Kedilerde Kızgınlık Ne Kadar Sürer?

Kedilerin kızgınlık göstermesinde birçok farklı etken rol oynar. Dişi kediler mevsime bağlı olarak kızgınlık gösteren canlılar arasında yer almaktadır. Günlerin uzadığı, gün ışığının arttığı ve hava ısısının yükseldiği bahar aylarında dişi kedilerde kızgınlık dönemi başlar. Dış ortamda yaşayan kediler ülkemizde genellikle mart ve nisan aylarında kızgınlık gösterir. Ancak sürekli olarak evde yaşayan, sıcak ve aydınlık ortamda bulunan kedilerin kızgınlık dönemi mevsime bağlı olarak gelişmeyebilir. Bu tür evde beslenen kedilerde yılın her döneminde kızgınlık görülebilmektedir. Dişi kediler ilk kızgınlıklarına ortalama olarak 4 ile 12 aylıkken girerler ve özellikle erken giren kedilerin çiftleştirilmesi sakıncalıdır. Çünkü 4-5 aylıkken kızgınlık dönemine giren bir dişi kedi henüz fiziksel gelişimini tamamlamadığı için çiftleşmesi ve yavrulaması sağlığı için son derece zararlı olacaktır ayrıca büyümesini de tamamlamasını engelleyecektir. Kedilerde ilk kızgınlık döneminin oluşmasında ırk, genetik faktörler ve çevresel koşullar önemli rol oynar.

Kedilerde kızgınlık süresi ortalama olarak 1 ile 3 hafta arasında değişir.

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ortalama olarak 1 ila 3 hafta sürer. Dişi kediler kızgınlık döneminin ilk günlerinde erkek kedilere kur yapıp davetkar hareketler sergileseler de erkek kedileri kabul etmezler, yani ilk günlerde çiftleşmezler. İlk bir kaç gün geçtikten sonra kızgınlığın en yoğun olduğu dönemde erkek kedileri kabul eder ve çiftleşirler.

Kedilerde Kızgınlık Kaç Gün Sürer?

Kedilerde kızgınlık süresi yaş, ırk, genetik faktörler ve bakım koşullarına bağlı olmak üzere 7 gün ila 25 gün arasında sürebilmektedir.

Kedilerde Kızgınlık Kaç Hafta Sürer?

Kedilerde kızgınlık süresi çeşitli faktörlere bağlıdır. Irk, genetik, bakım ve besleme koşulları gibi konulara bağlı olmak üzere 1 ila 3 hafta arasında sürmektedir.

Kedilerde İlk Kızgınlık Kaç Gün Sürer?

Yapılan araştırmalarda kedilerde ilk kızgınlığın ortalama olarak 9 gün olduğu belirlenmiştir. Fakat birçok faktöre bağlı olmak üzere 5 ile 25 gün arasında değişebilmektedir.

British Shorthair Kedi Kızgınlığı Ne Kadar Sürer?

En çok beslenen ev kedilerinden olan Bristish Shorthair kedilerinde kızgınlık ortalama olarak 5 ile 20 gün arasında değişmektedir. Tabi ki bunu etkileyen başka faktörlerde söz konusudur.

Çiftleşmeyen dişi kediler yılda ortalama 5 ila 7 kez kızgınlık dönemine girer.

Eğer dişi kedi kızgınlık döneminde çiftleşmezse yıl boyunca ortalama olarak 5 ila 7 kere kızgınlık dönemine girerler. Yani eğer kedinizin yavrulamasını istemiyorsanız kısırlaştırmanız en doğrusudur, aksi takdirde dişi kedi çiftleşmediği sürece sık sık kızgınlık dönemine girer ve bu hem kedi hem de sahibi için zorlayıcı olabilir. Bazı kişiler çeşitli ilaçlar ile kızgınlık bastırmaya çalışmaktadır. Bu kedinin sağlığı açısından son derece sakıncalıdır. Orta ve uzun vadede başta bazı kanser türleri olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kısırlaştırmak en doğru karar olacaktır. Aynı zamanda kısırlaştırmanın birçok hastalığı engellediği de bilinmektedir.

Anneliği tatsın yaklaşımı kesinlikle makul değil!

Birçok hayvan sahibi kedilerinin cinselliği özgürce yaşamasını istiyor ve annelik duygusunu tatsın düşüncesi ile kısırlaştırmıyor. Oysaki sokaklar “anneliği bir kez tatsın” düşüncesi ile yavrulatılan kedilerin yavruları ile dolu. Yani bu bakış açısı kediler için faydalı değil tam tersine zararlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu