Havlamayan Köpek Cinsi Basenji

İnsanlar evcil bir dost olarak köpek tercih etmek istediklerinde mutlaka belirli kriterleri olacaktır. Bu evcil hayvanlar arasında ayrım gibi düşünülebilir ama maalesef her köpek her ortamda bakmak için uygun değildir. Köpek ırkı seçecek olanların taleplerinden birisi havlamaması olabilir. Aslında bu konu birçok kişinin aklına gelmeyebilir ama havlamayan köpek ırkı da var ve bu ırkın adı Basenji köpeğidir.

Köpekler evcilleştikleri ilk günden beri bizlerin hem çok yakın dostu hem de birçok farklı işte kullandığımız önemli birer yardımcılar. Şehirleşmenin hız kazanması, insanların köylerden şehirlere göç etmesi ve hayatlarını kalabalık sitelerde, apartmanlarda sürdürmeye başlaması bile köpeklerden vazgeçmelerine neden olamamış durumda. Ve bugün dünya üzerinde sayısı milyonlarla ifade edilecek denli çok insan hayatını apartmanda ya da köyde yaşaması fark etmeksizin köpeklerle paylaşmaya devam ediyor. Peki, havlamayan köpek olsaydı özellikle apartman yaşamı için harika olmaz mıydı? Bu sorunun yanıtı tabi ki evet. Ancak şunu eklemeden geçmeyelim; havlama köpeğin doğal bir parçasıdır, aslında insanların köpeklerin havlamasından rahatsız olması pek de haklı bir tavır değildir. Zira insanlar konuşur, köpekler havlar. Nasıl ki çevremizdeki insanlara konuşuyorlar diye kızmıyorsak köpeklere de havlıyorlar diye kızmamamız gerekir.

Havlamayan köpek basenji dünyadaki en eski ırklardan biridir!

Basenji dünya üzerindeki en eski köpek ırklarından biridir. Öyle ki 5000 yıl öncesinden kalma Mısır duvar resimlerinde bile bu köpeğin figürlerine rastlanmıştır, ancak yapılan araştırmalar Basenji’nin 5000 yıldan çok daha eski bir tarihi olduğunu gösteriyor. Orta Afrika ülkesi Kongo kökenli bir ırk olan Basenji tazıların alt grubu Sigthound’ların üyesidir. Küçük diyebileceğimiz boyutlara sahiptir. Dişilerde yükseklik 38-43 cm, erkeklerde 41-46 cm, ağırlıklarıysa dişilerde 10,erkeklerde 10-11 kilodur.

Basenji çok zeki ve naziktir!

Bu köpek havlamamasının yanı sıra birçok üstün özelliğe daha sahiptir. Basenji hiç kokmaz, hemen hiç tüy dökmez ve köpek alerjisi olanları da etkilemez. Bu yönleriyle Basenji için dört dörtlük bir ev köpeği demek kesinlikle isabetli olacaktır. Ayrıca bu köpeklerin karakterleri de son derece iyidir. Basenji çocuklara karşı sabırlıdır. Ayrıca naziktir ve çok da zeki bir köpektir. Bu arada Basenji’nin çok şaşırtıcı iki özelliği daha vardır; Basenji aynı kediler gibi kendini yalayarak temizleyebilir ve ağaca tırmanabilir. Ayrıca yine aynı kediler gibi sessizce yaklaşarak kuş avlayabilir. Bu nedenle çoğu insan Basenji’nin bir köpekten çok kediye benzediği konusunda hemfikirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu