Yaşlı Kedi Bakımı Hakkında Öneriler

Kedilerde diğer bütün canlılar gibi yaşlılık dönemi geçirirler. Bu dönem de sahipleri tarafından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar kedilerin daha rahat ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesinde etkili olacaktır. Yavru bir kedinin, genç bir kedinin veya yaşlı bir kedinin bakım ve beslenmesinde bazı temel farklılıklar söz konusu olacaktır. Aynı zamanda kedinizin de bu dönemlere göre farklı ihtiyaçları ve davranış değişiklikleri de söz konusu olacaktır. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizler ile paylaşıyoruz.

Sağlık Kontrollerini İhmal Etmeyin

İlk olarak artık kedinizin genç olmadığını ve yaşlandığını kabul etmelisiniz. Yaşlı bir kediniz varsa düzenli olarak veteriner ziyaretleri yapmayı ihmal etmeyin. Bu muayenelerde kedinizin hayatını tehlikeye sokabilecek olan kalp ve damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve iç organlardan kaynaklanabilecek diğer hastalıklar erken teşhis edilebilir. Bildiğiniz gibi kediler için erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu dönemlerde düzenli olarak kan tahlillerinin yapılması bazı sorunların önceden tespitinde yardımcı olacaktır.

Kedinizde Gördüğünüz Davranış Değişikliklerini Göz Ardı Etmeyin

Kedilerde meydana gelen davranış bozuklukları çoğu zaman pek çok şey ifade eder. Bir kedinin aniden agresif davranmaya başlaması ya da yattığı yerden kalkmıyor olması herhangi bir sağlık sorunu yaşadığının göstergesi olabilir. Bu nedenle kedinizde ortaya çıkan davranış değişikliklerini mutlaka gözlemleyin, hatta not edin. Bunları veterinere danışarak sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. Tabi ki davranış değişikliklerini her zaman bir sorun olarak görmek doğru değildir. Örnek olarak yavru veya genç bir kedi ile yaşlı kedinin oyun ihtiyacı veya oyuna bakışı aynı değildir.

Yaşlı Kediler İçin Uygun Diyet Programlarına Geçiş Yapın

Yaşlı kedilerin sistemleri, genç bir kediye göre daha farklı çalışmaya başlar. Sistemleri yavaşlar. Bu nedenle gençken yediği mamaları sindirmesi ya da bu kalorileri yakması daha zor olabilir. Kedinizin yaşına uygun bir diyet programına geçiş yapabilirsiniz. Yaşlı kediler için üretilen mamaları tercih edebilirsiniz. Yaşlı kediler, eskisi kadar hareket etmedikleri için kilo almaya daha müsait bir yapıda olurlar. Eğer zaman içinde kedinizin obezite ile mücadele etmesini istemiyorsanız veterinerden yardım alarak ona en uygun beslenme düzenini çıkarmalısınız.

Kediniz İçin Rahat Hareket Alanları Oluşturun

Kediniz artık genç değil bunu kabul ederek onun için rahat bir yaşam alanı oluşturmalısınız. Eskiden mobilyaların üzerine çıkan ve dolap tepelerinde gezinen kedinizin bunları yapmak için enerjisi olmayabilir. Bu nedenle mobilyalara ya da yataklara çıkmasını sağlayan rampalar hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında kedinizin daha rahat bir şekilde vakit geçireceği ve dışarısı ile teması daha az olan yuva tarzında yerler hazırlamanız olumlu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu