Köpeklere Süt İçirmeli Miyiz?

Bu sorunun basit bir evet veya hayır diye yanıtı yoktur. Lakin akılda kalması gereken birkaç kuralı vardır. Birçok köpek inek veya keçi sütü içebilir ama bazı köpeklerde laktoz intoleransı ve alerjisi olabilir.

Yavru köpeklerin annelerinin sütünü içtiğini düşünüp, inek veya keçi sütü vermeyi düşünebilirsiniz. Süt laktoz adı verilen bir şeker içerir ve bu şekeri sindiren laktaz isimli bir enzime de ihtiyaç duyar. Emzirilen yavru köpeklerde annesinin sütünü parçalamak için gereken bu enzim bol miktara bulunur.

Yavru köpekler büyüdükçe daha az laktaz üretirler ve çoğu köpek laktoza tolerans gösteremeyecek hale gelir. Tolerans aralığı köpekten köpeğe değişiklik göstermektedir. Kimi köpeklerde hafif rahatsızlıklar olurken, kimilerinde ciddi klinik belirtiler olabilir. Süt ve süt ürünleri aynı zamanda gıda alerjileri için tetikleyici olabilmektedir. Gıda alerjisi ciltte kızarıklık, kaşıntı ve tahriş aynı zamanda kusma ve ishale de neden olabilir.

Köpeğimiz Süt İçerse Ne Olur?

Üstte de belirttiğimiz gibi laktaz enzimi bol olmayan yetişkin köpeklerin süt içmesi sindirimlerini çok zor yaptıklarından sakıncalıdır. Sindirilmemiş süt sindirim kanallarından geçerken ishal, şişkinlik, bakteri fermantasyonu gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle de bol yağlı süt ürünlerinden kaçınmak şarttır. Çok yağlı süt ürünleri tükettiklerinde pankreatit denilen ciddi bir hastalığa maruz kalabilirler.

Köpeğimizin Süt İçmesi Durumunda Ne Yapabiliriz?

Alerjisi olmayan köpeğinize, dondurma yalatmak gibi sık olmayan ve miktarı az olan ürünler vermek sorunlara yol açmayacaktır. Fakat çok miktarda süt ürünü tükettirmemelisiniz. Etkileri genellikle 12 saat içinde çıkar. Bu etkiler yukarıda saydığımız çoğu gözle görülebilir etkiler olduğu için, bu durumlardan birisiyle karşılaşırsanız veteriner hekiminize başvurmayı ihmal etmeyin.

Kısacası eğer zorunlu değilseniz ve gerçekten ihtiyacınız yoksa köpeğinize süt vermeyin. Köpeğinizin beslenmesinde birçok farklı alternatif besin ürününü kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu