Köpeklerde Bit ve Pire Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde bit ve pire sık görülen durumlardan biridir. Bit ve pire gibi haşereler kolaylıkla bir yerden bir yere taşınabilir olmaları ve zıplayabilme yetenekleri ile köpeklerin vücuduna bulaşabilmektedir. Aşı olmayan ve yeni doğan köpeklerde sık görülen bit ve pireler köpek vücuduna yapışık bir şekilde yaşayabildiği gibi bir süre sonra köpeklerin kaşınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle köpeklerde bit ve pireye karşı önlem alınması ve bit, pire gibi haşerelere rastlanması durumunda temizlenmesi hayati önem taşımaktadır.

Köpeklerde bit ve pireler direk olarak kendileri zararlı olabileceği gibi, bazı hastalıkları köpeğinize de taşıyabilmektedir.

Köpeklerde Bit ve Pire Temizliğinde Kullanılabilecek Yöntemler

1 – Bit ve Pire Şampuanı

Köpekler için bit ve pire şampuanı ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Sadece köpeğinizin vücudunu bu şampuan ile temizleyerek birkaç yıkamada sonuç alabilirsiniz. Ancak yeni doğan köpeklerde bu tür şampuanların içerisinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle sağlık sorunları görülebileceği için veteriner hekime danışmanızda fayda vardır.

2- Bit ve Pire Spreyleri

Köpeklerdeki bit ve pireyi ortadan kaldırırken yumurtaları da temizlemeniz gerekecektir. Bit, pire şampuanları yumurtalara etki etmediğinden dolayı belirli bir süre sonra köpeğinizde bit, pire görmeye başlayabilirsiniz. Bunu engellemek adına sprey tercih edebilirsiniz.

3- Bit ve Pire Tasması

Köpeklerde bit ve pireyi engelleyecek ürünlerden biri olan tasma ile pireleri ve bitleri uzaklaştırabilirsiniz. Bazı tasmaların içerisinde bulunan kimyasal maddeler köpeklerde alerjiye neden olduğundan dolayı dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca köpekler için bit pire tasması veterinerlerde ve pet shoplarda bulunmaktadır.

Köpeklerde Bit ve Pire Temizliğinin Püf Noktaları

  • Köpeğiniz için bit ve pire şampuanı kullanacaksanız köpeğinizin kulaklarına, ağzına ve gözlerine dikkat etmeniz gerekir. Kimyasal içeriğe sahip olan şampuan ve spreyler köpeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilir.
  • Bit ve pirelere karşı kimyasal içerikli ilaçlar yerine tamamen doğal ürünlerden oluşturulmuş şampuan ve spreyler bulmalısınız. Piyasada bulunan bu ilaçlar ile köpeğinizi daha sağlıklı bir şekilde temizlemiş olursunuz.
  • Köpeğinizi bit ve pirelerden korumak istediğinizde sık sık banyo yaptırma yolunu seçmemelisiniz. Çünkü sık sık banyo yapmak köpeklerin sevmediği bir durumdur.
  • Köpeğinizi 2-3 ayda bir veteriner kontrolünden geçirerek de bit ve pirelere karşı önlem alabilirsiniz.

Kaynaklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu