Gri Kedi Irkları Nelerdir? Özellikleri ve Bakımları

Gri kedi ırkları denilince ilk akla gelen cinslerden biri British Shorthair kedi cinsidir. Memleketleri İngiltere’dir ve benzersiz yapısı ve güzel görüntüsü nedeniyle tüm dünyadaki ülkeler tarafından benimsenmiştir. Chatreux kedisi de gri kedilerin en iyi temsilcilerinden biridir ve gri kedileri arasında da popülerdir. Rus mavi kedileri, Scottish Straight kedileri ve Felis Bieti gri kedilere örnek olarak gösterilebilecek cinsler arasındadır. Bazı gri kediler diğer gri kedi ırklarının çiftleştirilmesiyle özel üretilmişlerdir.

Gri Kedi Irkları Nelerdir?

Kedi sahiplenmeyi düşünenler için gri kedi ırkları, bakım açısından genel olarak oldukça rahat bakılan türlerdir. Hepsinin kendine has kişilik yapısı ve özellikleri vardır.

British Shorthair kedilerinin genel olarak yoğun ve kısa beyaz tüyleri vardır ve bakımı kolaydır. Bu cinsin iri yuvarlak gözleri ve dolgun olan yuvarlak kafası, onları bir bakışta ayırt edebilmemizi sağlayan temel özelliklerdir. Göz rengi turuncunun herhangi bir tonu olabilir, ancak genellikle kırmızı ve sarının tonları ve arasındadır.

British Shorthair, evine ve sahibine çok bağlı bir cinstir. Bu sayede kalabalık bir evde en rahat bakılan kedi olma ününü kazanmıştır. İnsanlara yakın olmak ve çok ilgi görmek onları hiç rahatsız etmez, aksine mutlu eder. Scottish Straight, Scottish Fold ile British Shorthair’ın melezidir. Scottish Straightler dik kulakları ile dikkat çeker, oldukça arkadaş canlısı ve sosyal kedi ırklarından biridir. Aile hayatına ve çocuklara kolayca uyum sağlayabildikleri için çocuklu ailelerde oldukça popülerdirler.

Yumuşak görünümlerinin altında vahşi bir ruha sahip olan Chartreux kedileri, gri kedi ırkları arasında belki de en özgüvenli kedi cinsidir. Bu özgüvene sahip kedi ırkı çocuklu kalabalık aileler için önerilmez. Ani tavırları ve tepkileri oyuncu yapısıyla birleşince oldukça sakar ve dağınık olabilirler. Chartreux kedisinin Fransız Alplerindeki Great Chartreux Manastırı’nda yetiştirilen ve oradan tüm dünyaya yayılmış bir kedi ırkı olduğu bilinmektedir.

Chartreux Kedisi

Mavi Rus kedisi adından da anlaşılacağı gibi Rusya’dan tüm dünyaya yayılmış bir kedi ırkıdır. Hepimizin bildiği gibi, Mavi Rus kedisi ilk olarak Rusya’dan Elizabeth I tarafından İngiltere’ye getirildi. Mavi Rus kedisi, özgürlüğü ve bağımsızlığı seven bir cinstir. Üçgen kafa yapısı ve genellikle zümrüt yeşili gözleri ile tanınan Mavi Rus kedisi genellikle iri bir cins değildir.

British Shorthair ile ilgili en yaygın olumsuz faktörlerden ve sorunlardan biri obezitedir. Daha az aktif olan ve yemek yemeyi seven bu kedi sahiplerinin onlara mamalarını kontrollü vermesi önemlidir. Aksi durumlarda yemeye düşkün olan ve tüm günlerini uyuyarak geçiren bu kediler aşırı kilo alabilir ve sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu kedi ırkının yaklaşık ömürleri 14-16 yıl, ortalama kiloları ise 5-10 kilo arasındadır.

Gri kedi ırkları grubuna ait bir diğer cins olan Felis Bietis ise nesli tükenmekte olan bir kedi ırkıdır. Çoğunlukla Çin’de bulunan bu kedilerin çoğu vahşi doğada yaşar ve doğada avlanır. Felis Bietis en ilginç kedi ırklarından biridir, insanlardan uzak durmayı seçer ve onlar hakkında çok az şey bilinir. Çok çevik ve hızlı bir kedi türüdür. Doğada geceleri avlanır ve beslenirler. Evcilleştirilmeleri zor olduğundan evcilleştirilip evde bakılan Felis Bietist sayısı oldukça azdır. Felis Bietis doğada yaşar ve kuşlar, kemirgenler ve sincaplar gibi küçük hayvanları avlar. Kum grisi tüyleri avlanırken büyük avantaj sağlar.

Gri Kedi Irklarının Bakımı

Gri kedi ırkları dünyada en çok beslenen ve ilgi gören kedi türleridir. Ortak bir ırk türünde toplansalar da hepsinin farklı özellikleri vardır ve bakımları çeşitlilik gösterir. Fakat genel olarak mama seçiminde kedilerin cinsine özel üretilen mamalar kullanılmalı ve ıslak mama miktarına dikkat edilmelidir.

Özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün olan kediler, evden kaçma eğiliminde olacağı için ya sıklıkla dışarıya çıkarılmalı ya da pencere, kapı gibi kaçabileceği yerlere dikkat edilmelidir. Yemek ve uykuya düşkün olan kediler için mamaları kontrollü verilmeli ve oyuna teşvik edilerek aktif olmaları sağlanmalıdır.

Her kedi türünde veya evcil hayvanda olduğu gibi aşıları ve muayeneleri düzenli yapılmalı, tüylerine dikkat edilmeli ve mama, su kapları temiz tutulmalıdır. Mamaları ve suları düzenli olarak değiştirilmelidir. Kediler taze su sevdiklerinden günlerce aynı suyu içmeyi tercih etmeyeceklerdir. Yoğun bir iş hayatınız varsa kedilerin sularını taze tutacak elektrikli su kapları kullanabilir, mamaları içinse zaman ayarı bulunan mama kapları kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu