Evde Kedi Kumu Yoksa Ne Yapılır?

Ev kedileri tuvalet ihtiyaçlarını onlar için özel olarak üretilmiş olan kedi kumlarına giderirler. Kedi kumu olarak diatomit, bentonit gibi ürünler, kristal kedi kumları ve özellikle çam ağacından yapılan peletler en çok kullanılan ürünlerdir. Kedi besleyenler bu ürünleri iyi bilirler ve kullanırlar. Kedinizin sağlıklı bir şekilde tuvalet ihtiyacını gidermesi içinde temiz bir kap içerisinde, temiz bir şekilde bu ürünlerin olması gerekmektedir.

Bazı nedenler ile bazen bu ürünlere ulaşmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda kedinizin tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için uygun bir ortam oluşturmalısınız. Aksi takdirde kediniz ev içerisinde uygun olmayan bir yere tuvaletini yapabilir veya uzun süre tuvaletini tuttuğu için sağlık sorunları yaşayabilir.

Eğer evinizde kedi kumu yoksa çeşitli şekillerde ve mutlaka geçici olarak aşağıda vereceğimiz ürünleri kullanabilirsiniz.

Gazete Kağıdı ile Kedi Kumu Yapımı

Kullanabileceğiniz ilk ürün olarak gazete kağıdını sayabiliriz. Gazete kağıtları çeşitli şekillerde kullanılabilir. Tek seferlik ve kısa süreli ihtiyaçları gidermek için ince bir şekilde kıyılmış gazete kağıtlarını direk olarak kullanabilirsiniz. Eğer daha uzun süreli bir şekilde kullanmanız gerekiyorsa bu durumda farklı uygulamalar yaparak hazırlamak daha doğru olacaktır.

Malzemeler

  • Gazete Kağıdı
  • Bulaşık Deterjanı
  • Karbonat
  • Uygun Bir Leğen
  • Eldiven

Yapılışı

Öncelikli olarak gazete kağıtlarını çok ince bir şekilde kıyarak leğenin içerisine alın. Mümkün olduğunca eliniz ile boyutlarını küçültün. Daha sonra ağzına kadar su ve sıvı deterjan ile doldurun.  Gazete kağıtlarındaki boyanın çıkmasını iyice beklemelisiniz. Bunu gerçekleştirmek için suyun içindeki gazete kağıtlarına aynı işlemi birkaç kez yapmanız gerekebilir. Sonrasında ise gazete kağıtlarını yine aynı yöntem ile suya atarak karbonat ile yıkayın. Bu işlemleri yaparken eliniz ile hamur yoğurur gibi gazete kağıtlarını yoğurmalısınız. Sonrasında gazete kağıtlarının suyunu iyice süzün ve kurumasını bekleyin. Hızlı kurutmak için güneş ışığı veya düşük dereli fırından faydalanabilirsiniz.

İnşaat Kumu İle Kedi Kumu Yapımı

Acil ihtiyacınız olduğunda geçici süre ile inşaatlarda kullanılan kumu kullanma şansınız bulunmaktadır.

Malzemeler

  • İnşaat Kumu
  • Metil Alkol
  • Kum Süzgeci
  • Eldiven

Hazırlanışı

Öncelikli olarak uygun bir kum süzgeci ile kumu süzmeniz gerekmektedir. Kumu süzdükten sonra ilk olarak su ile yıkayabilirsiniz. Sonrasında alkol ile yıkamanız gerekir. Alkol ile birkaç kere yıkadıktan sonra tekrar su ile iyi bir şekilde durulayın ve kurumaya bırakın. Bu şekilde kum hazırdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu