Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme Neden Olur?

Köpekler her ne kadar konuşamasalar da hasta olduklarını, kendilerini kötü hissettiklerini, bir yerlerinin ağrıdığını, karınlarının acıktığını, susadıklarını hatta sıkıldıklarını bile anlatırlar bizlere aslında. Yani konuşamamaları bu güzel canlıların bizlerle konuşabilirmişçesine başarılı şekilde iletişim kurmalarına engel olmaz. Elbette bizlerin köpeklerin dilini anlamamız, anlamaya çalışmamız gerekir ki anlaşabilelim. Köpeklerin hasta olduklarını anlamak içinse özellikle idrar ve dışkılarına, aktivite ve iştah durumlarına bir de soluklarına dikkat etmek gerekir. Köpeklerde sık nefes alıp verme ruhsal ya da fiziksel sorunların belirtisi olabilir ve bu nedenle kesinlikle ciddiye alınıp altında yatan nedenin bulunması gerekir.

Astım bunun en sık karşılaşılan nedenidir. Köpeklerde sık nefes alıp verme tek başına bir hastalık değil farklı hastalık ya da durumlar ile birlikte ortaya çıkan bir semptomdur ve astım da bunlardan biridir. Köpeklerde astım köpeğin nefes almakta zorlanmasına ve bu nedenle hızlı nefes alıp vermesine neden olabilir. Eğer bu belirti ciddiye alınıp köpek veterinere götürülerek tedavi olması sağlanmazsa köpeğin yaşam kalitesi düşer ve hatta hayatını kaybedebilir.

Solunum sistemi doku ve organları ile ilgili sorunlar solunum mekanizmasında bazı değişikliklere neden olur. Daha sık bir şekilde ve hızlı nefes almak bu belirtilerden birisidir. Her zaman bu görülmez ama sık nefes alıp verme durumunda solunum sistemi hastalıklarını da ilk planda göz önünde bulundurmak doğru olacaktır.

Panik atak da hızlı nefes alma vermeye neden olur. Son yıllarda adını gittikçe daha sık duymaya başladığımız rahatsızlıklardan biri panik atak ve panik atak yalnızca insanlarda değil köpeklerde de görülebiliyor. Köpeklerde panik atak rahatsızlığının en belirgin semptomlarından biriyse hızlı nefes alıp verme. Bu durum ile özellikle köpeğin korkmasına, paniğe kapılmasına neden olabilecek etkenlerin varlığı neden oluyor. Örneğin; gök gürültüsü gibi etkenler köpeklerde panik atağa dolayısıyla hızlı nefes alıp vermeye neden olabiliyor. Ayrıca bunun dışında korku ve stres de köpeklerde sık nefes alıp verme durumuna yol açabiliyor.

Köpeklerde hızlı nefes alıp verme egzersizden sonra da ortaya çıkabilir ancak bu normaldir. Koşup oynayan köpeğin hızlı nefes alması karşısında endişelenmek yersizdir. Köpek dinlenince bu durum kendiliğinden ortadan kalkar zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu