Lepistes Balıklarının Bakımı ve Beslenmesi

Lepistes balıkları, akvaryum sevenler tarafından en çok beslenen balık türlerinin başında gelir. Anavatanları Orta Amerika olan Lepistes balıklarının fiziksel özellikleri dişi ve erkek olma durumlarına göre farklılık gösterir. Örneğin dişi lepistes balıklarının boy uzunlukları 6 cm’ye kadar ulaşabiliyorken erkek lepistes balıklarının boyu yaklaşık olarak 4 cm’dir.

Lepistes balıkları genel anlamda barışçıl balıklardır. Yani başka balıklar ile aynı ortamda yaşayabilirler. Yalnızca üreme dönemlerinde agresif tavırlar sergileyebilirler. Erkek balıkların dişi balığı kovalaması gibi durumlar zaman zaman görülebilir.

Lepistes balıkları, bakımı en kolay yapılan, aynı zamanda üretimi en kolay olan balıkların başında gelir. Bu nedenle eğer akvaryum ile uğraşmaya yeni başladıysanız ilk olarak bir lepistes besleyebilirsiniz.

Lepistes Balıkları İçin Akvaryum Şartları

Lepistesler küçük balıklardır. Bu nedenle özellikle onları beslemek için büyük hacimli bir akvaryuma ihtiyacınız yoktur.30 litrelik akvaryumlar ile bu balıklara bakabilmeniz için oldukça idealdir. Fakat bu balıklar çok hızlı üredikleri için ilerleyen zamanlarda küçük boyutlu akvaryumlar yetersiz kalacaktır.

Lepistes balıkları bitkileri sever. Bu nedenle akvaryum içerisinde mutlaka bitki bulundurmalısınız. Su sıcaklığı olarak ise 24 ile 27 derece arasında olmalıdır. Lepistes balıklarının yer aldığı akvaryuma çok güçlü etkiye sahip olan bir filtre sistemi olmamalıdır. Çünkü lepistes balıkları çok hassastır ve zaman içerisinde dirençlerini kaybederek hasta olabilirler.

Lepistes Balıklarında Cinsiyet Ayrımı

Lepistes balıklarının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça kolaydır. Dişi ve erkek lepistes balıklarının hangi özelliklere sahip olduğunu bilen biri bu ayrımı çok kolay bir şekilde yapabilir. Erkek lepistes balıkları dişilerine oranla daha küçük boyutlara sahiptirler. Ayrıca erkek balıkların renkleri daha canlıdır yani daha renkli bir yapıları vardır. Dişi lepistes balıkları ise erkek balıklara göre daha büyük bir yapıya sahiptir ve daha renksiz bir yapıları vardır.

Lepistes balıkları bakımı en kolay balıklardan bir tanesidir. Beslenme düzeni açısından oldukça rahat olan bu balıkları nasıl beslemeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Yavru Lepistes Balıkları Nasıl Beslenir?

Yavru lepistes balıkları dünyaya geldikleri ilk gün karınlarında bulunan protein ile beslenebilirler. ilk gün onlara yem vermenize gerek yoktur. Fakat sonrasında tıpkı diğer balıkları gibi onları da beslemeniz gerekir. Yavru lepistes balıklarını beslemek için ilk olarak haşlanmış yumurta sarısı kullanabilirsiniz. Haşlanmış yumurta sarısını toz haline getirdikten sonra yavrulara verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta sarısı yavruların protein almalarına neden olacak ve sağlıklı bir beslenme sağlayacaktır.

Bunun dışında yavru yemleri alabilir, büyük balıklara verdiğiniz yemleri daha küçük parçalar haline getirerek yavru lepistes balıklarına verebilirsiniz.

Lepistes Balıklarının Beslenmesi

Lepistes balıklarının beslenmesi için balık yemleri kullanılabilir. Büyük balıkları için kullanılabilecek olan yemlerin aynı zamanda yavru balıklar içinde kullanılabildiğini az önce belirtmiştik.

Lepistes balıkları bitkiler ile beslenir. Bu nedenle vereceğiniz yemlerin bitkisel olması gerektiğini unutmamalısınız ve buna doğrultuda yem seçimi yapmalısınız. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz bir petshop tarafından hangi yemi almanız gerektiği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yetişkin lepistes balıklarına bitkisel içeriğe sahip olan yaprak yemlerin dışında canlı yemlerde verebilirsiniz. Özellikle mikro kurt olarak bilinen canlı yemleri tercih edebilirsiniz ya da belli markaların hazır olan canlı yemlerini petshoplardan satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu