Temel ve Genel Kanarya Bakımı

Kanaryalar güzel sesleri, güzel renkleri ve narin yapılarıyla yüzyıllardır. insanların beğenisini ve saygısını kazanan evcil bir kuş türüdür. Neredeyse her kanarya sahibi kuşlarını, büyük bir hayranlıkla besler ve sahip olduğu kuşların asil yapılarına saygı duyar. ”Temel ve Genel Kanarya Bakımı” konumuzda sizlere en çok beslenen evcil kuş türlerinden biri olan kanaryalar hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Beslemeye Başlamadan Önce

Bakacağınız Kanaryayı Seçin

Kanarya beslemeye başlamadan önce “Temel Kanarya Bakımı” bilgisine sahip olmalısınız. Beslemeye başlamadan önce bakacağınız kuşun seçimi önemlidir. Çünkü nasıl bir kuş besleyeceğinizi bilmeli ve ona göre gereken hazırlıkları yapmalısınız. Ayrıca bakacağınız kuşu önceden seçmeniz, bakamayacağınız bir kuşu sahiplenmemenizi sağlar. Eğer bir ırk kanaryası beslemek istiyorsanız. En yaygın beslenen kanarya ırkları konumuzu inceleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kafes Seçimi ve Yerini Belirlemek

Temel kanarya bakımı hakkında hassas noktalardan biride kuşunuzun yaşam alanıdır. Kanaryalar narin kuş türleri oldukları için yaşam alanları önemlidir. Doğru bir kafes seçimi yapmalı, kafesi doğru şekilde düzenlemeli ve kafesin bulunacağı yeri doğru belirlemelisiniz. Eğer kanarya için sabit bir yer belirlemez ve sık sık kafesin bulunduğu yeri değiştirirseniz. Kanarya çok sık tüy değiştirebilir. Bu da kuş için oldukça rahatsız edici ve zor dönemler geçirmesi demektir. Kanarya kafesi seçimi konumuzda kafesler hakkında bilgi alabilirsiniz. Kafesin bulunması gereken alan sıcak ve çok fazla hava akımı almamalıdır. Rüzgar alan yada cereyanda kalan bir kafes kanarya için çok tehlikelidir. Cereyanda yada rüzgarda kalması Kanaryanın ölümüne neden olabilir.

Kafes seçimini yaptıktan ve doğru konumunu belirledikten sonra kafesi yerden en az 2 metre yükseklikte yerleştiriniz. Çünkü kanaryalar yüksekte bulunmaktan hoşlanırlar ve kendilerini daha rahat hissederler.

Eve Yeni Gelen Kanarya

Yeni Evine Alışma Süreci

Kanaryalar narin ve ürkek kuşlardır. Ancak eve yeni gelen bir kanarya alışma sürecini atlattıktan sonra çok rahat olabilir ve sahibine çok bağlanabilir. Doğru kafes seçimi yaparak kafesin konumunu da doğru belirlediğiniz için yeni gelen kanarya ilk başta çok rahatsız olmayacaktır. Hatta evcil marketten alındıysa eğer, muhtemelen yeni yaşam alnında daha rahat edecektir. Yeni gelen kanarya ilk günlerde çok ürkek davranışlar gösterebilir. Böyle durumlarda onu fazla rahatsız etmeyin, ancak çok fazla yalnız bırakmayın. Birkaç gün sonrasında bu ürkekliği gidecektir. Alışma sürecinde onu rahatsız etmeden sık sık kendinizi göstererek size ve yeni ortamına alışmasını sağlayın. Kısa süre içerisinde sizin onu rahatsız etmeyeceğinizi anlayacak ve ilerleyen zamanlarda sizin onun bakıcısı olduğunuzu kavrayacaktır. Bundan sonrasında ise size giderek daha çok bağlanacaktır.

Kanaryalarda Beslenme

Temel besinleri aspur olan kanaryalara, bunun dışında farklı yem kombinasyonları verilmesi kuşun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ağırlıklı olarak aspur ile birlikte kenevir, iç yulaf, darı ve az miktarda nijer verebilirsiniz. Ayrıca yem karışımlarının yanı sıra gün aşırı yeşil sebze yada meyve verebilirsiniz. Özellikle karahindiba, marul ve yeşil kabak kanaryalar için hem faydalı hem de lezzetli alternatifler olabilir. Normal zamanlarda haftada bir, üretim döneminde ise her gün özel mama hazırlayıp vermeniz çok faydalı olacaktır. Sularına ise haftada bir gün elma sirkesi ilave etmeniz onun daha sağlıklı tüylere kavuşmasını sağlar ve vücudunu yağlanmaktan korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu