Dişi Köpek Regl Külodu ve Pedi Nedir?

Dişi köpeklerin yaşadığı doğal dönemlerden biridir regl dönemidir. Irk, yaş, köpeğin boyutu, ortam şartları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte dişi köpekler ortalama olarak 6-24 aylık arasında cinsel ergenliğe ulaşırlar ve adet görmeye başlarlar. Dişi köpekler yine ortalama olarak senede 2 kez yani 6 ayda bir regl olurlar ve adet süreleri de yaklaşık 21 gündür. Bu süre boyunca çoğu köpekte az ya da hiç görünmeyecek kadar kanama olur ancak bazı köpeklerin kanaması daha yoğundur ve bu durum özellikle de evde yaşayan köpeklerin sahipleri için sıkıcı bir durum olabilir. İşte dişi köpek regl külotu köpeklerin kanamalı günlerinde köpeklere giydirilen ve bu sayede etrafın kanlanmasını engelleyen bir giysidir.

Tek kullanımlık ve uzun süre kullanılabilecek modeller var!

Köpekler için regl külotu tek kullanımlık ve uzun süreli kullanılabilecek olmak üzere 2 şekilde üretiliyor. Tek kullanımlık olanlar naylon bir külotun içerisindeki petten oluşuyor ve her gün değiştirilerek yenisi giydiriliyor. Uzun süreli kullanım için olan modellerse kumaştan üretiliyor ve içinde ped yerleştirmek için bir bölüm bulunuyor. Gerektiğinde ped çıkartılıp değiştiriliyor ve köpeğin regl dönemi bittikten sonra yıkanarak kaldırılabiliyor ve bir dahaki adet döneminde tekrar kullanılabiliyor.

Köpekler için regl külotu seçimi yaparken tercih tamamen size kalmıştır. Ekonomi, kullanım kolaylığı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kendinize uygun olan seçimi yapabilirsiniz. Köpeklerde regl külotu seçimi yaparken birçok farklı marka ve çeşitte üründe karşınıza çıkacaktır. Özellikle kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmanız; doğru seçim konusunda sizlere yardımcı olur.

Bu ürünlerin fiyatlarına bakacak olursak tek kullanımlık, ped şeklinde olanların adet fiyatı 1,5-3 TL arasında değişmektedir ve bu ürünler genellikle 10, 12, 20, 24 adetlik paketlerde satılmaktadır. Külot olarak uzun süre kullanabileceğiniz ürünler ise 30-100 TL arasında satılmaktadır.

Bebek külotlarını kullananlar da var!

Elbette köpek bakan herkesin köpekler için üretilmiş bu özel külotları satın almaya gücü yetmeyebilir ya da bu ürünleri bulmakta zorlanabilir. Böyle bir durumda çoğu kişinin başvurduğu yöntem bebek külotu alıp kuyruk kısmını keserek içine pet yerleştirerek kullanmak. Elbette bu yöntem de denenebilir, ancak şu uyarıyı yapalım; seçtiğiniz külotun köpeğin belini ve bacaklarını sıkmamasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Yazımızı bitirirken yavrulaması istenmeyen dişi köpekleri kısırlaştırmanın en doğru seçenek olduğunu ve kanama sorununu da tamamen ortadan kaldıracağını eklemeden geçmeyelim. Köpeklerde kısırlaştırma; köpeğinizin hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu