıma Ücreti

Köpeğiniz ile seyahat edeceğiniz zaman ekstra bir ücret ödemek zorundasınız. Bu ücretler köpeğin ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca her hava yolu şirketinin ücretlendirme sistemi farklı olabilir. Genellikle sabit ücretler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlarda ücretler 80-300 TL arasında, yurtdışı uçuşlarda ise ücret 100-1000 $ arasında değişmektedir.

Uçaklarda Taşınmayan Köpek Cinsleri

Hava yolu firmaları bazı köpek türlerinin tehlike oluşturabileceği için taşımamaktadır. Bu tür köpeklerin arasında; Pitbull Terrier, Japanase Tosa, Rottweiller, Mastiff, Tibetian Mastiff, Neopolitan Mastiff, Doberman, Amerikan Bulldog gibi köpek cinsleri yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu