Dişi Köpek Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Söz konusu köpekler ve evcil hayvanlar olduğunda kısırlaştırma büyük bir önem taşıyor. Zira özellikle dişi köpekler kısırlaştırılmadıklarında istenmeyen gebeliklerle karşılaşılma olasılığı oldukça yüksek ve bu gebelikler sonucunda dünyaya gelen yavruların akıbeti de ne yazık ki çoğu kez hiç hoş olmuyor. Ancak kısırlaştırmaya yalnızca bu gebelikleri ve doğumları engelleyen bir uygulama gözüyle bakmamak gerekiyor. Çünkü kısırlaştırılan dişi köpeklerde başta genital sistem hastalıkları olmak üzere birçok hastalık ile karşılaşılma riski de büyük ölçüde bertaraf ediliyor. Yani kısırlaştırma bizce köpek bakımının önemli unsurlarından biri ve köpek sahiplerinin atlamaması gereken bir konu.

Kızgınlığa girme süresi değişebiliyor!

Dişi köpek ne zaman kısırlaştırılır sorusunun yanıtı değişiyor, zira bazı veteriner hekimler kısırlaştırmayı köpek kızgınlık dönemine girmeden yapmayı uygun bulurken bazıları ilk kızgınlık döneminden sonra yapmayı daha makul görüyor. Ayrıca köpeklerin ilk kızgınlığa girme süresi de değişkenlik gösteriyor. Küçük ırklar ortalama olarak 6-7 aylıkken ilk kızgınlık dönemine girerken büyük ırklarda bu kimi zaman 12 aya hatta daha uzun süreye dek çıkabiliyor. Yani dişi köpekleri ya 6 aylık civarında ya da ilk kızgınlık döneminin ardından kısırlaştırmak gerekiyor. Bunun için en doğru kararı verecek kişinin veteriner hekimler olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Sizin köpek sahibi olarak düşünmeniz ve atlamamanız gereken konu en kısa sürede kısırlaştırma konusunda karar vermek ve veteriner hekim ile bu konuyu görüşmek.

Kısırlaştırma bazı kanserleri engelliyor!

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi kısırlaştırma dişi köpeklerin yalnızca hamile kalmasını değil bazı hastalıkları da engelliyor ve bu hastalıkların başında da rahim, yumurtalık ve meme kanseri geliyor. Kısırlaştırılan dişi köpeklerde bu üç kanser türünün yanı sıra rahim ve yumurtalık enfeksiyonları gelişme riski de yok denecek kadar azalıyor. Dolayısıyla aslında kısırlaştırma dişi köpeklerin ömrünü uzatıyor ve bu ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmalarını engelleyerek hem daha uzun hem de daha sağlıklı bir hayat yaşamalarını sağlıyor.

Köpeklerde kısırlaştırmanın birçok avantajı bulunuyor. Özellikle yavru almayı düşünmediğiniz köpekleri en kısa sürede kısırlaştırmak hem sizin bazı davranış problemleri ile karşılaşma riskini hem de köpeğinizin bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu