Gökkuşağı Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Evinde ya da iş yerlerinde akvaryuma yer veren insanlar genellikle bunu dekor amaçlı ve huzur bulmak amaçlı olarak yaparlar. Akvaryumu dekor amaçlı koyan insanların balık tercih ederken seçimleri daha çok renkli balık türlerinden yana olur. Bu yazıda sizlere akvaryumların en renkli üyelerinden bir tanesi olan Gökkuşağı Balığı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazının devamında gökkuşağı balıklarının bakımı nasıl yapılır, cinsiyet ayrımı yapılırken nelere dikkat edilir, ne ile beslenirler ve akvaryum koşulları nasıl olmalıdır sorularını cevaplarını bulacaksınız.

Gökkuşağı Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Akvaryumda beslenen balıklar arasında bakım koşulları en kolay olan türlerin başında gökkuşağı balıkları gelir. Gökkuşağı balıkları pek çok yönden akvaryum severlerin tercih ettiği bir balıktır. Bu nedenlerin başında; üretken bir yapıya sahip olmaları yani hızlı üremeleri, akvaryum içinde uyumlu bir yapıya sahip olmaları ve en önemlisi birbirinden etkileyici renklere sahip olmaları gelmektedir.

Bakım koşulları arasında herhangi bir özel durum yoktur. Daha önce balık besleyen bir kişi, Gökkuşağı balığına çok rahat bir şekilde bakabilir.

Gökkuşağı Balıkları Ne Yer?

Gökkuşağı balıkları hem etçil hem de otçul besinler ile beslenebilen balık türleri arasında yer alır. Fakat beslenmelerinde çoğunlukla bitkisel kaynaklı besinler tercih edilir. Beslenme konusunda oldukça rahat bir balık türü olan Gökkuşağı balığınız için yem alırken, akvaryumculardan yardım olabilirsiniz. Bu balıkların beslenmesinde hazır olarak satılan ve balığın tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan hazır yemler önermekteyiz. Ara sıra balıklarınızı mutlu etmek için canlı yemler de kullanabilirsiniz.

Gökkuşağı Balığı Akvaryum Koşulları

Gökkuşağı balıklarını beslemek için seçilecek olan akvaryum en az 150 litrelik olmalıdır. Sürü halinde yaşayan bu balıklara rahat hareket alanı sağlamak adına akvaryumun büyüklüğü oldukça önemlidir. Akvaryum içerisinde bulunan suyun pH değeri ortalama 6.5 olması gerekir. Bunun yanı sıra su sıcaklığının 22 derece ile 30 derece arasında olmasına dikkat edilmelidir. Bu koşulları sağlayacak şekilde akvaryum ve ekipman almanız gerekir. Fitre, su ısıtıcı olmazsa olmaz ekipmanlar arasındadır.

Gökkuşağı balıklarının bitkiler ile beslendiğini söylemiştik. Bu nedenle akvaryumda bulunan bitkisel dekorları seçerken sert yapraklı bitkileri seçmeye özen gösterin. Aksi takdirde zamanla dekor amaçlı alınan bitkiler balıklarınıza yem olmaktan kurtulamaz. Bu durum aynı zamanda balıklara da zarar verebilmektedir.

Gökkuşağı Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Balık besleyenlerin en çok zorlandıkları konuların başında balıklarının cinsiyet ayrımını yapmak gelir. Her balık türünün kendine göre farklılıkları vardır. Gökkuşağı balıklarında cinsiyet ayrımı yaparken renkler size yardımcı olabilir. Erkek balıklar dişilere göre ayırt edici derece de daha renkli bir yapıya sahiptir. Ayrıca dişi balıklar erkeklere göre daha ufak yapılı olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu