Muhabbet Kuşlarında İshal Neden Olur?

Muhabbet kuşlarında ishal strese, ani diyet değişikliklerine, bakteriyel enfeksiyonlara ya da virüslere bağlı olabilir. Muhabbet kuşları zeka seviyeleri yüksek ve duyarlı hayvanlardır. Alışık oldukları doğal ortamları değiştiğinde ya da strese girdiklerinde ishal olabilirler. Son dönemde yem değişikliği yaptıysanız bu kuşunuzdaki ishalin nedeni olabilir. Strese ya da yem değişikliğinin neden olduğu ishallerde; yem ya da kuşunuzu strese sokan durum düzeltildiğinde, ishalde sona erer. Eğer durumu bir iki gün içinde düzelmezse, kuşunuzun ishalinin daha ciddi bir sebebe dayandığını düşünebilirsiniz.

Çikolata, mantar, kuru fasulye soğan, avokado gibi insanların yedikleri birtakım gıdalar kuşunuzun ishal olmasına sebep olur. Bu gıdaların muhabbet kuşları için tehlikeli yan etkileri vardır. Bu nedenle vermekten kaçınmanız gerekir. Böyle bir durumda acil olarak veteriner hekime başvurmak en doğrusudur. Kuşunuza buzdolabından çıkmış soğuk gıdalar vermemeniz, soğuk bir odada bırakmamanız ve rüzgarlı yerlerden kaçınmanız gerekir. Bu etmenler hastalanmasına sebep olabilir. Muhabbet kuşunuza mutlaka hazmını kolaylaştırmasına yardımcı olması için kum vermeli, suyunu gün aşırı tazelemeli ve verdiğiniz suyun hazır su olmasına özen göstermelisiniz.

İshalin başlangıcında kuşunuza haşlanmış patates, kepek, yulaf ya da kefir verebilir ya da suluğuna haşlanmış ve soğutulmuş pirinç suyu koyabilirsiniz. İyileşme olmadığı takdirde veteriner hekiminiz; kuşunuzun dışkısına yapacağı tahlil sonucunda önereceği bir ilaç verebilir ve buna ek olarak, kaybettiği vitamin ve mineral açığını kapatmak için vitamin takviyesi yapabilir. Bu konuda çeşitli ilaç türleri vardır ve bu ilaçlardan hangisini kullanacağınıza veteriner hekiminizin karar vermesi gereklidir. Hekimlik hizmeti vermeyen hayvan satış mağazalarından veteriner onayı olmadan ilaç almak, kuşunuzun yanlış tedavi nedeniyle kötüleşmesine neden olabilir.

Muhabbet kuşunuzun durumunda bir değişiklik görmezseniz ve titreme, kilo kaybı, gözlerde kayma varsa kuşunuzun mutlaka bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Antibiyotik veya başka bir ilaç gerektirecek bir enfeksiyona yakalanmış olma ihtimali yüksektir. Tedavi edilmeyen ishal ciddi anlamda susuz kalmasına sebep olacaktır. Onu acil tıbbi bakıma almak, iyileşmesini sağlamanın en iyi yoludur. Muhabbet kuşlarında ishal ciddiye alınması gereken ölümcül bir hastalıktır.

Muhabbet kuşlarında ishal ile alakalı olarak buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu