Yavru Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Köpeklerin günlük hayatta en çok yaptığı hareketlerden bir tanesi kaşınmaktır. Köpeklerde kaşıntıya neden olan pek çok faktör olabilir. Sahiplerinin aklına ilk olarak uyuz, bit ya da pire gibi dış parazitlerin istilası gelse de aslında köpeklerde kaşıntıya neden olan faktörler sadece bunlarla sınırlı değildir. Kaşınmak, köpeklerin yaşına, ırkına, cinsiyetine ya da vücut ölçülerine bağlı olan bir durum değildir. Bir köpek yaşlılık döneminde kaşınabildiği gibi yavruluk döneminde de kaşınabilir. Bu yazının devamında yavru köpeklerin neden kaşındığına dair detaylı bilgileri bulacaksınız.

Yavru Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri

Bit ve Pire Gibi Dış Parazitlerin Varlığı

Hemen hemen herkesin aklına köpeklerde kaşıntı denildiği zaman ilk olarak bit ya da pire gibi haşereler gelir. Pireler, köpeklerin kaşınmasına neden olan en bilinen faktördür. Genellikle köpeklerin kuyruk diplerinde ve boyun bölgesinde yer edinirler. Ölü pireler genellikle köpeklerin tüylerinin üzerinde kir gibi görünürler ve ayırt edilmesi zor olur. Ancak detaylı bir inceleme sonucunda pire olduğu anlaşılabilir. Eğer yavru köpeğiniz pirelendiyse gerekli damlaları ve solüsyonları kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Köpeklerde ve özellikle yavru köpeklerde bazı pire ilaçları toksik etkili olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka veteriner hekim önerisi ile bu işlemler yapılmalıdır.

Köpeklerde Uyuz

Köpeklerde uyuz, kaşınmaya neden olan sorunların başında gelir. Uyuza neden olan çeşitli etkenler vardır. Köpeklerde uyuz etkenleri arasında başlıca demodex ve sarcoptes etkenlerini saymak mümkündür. Aslında bu etkenler genellikle vücutta bulunur ama herhangi bir belirti veya kaşınmaya neden olmaz. Çeşitli nedenler ile köpeklerde vücut direnci düştüğünce sayıları hızla artarak belirtilere ve kaşıntıya neden olmaya başlar. Köpekler için öldürücü olmayan ama ciddi bir sorundur. Veteriner hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Köpeklerde Kulak Akarları

Akarlar, köpeklerin kulaklarında yaşayan küçük böcekler olarak bilinir. Akarlar kulaklarda kaşıntıya neden olur fakat bu kaşınan her kulakta akar var demek değildir. Akarların teşhis edilebilmesi için veteriner tarafından detaylı bir muayene yapılması gerekir. Kulağı kaşınan köpeklerin yalnızca beşte birinde kulak akarına rastlanır. Gerisi bakteri enfeksiyonları ya da kulakla ilgili farklı problemlere sahiptir.

Köpeklerde Egzama

Çeşitli deri hastalıklarının belirtileri arasında kaşıntı vardır. Aynı zamanda dermatit olarak ta bilinen egzama durumlarında kaşıntı görülebilir. Deri üzerinde çok küçük iltihaplı kabarcıklar ile karakterize olan hastalıkta döküntüler ve kaşıntı en çok görülen belirtiler arasında yerini almaktadır. Bu nedenle kaşıntı durumunda egzamayı her zaman göz önünde tutmak gerekir.

Köpeklerde Kuru Cilt

Köpeklerde cildin kuru olması kaşınmaya neden olan bir diğer faktördür. Köpeğin cildinin kuruması bazen çevresel faktörler nedeniyle bazende beslenme düzeninde yaşanan farklılıklar nedeniyle olur.

Köpeklerde Alerji

Köpeklerin birçok farklı ortam veya maddeye alerjisi olabilir. Özellikle polenler, bazı besin maddeleri, temizlik malzemeleri, parfümler alerjiye neden olan etkenlerin başında gelir. Beyaz renkli köpek ırkları alerji durumuna daha yatkındır. Alerji durumunda çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Görülen belirtilerden birisi ise kaşınmadır.

Köpeklerde Bazı Hastalıklar

Bazı hastalıkların belirtileri arasında kaşıntıyı saymak mümkündür. Özellikle bazı endokrin sistem hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve böbrek hastalıklarında kaşıntı görülme ihtimali vardır. Bu kaşıntı nedenleri arasında oldukça nadir olan bir durumdur ama yine de göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu