Akvaryum Suyunu Soğutma Yöntemleri

Balık besleyen insanların dikkat etmeleri gereken konuların başında akvaryum suyunun sıcaklığı gelir. Çünkü akvaryum suyunun çok sıcak olması ya da çok soğuk olması balıkların şoka girmesine ya da bu sıcaklıklarda yaşayamadan ölmesine neden olabilir. Bu nedenle suyun yeri geldiği zaman ısıtılması, yer geldiği zaman ise soğutulması gerekir. Suyu ısıtmak genellikle kolaydır. Her yerde bulabileceğiniz ısıtıcılar ile bu mümkündür. Fakat ısınan suyu kontrollü bir şekilde soğutmak çok daha zorlu bir süreçtir.

Akvaryuma Buz Atılır Mı?

Akvaryum içinde bulunan suları soğutmanın en bilinen ve en maliyetsiz çözümü akvaryum içine buz atmaktır. İstediğiniz zaman uygulayabileceğiniz bu yöntem size anlık bir çözüm getirecektir. Akvaryum suyunun sıcaklığı bir süre sonra yine değişecektir. Fakat bu uygulamayı yaparken oldukça dikkatli ve kontrollü olmak gerekir. Aksi takdirde özellikle bölgesel olarak anlık ciddi sıcaklık değişimleri ortaya çıkabilir. Bu durum akvaryumda bulunan balıklara ve bitkilere ciddi zararlar verebilir.

Akvaryum içinde bulunan her bir 120 litre su için yaklaşık 1 litre buz gerekir ve bu buz kütlesi akvaryum derecesini yaklaşık 1 derece kadar etkileyecektir.

Bu yöntem akvaryum meraklıları tarafından uygulanacak en kötü yöntemlerden bir tanesi olarak bilinir. Çünkü kalıcı bir çözüm getirmez. Eğer akvaryum içinde ki bitkiler erimeye başladıysa ve balıkların durumu kötüleşiyorsa acil müdahale etmek için buz atabilirsiniz. Fakat kalıcı bir çözüm bulunması gerekir.

Akvaryum Soğutma Yöntemleri

Tabi ki özellikle sıcak yaz günlerde akvaryum suyunun sıcaklığını kontrol altında tutmak kolay değildir. Yüksek sıcaklıklara sahip olan akvaryumların sıcaklığını düşürmek için kullanılan çeşitli yöntemler söz konusudur. Bunlar arasında sık karşılaştıklarımız fanlı sistemler ve soğutma kuleleridir.

Fanlı Sistemler

Akvaryum meraklısı olan insanların soğutma aracı olarak en çok kullandığı sistemlerim başında fanlı sistemler gelir. Bu sistemlerin hem kurulumu kolaydır hem de kolay bulunabilir. Fanlı sistemler mantık olarak suyun daha kolay buharlaşması için çalışır. Fanlı sistemler suyun basıncını düşürdüğü gibi üst kısımda bulunan nemin dağılmasını da sağlar.

Eğer akvaryuma fanlı soğutucu sistemi kurmak istiyorsanız bunun yanı sıra sıcaklık kontrol ünitesi de kurmalısınız. Aksi halde tıpkı akvaryumun içine buz atma yönteminde olduğu gibi kalıcı bir çözüm sağlamaz.

Soğutma Kuleleri

Soğutma kulelerinde soğutma mantığı fanlı sistemler ile hemen hemen aynıdır. Fakat içinde sumplu filtreleme sistemi bulunan akvaryumlar için önerilen bir yöntemdir. Bu soğutma sistemi akvaryumda su kaybı yaşanmasına neden olur. 300 litrenin üzerinde olan akvaryumlarda tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Tıpkı fanlı sistemlerde olduğu gibi sıcaklık kontrol ünitesi ile birlikte kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu