California Spangled Özellikleri ve Fiyatları

Amerika kökenli bir kedi ırkı olan Californian Spangled yüksek zekası ile olduğu kadar son derece sevimli ve tatlı görünüşü ile de tüm dünyada seviliyor. Bu ırkın kökeni Amerika’ya özgü bir kedi türü olan benekli vahşi kedilerin neslinin kürkleri için avlanmaları nedeni ile tehlikeye girmesi üzerine başlatılan koruma çalışmasına dayanır. “Mavi Proje” isimli proje kapsamında ortaya çıkan bu ırk diğer birçok kedi ırkına göre çok daha yenidir. Çok yaygın bir kedi ırkını söyleyemeyiz ama bu ırkında hayranları vardır.

Californian Spangled Fiziksel özellikler

Orta büyüklükte bir ırk olan Californian Spangled kedilerin tüyleri de kısadır. Kürklerinin rengi gümüşi, bronz, altın sarısı, kömür rengi ya da mavi olabilir. Bu kedilerin kürkleri hangi renkte olursa olsun kuyrukları mutlaka koyu renklidir. Ayrıca kürklerinde genellikle büyük ve daire şeklinde benekler vardır.

Gözleri kocaman ve badem şeklinde olan bu kedilerin en tipik fiziksel özelliklerinden biri insanın içine işleyen keskin bakışlarıdır. Kuyrukları yukarıda da söylediğimiz gibi mutlaka koyu renklidir ve bunun yanı sıra hem uzun hem de kalındır. Yani Californian Spangled kedilerinin kuyrukları kelimenin tam manasıyla görkemlidir.

Californian Spangled Karakteri

Californian Spangled ırkı için çok sıcakkanlı kediler diyemeyiz. Zira vahşi kedilerden gelen bu ırk çok da dost canlısı değildir. Özgürlüğüne son derece düşkün olan bu kediler hareketli ve cesurdurlar aynı zamanda. Sahibine karşı orta seviyede yakınlık ve şefkat gösterse de diğer hayvanlar ve çocuklar ile dost olma konusunda daha isteklidirler genellikle. Californian Spangled ırkı çok zekidir hatta bu kediler için dünyanın en zeki kedileri bile denilebilir ve aslında karakterlerinin en önemli özelliği de bu zekalarıdır.

Californian Spangled Bakımı

Bu zeki ve estetik kediler pek fazla bakım gerektirmezler. Tüyleri kısa olduğu için haftada birkaç kere uygun tarak ile düzenli olarak taramak tüy bakımı için yeterlidir. Kedilerde doğru tarak seçimi yazımıza göz atarak Californian Spangled ve diğer kısa tüylü kediler için hangi tarağın uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca her kedi için olduğu gibi Californian Spangled için de doğru beslenme hayati önem taşır. Kediniz için doğru mamayı nasıl seçebileceğiniz ile ilgili bilgi almak için kedi maması nasıl seçilir yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Californian Spangled Fiyatları

Bu ırkın saf olanları ülkemizde bulmak biraz zor olabilmektedir. Bu nedenle bu ırkı satın almak istediğinizde dikkatli olmalı ve bir uzmana danışmalısınız. Fiyatları 750 ile 2000 dolar yani yaklaşık 5.000 ile 15.000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu