Muhabbet Kuşlarında Bit ve Pire Belirtileri ile Tedavisi

Muhabbet kuşu, ülkemizde en yaygın bulunan kafes kuşudur. Birçok evde muhabbet kuşu beslenmekte veya beslenmiştir. Genel olarak muhabbet kuşları aşırı bir bakım ve ilgi istemese de bazen çeşitli sorunlar ile karşılaşmaktayız. Aynı zamanda özellikle bazı durumlara karşı duyarlı olduğunu da söylemek gerekir. Muhabbet kuşlarında sık karşılaştığımız problemlerden birisi bit ve pire problemleridir.

Bit ve pireler dış parazit olarak adlandırılan canlı sınıfında yer almaktadır. Konakçının özellikle tüyleri arasında saklanarak burada yaşamlarını sürdürürler ve ürerler. Kısa süre içerisinde çevreye ve çevredeki kuşlara da yayılırlar. Özellikle yaz aylarında bu sorun daha fazla görülüyor olsa da; yılın tüm zamanlarında muhabbet kuşlarında bir ve pire sorunu ile karşılaşmak mümkündür.

Muhabbet Kuşlarında Bit ve Pire Nedenleri

Bu sorunu görebilmek için bit ve pirelerin bir şekilde muhabbet kuşuna taşınmış olması gerekiyor. Bunun nedeni yakın çevredeki diğer kuşlar veya siz olabilirsiniz. Evde tek bakılan muhabbet kuşlarına bit ve pireler genellikle sahipleri aracılığı ile taşınmaktadır. Dış ortamda sizin kıyafetlerinize ve üzerinize gelen bit ve pireler evde ana konakçı olan muhabbet kuşlarına geçmektedir. Bit ve pirelerin konakçı dışındaki yaşam süreleri kısıtlıdır ve yine konakçı dışında hareket kabiliyetleri sınırlıdır. Bu nedenle ana kaynak büyük oranda sahipleridir.

Muhabbet Kuşlarında Bit ve Pire Belirtileri

Bit ve pirenin yoğunluğuna göre çeşitli belirtiler görülebilir. Kuşlarda genel olarak rahatsızlık durumu ve kaşıntı en sık görülen belirtiler arasında yer alır. Kuş kendisini sürekli olarak rahatsız hisseder ve tüylerinin arasını, kanat altlarını sürekli olarak kaşır. Aynı zamanda gagasını sürekli olarak tüylerinin arasında gezdirir.

Kuşunuzda bit veya pire olduğunu kesinleştirmek için tüylerinin arasını kontrol edebilirsiniz. Özellikle sırt, boyun ve kanat bölgesine hafif şekilde üfleyerek tüyleri aralayın, tüyleri araladığınızda bit ve pireleri yoğunluğuna göre rahatlıkla görürsünüz.

Muhabbet Kuşlarında Bit ve Pire Tedavisi

Bit ve pire tedavisi kolay görüldüğü kadar detaylıdır. Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekir. Sadece kuşunuzu kurtardığınızda bu sorundan kurtulamayabilirsiniz. Aynı zamanda kafes ve kafes ekipmanları ile çevre temizliğini de iyi bir şekilde yapmanız gerekir. Aksi takdirde bu ortamlarda bulunan bit ve pireler kuşa yerleşerek tekrar sorun ortaya çıkaracaktır.

  • Öncelikli olarak veteriner hekiminizden uygun bir dış parazit ilacı ve dezenfektan almalısınız.
  • Dış parazit ilacını püskürtme veya banyo şeklinde, daha doğrusu veteriner hekiminiz nasıl önerdiyse o şekilde kuşa uygulamalısınız.
  • Kafesi ve ekipmanları sıcak su ve dezenfektan ile temizlemelisiniz.
  • Çevredeki eşyaları mümkün olduğunca temizlemelisiniz.

Muhabbet kuşlarına uygulanan dış parazit ilaçları genellikle sprey veya banyo şekilde uygulanır. Aynı zamanda ense damlası şekilde uygulananlarda vardır. Uygulama yapmadan önce mutlaka veteriner hekim ile görüşmekte ve uygun şekilde bir uygulama yapmakta yarar vardır.

Muhabbet kuşlarında bit ve pire sorunu genellikle kısa sürede çözülür ama özellikle kafes ekipmanları ve çevre temizliğine önem vermeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu