Köpeklere Hangi Ayda Kaç Öğün Mama Verilir?

Köpeklerde beslenme, köpeklerin gelişimi açısından, insanlarda olduğu gibi oldukça önemli bir yere sahiptir. Nasıl ki insanlarda yaşlarına uygun beslenme düzeni belirleniyorsa aynı durum minik dostlarımız olan köpeklerde de geçerlidir. Yavru köpeklerde beslenme, bir köpeğin gelişimi açısından en önemli dönemdir diyebiliriz. Yavru köpeklerin bakımı onların ne kadar sağlıklı olacağı ve gelişimlerinin ne kadar hızlı olacağı ile doğrudan orantılıdır.

3 Aylık Köpeğe Kaç Öğün Mama Verilir?

Yavru köpekler dünyaya geldikleri zaman tıpkı diğer memeli canlılarda olduğu gibi anne sütü ile beslenmeye başlarlar. Yavru köpeklerde anne sütü ilk 6 hafta için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle anne sütü köpeklerin beslenmesi ve gelişimi için önemli bir adımdır.

Yavru köpeklere, 6. haftadan 3. aya kadar günde 4 öğün yemek verilebilir. Bu aşamada yavru köpeklerde mama seçimi oldukça önemlidir. Yavru köpekler bir öğünde yemeleri gereken miktarı bitiremedikleri için günün belli saatlerinde ve belli aralıklarda mama yiyebilirler.

6 Aylık Köpeğe Kaç Öğün Mama Verilir?

Köpeğiniz büyümeye başladıkça öğün sayısını yavaş yavaş azaltmanız gerekir. Çünkü yavruluktan yetişkinliğe geçen köpekler bir günde yemesi gereken mama miktarını yavaş yavaş tek öğüne kadar düşürecektir. 3. ay ile 6. ay arasında olan yavru köpeklere günde 3 öğün mama verilebilir.

12 Aylık Köpeğe Kaç Öğün Mama Verilir?

Köpeğiniz artık 6 ile 12 ayın arasında ise öğün sayısını 2’ye düşürmeniz gerekir. Bu öğün miktarı köpeğinizi doyurmaya yetecektir. Bir öğünde ne kadar mama vermeniz gerektiğini veterineriniz köpeğinizin gelişimine bağlı olarak belirleyecektir. Ya da bu ölçüyü mamaların üzerinde bulunan bilgilendirme yazılarında bulabilirsiniz.

Yaşına Giren Köpeğe Kaç Öğün Mama Verilir?

Köpeğiniz artık yavru olmaktan çıkıp genç köpekler arasına girdiyse öğün sayısını 1’e düşürmeniz gerekir. Yavru iken bir günde tüketmesi gereken besinleri tek öğünde tüketemediği besini artık bir kerede yiyecektir.

Köpeklerde Mama Seçimi

Köpeklerde kuru mama seçimi ve yaş mama seçimi tamamen size ve köpeğinize kalmış bir durumdur. Yavru iken dişleri tam olarak işlevini yerine getirmeyen köpekler kuru mama yemekte zorlanabilir. Bu anlamda mamayı ıslatarak ya da yaş mama tercih ederek beslenme düzenini oluşturabilirsiniz.

Köpeklerin beslenme aşamasında yapılan hatalardan birisi de köpekleri ev yemeği ile beslemektir. Köpekler ile bizim yapımız aynı olmadığı için yemeklerin içinde bulunan baharatlar ya da sebzeler onları zor durumda bırakabilir. Köpekler için zararlı yiyeceklerin onlar için çok ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını bilmeniz gerekir.

Köpeklerinizin beslenmesi açısından protein, kalsiyum, fosfor ve diğer vitaminleri kendi yapılarına uygun olarak alabilmeleri için köpeklerde barf diyeti uygulamasını yapabilirsiniz. Bu diyet köpeğinizin gelişimi açısından oldukça sağlıklı ve gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu