Evde Yokken Balıkları Nasıl Bırakmalıyız?

Evden tatil veya başka bir nedenle ayrılmanız durumunda balıklarınıza ne olacak? Bir bakıcıya mı ihtiyaç var, yoksa başka şeyler düzenlemek mi gerekir? Bu sorunun cevabı evde bulunmama sürenize göre değişebilir. 2-3 günlük bir süre dahilinde otomatik besleyicilere güvenip vaktinde yemleme ile balıklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Fakat bu süre uzadıkça ara sıra yoklamak için birilerinin görevlendirilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Üstte belirtiğimiz otomatik besleyiciler, yem bloklarından ve tatil yemlerinden çok daha güvenilirdir. Maliyet olarak daha yüksek olsa dahi, yem bloklarını ve tatil yemlerini tek seferde tüketmeleri sağlıkları açısından tehlikeli olabilir.

Bir diğer sorun ise ortam sıcaklığı, balıklarınızın sağlığı için çok önemli olan bu hususa oldukça dikkat etmek gerekiyor. Evden ayrılmadan gerekli sıcaklık ve filtreleme ayarlarının sağlıklı çalıştığından emin olmanız gerekir.

Balıklarımızda tıpkı bizler gibi biyolojik saate uygun olarak yaşarlar. Bu nedenle balıkların kaldığı ortamın gündüzleri aydınlık geceleri karanlık olmasına dikkat edin. Daha önce nasıl yaşıyorlarsa o şekilde düzeni bozmadan ortamlarını sağlamak gerekecektir.

Üstteki maddelerin hepsi sağlıklı bir balık için geçerli olabilecek önerilerdi. Peki ya balığınız kendisini iyi hissetmiyorsa, özel ihtiyaçları varsa nasıl çözüm bulamalıyız bir bakalım. Bu durumda balıklarla ilgili gerekli bilgilere sahip olan, tanıdık veya güvenebileceğiniz kişilere bu görevleri aralıklarla uygulaması için talimat verebilirsiniz.

Balığınız aldığı ilaçlar var ise bunları da görevlendirilmiş kişilere hatırlatmayı unutmayın ve bu ilaçların verilmesi konusunda gerekli bilgiye sahip olduğundan emin olun, aksi takdirde fazlası veya azı ciddi sorunlara yol açabilir. Gitmeden sizin belirli ölçülere göre ayarlamanız işleri kolaylaştıracaktır.

Son olarak evden ayrılmadan önce suyunu temizleme ve değiştirme işini yapmamanız gerekir. Çünkü balıklarda gerçekleşecek değişimleri gözlemleme fırsatı bulamayabilirsiniz, olumsuz bir durumla karşılaşılınca gecikilmiş olur, ayrıca suyu başka birisi ilerleyen dönemlerde değiştirecekse mutlaka gerekli talimatları vermeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu