Kanaryalar İçin İdeal Bakım Sıcaklığı

Ülkemizde beslenen en yaygın kafes kuşlarından biri olan kanaryalar için, önemli konulardan birisi ideal bakım sıcaklığıdır. Hassas yapıya sahip olan kanaryalar doğru sıcaklıklarda bakılmalıdır. Kafeslerinin bulunduğu ortam hava akımına maruz kalmamalı, ne soğuk nede sıcak olmalıdır. Doğru bakım sıcaklığı, özellikle yavru kuşların gelişimini önemli ölçüde etkilerken aynı zamanda üretime hazırlanan çiftler ve üreme dönemi için oldukça önemli bir konudur. Aynı zamanda uygun olmayan sıcaklıklar kanaryaları hem fizyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler ve birçok soruna sebebiyet verebilir. Peki kanaryalar için ideal bakım sıcaklığı nedir?

Kanaryalar İçin İdeal Bakım Sıcaklığı

Kanaryalar sıcaklık konusunda en hassas kafes kuşlarından birisidir. Bu kuşlar için ideal sıcaklık değerleri 23-25 ºC arasıdır. Bu sıcaklık değerlerinde rahatlıkla üreyebilir ve sağlıklı gelişebilirler. Tabi ki her zaman bu değerlerde tutmak mümkün olmayabilir. Fakat uzun süre bu sıcaklıkların dışındaki ortamlarda bulundurmak risktir. Ayrıca ani sıcaklık değişimleri de ciddi anlamda risk oluşturur.

Sıcaklık alt limitleri olan, 20 ºC’nin altında vücut dirençleri azalır ve kolay hastalanabilirler. Düşük sıcaklıklarda, soğuk algınlığı ve ishal gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Hava sıcaklıkları düştükçe sorunların ortaya çıkma ihtimali de giderek artmaktadır.

Sıcaklık üst limitleri ise 28 ºC’dir. Bu yüksek sıcaklık kanaryalarda iştahsızlık, tüy dökme ve çeşitli enfeksiyonların tetikleyicisi olur. Halsizlik ve sessizlik sıcaklıktan etkilenen kanaryaların ilk belirtileridir. Özellikle 30 ºC’nin üstündeki sıcaklıklar ve direk güneş ışığına maruz kalma durumlarında ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kanaryalar ve diğer birçok kafes kuşu oldukça hassas canlılardır. Sıcaklık gibi birçok dış faktör ciddi anlamda kuşu etkilemektedir. Düşük sıcaklık ve yüksek sıcaklık değerleri sağlık sorunlarının tetikleyicisi olabilir. Fakat daha önemli olan konulardan birisi ani sıcaklık değişimleridir. Kuşunuz 15-20 derece arası veya 25-30 derece arasındaki sıcaklıklara dayanabilir. Lakin bu sıcaklık değerlerinin ani şekilde düşmesi ve yükselmesi daha tehlikelidir. Ayrıca hava akımı, nem gibi hissedilen sıcaklık değerlerini etkileyen faktörler vardır. Bunları da dikkate almak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu