Köpeklerin Aşırı Havlaması ve Çözüm Yolları

Köpekler havlamaları ile bilinen hayvanlardır. Ancak bazı durumlarda köpek dostlarımızın anormal derecede bağırdığına da şahit olduğumuz olur. Özellikle ev içerisinde bulunan köpeklerin aşırı havlaması ev içerisindekileri rahatsız edebildiği gibi köpeğin bir sorunu olduğuna dair bir belirti de olabilmektedir. Aşırı havlama durumu köpeklerde sürekli olarak varsa ve bu durum çevreyi olumsuz etkiliyorsa köpeği bir veterinere götürerek durum hakkında bilgi almak daha sağlıklı olacaktır. Bunun dışında köpeğinizin neden havladığını merak ediyorsanız ve çözüm arıyorsanız öncelikle köpeğinizin hareketlerini izlemeniz ve sorunun kaynağını bulmanız gerekir.

Köpeklerin Aşırı Havlama Nedenleri ve Çözümleri

1- Korkmak

Köpeğinizin korktuğu bir durum ve ya nesne varsa birden havlamaya başlayabilir. Kendisini korkutan durum ortadan kalkıncaya kadar köpeğiniz havlamaya devam edecek ve sizi uyaracaktır. Bu nedenle köpeğinizin çevresini kontrol etmeli ve korkmasına neden olacak herhangi bir eşya ve ya durum varsa müdahale etmelisiniz.

2- İhtiyaç

Köpekler ihtiyaçlarını gidermek için dışarı çıkmak zorundadır. Uzun süre ihtiyaçlarını gidermek için uygun bir ortam bulamayan köpekler havlamaya başlayacaktır. Bu nedenle köpeğinizin tuvalet ihtiyacının olup olmadığını kontrol etmek adına dışarı çıkarmalısınız. Yine aynı şekilde yemek yeme ihtiyacı nedeniyle de köpekler havlayabilmektedir. Karnını doyurmayı ihmal etmeyin.

3- Uyarı

Köpekler yabancıların kokularını çok çabuk alabilirler ve tehlike hissettikleri anda havlamaya başlayabilirler. Köpeğinizin yanına giderek tehdit edici bir durum olup olmadığı kontrol etmelisiniz.

4- Ayrılık

Köpeklerde havlama nedenleri arasında yer alan ayrılık köpeğin yaşadığı yerden ayrılması, sevdiklerinden ayrılması gibi durumlardan kaynaklanabilmektedir. Yuvasının dışında bir yerde tutmak istediğiniz bir köpeğiniz varsa bir süre ayrılık nedeniyle havlamasına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

5- Kapalı Kalma

Köpeğinizin bir yerde kapalı kalması ya da onu kapatmanız özgürlüğünü engellediğinden dolayı sürekli havlamasına neden olacaktır. Bu yüzden köpeğinizi açık, hava alabilen alanlara çıkarmanız rahatlamasını sağlayacaktır.

6- Diğer Hayvanlar

Köpeklerde aşırı havlama nedenleri arasında diğer hayvanlarda bulunmaktadır. Örneğin bir kedinin varlığı ya da farklı cinsten köpeklerin oluşu köpeğinizi rahatsız edebilir ve havlamaya neden olabilir. Böyle bir durumda köpeğinizi diğer hayvanlardan uzaklaştırma yolunu seçmelisiniz.

Ayrıca “Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu ve Çözüm Yolları” ve “Köpeklerde Ağlama Nedenleri ve Çözüm Yolları” konumuza da bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu