Köpeklerdeki Pire Nasıl Temizlenir?

Havalar ısınmaya başlayınca siz ve köpeğiniz dışarıda daha fazla vakit harcamaya başlarsınız. Evcil dostunuzla dışarıda zaman geçirmek harika olsa da bazı risklerle karşı karşıya kalırsınız. Birçok ebeveynin yaz aylarından nefret ettiği şey, arttan pire vakalarıdır. Bu minik böcekler 18-27 derece ile arasındaki sıcaklıklarda gelişir ve yüksek nem seviyelerine bayılırlar. Köpeğiniz bir kere pire kaptıysa onlardan kurtulmak çok zor olabilir. İşte “Köpek piresinden nasıl kurtulmak mümkündür?” sorusuyla ilgili ipuçlarını sizler için paylaşacağız.

Birinci Adım: Evcil Hayvanınızı Tedavi Edin

İlk hareket rotanız köpeğinizin üzerindeki pireleri tedavi etmek olmalıdır. Pireler köpeğinizi ısırır ve kanıyla beslenir. Bu durum köpek derisinde tahrişe neden olur hatta bazı köpeklerde pire ısırıklarıyla alerjik reaksiyonlar oluşur. Köpeğinizde kaşıntı artarsa cildinde ciddi yaralar açabilir ve bu da köpeğinizi ikincil enfeksiyon riski altına sokabilir. Köpeğinizdeki pireleri öldürmek için, bir pire şampuanıyla ılık suda yıkayın. Bunun yanında farklı ürünler ve uygulamalarda vardır. Ense damlaları yine en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Tabi ki en doğrusu en kısa sürede bir veteriner hekime başvurmak ve onun çözüm önerilerini uygulamaktır.

İkinci Adım: Evinizdeki Pireleri Öldürün

Köpeğinizin üzerindeki pirelerden kurtulduktan sonra evinizdeki pireleri de tamamen öldürmeniz gerekiyor böylece köpeğinize tekrar pire bulaşma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz. Evinizde pireleri öldürmek için halı spreyleri de dahil olmak üzere birkaç kimyasal ürün kullanabilirsiniz. Ayrıca, köpeğinizin yatak takımlarını ve tüm oyuncaklarını yıkamayı da ihmal etmemelisiniz. Eğer onları yakmaya kıyamıyorsanız, pireleri ve yumurtalarını öldürmek için köpeğinizin yatak takımlarını ve oyuncaklarını sıcak suyla yıkayın. Petshoplardan edinebileceğiniz özel pire öldürme ürünleri de bulabilirsiniz. Evdeki tüm pirelerden kurtulmadığınız takdirde kısa sürede üreyerek tekrar sorun oluşturma ihtimalleri yüksektir.

Üçüncü Adım: Dip-Köşe Temizlik Yapın

Köpeğinize ve evinize baktıktan sonra kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekir. Köpeğinizin yatak takımlarını, halıyı ve mobilyaları zaten temizlediniz; ancak yine de her şeyi de vakumlamanız veya süpürmeniz gerekiyor. Döşemeli yüzeyleri ihmal etmeyin. Ahşap zeminleri de süpürüp paspasladığınızdan emin olun. Süpürme ve vakumlama işlemi tamamlandıktan sonra pirelerin ve larvaların tekrar eve yayılmaması için süpürge torbasını evin hemen dışındaki çöp kutusuna atın.

Dördüncü Aşama: Yeniden İstila Etmesini Önleyin

Pireleri yok etmek için çok zaman harcadınız fakat bir pire istilasının tekrar gerçekleşmediğinden emin olmanız gerekiyor. Bunun olmasını önlemek için iki şey yardımcı olabilir. İlk olarak, ilk tedaviden üç ile dört hafta sonra ikinci kez pire için evinizi tekrar tekrar temizleyip gözden geçirmeniz. İkincisi, veterinerinizden pire bulaşmasını önleyici tedaviler istemeniz veya petshoplardan satın alabileceğiniz ürünler de önlemler konusunda size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu