Dişi Köpeklerde Vajinal Akıntı

Köpeklerde vajinal akıntı, köpeğin vajinasından normal olmayan bir sıvı gelmesini ifade etmektedir. Vajinadan gelen bu normal olmayan sıvı irin, mukus veya kan şeklinde olabilir. Bu tıbbi durumun birçok farklı nedeni vardır ve çok ciddi bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle vajinadan gelen anormal akıntılar mutlaka dikkate alınmalı ve en kısa sürece veteriner hekime başvuru yapılmalıdır.

Köpeklerde Vajinal Akıntı Nedenleri

Köpeklerde vajinal akıntıya sebep olabilecek oldukça fazla faktör vardır. Bu faktörlerden büyük kısmı ise ciddidir ve acil müdahale gerektirir. Aynı zamanda neden ile beraber akıntının sıklığı, miktarı ve karakteri de oldukça fazla önem taşımaktadır.

  • Köpeklerde vajinal akıntının en yaygın nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Dişi köpeklerde görülen idrar kesesi veya diğer idrar yolu dokularındaki enfeksiyon aynı zamanda vajinada akıntıya sebebiyet verebilir.
  • Diğer önemli bir neden ise pyometra dediğimiz rahim iltihaplanmasıdır. Bu durum köpeklerde vajinal akıntıya ve birçok ciddi belirtiye sebep olabilir.
  • Gebe olan dişi köpeklerde fetal ölümler yani bebeğin anne karnında ölmesi neticesinde vajinada akıntı görülebilir.
  • Doğum yapan köpeklerde plasentanın atılamaması neticesinde akıntılar görülebilmektedir.
  • Vajinada ve diğer üreme organları ile idrar yolu organlarında meydana gelen tümörler ve kanser vakaları neden olarak sayılabilir.
  • Vajina travmaları, vajinanın yaralanması, yabancı cisimler diğer önemli nedenler arasında sayılabilmektedir.

Bir ek bilgi olarak şunları ifade etmekte yarar vardır. Çeşitli tedavilerde kullanılan bazı antibiyotikler vajinada akıntıya neden olabilir. Ayrıca köpeğin östrus yani kızgınlık döngüsünün bazı aşamalarında verilen östrojen ilaçları ve hormonlar vajinal hücreleri değiştirerek aşırı akıntıya neden olabilir.

Köpeklerde Vajinal Akıntı Belirtileri

Belirti olarak köpeğin vajinasındaki normal olmayan her akıntı ana belirtidir. Buna neden olan asıl faktöre göre ise farklı semptomlar görülebilmektedir. Bununla beraber akıntının karakteri çok önemlidir. Yani akıntı şeffaf, mukuslu, kanlı, kahverengi, irinli, kokulu veya kokusuz olabilir. Bu ve buna benzer özellikle özellikle sorunun nedeninin belirlenmesinde önemlidir.

Köpeklerde Vajinal Akıntı Teşhis ve Tedavi

Teşhisin ana amacı sorunun kaynağının belirlenmesi ve ana nedenin ortaya çıkarılmasıdır. Bunun için detaylı bir anamnez (hasta sahibinden, hasta hakkında alınan bilgiler) çok önemlidir. Akıntının ne kadar süre devam ettiği, sıklığı, karakteri gibi ipuçları nedenin belirlenmesinde önemlidir. Bununla beraber yapılacak olan fiziksel muayene, bazı laboratuvar testleri, radyolojik tetkikler, vajinadan alınan örnekler ve sitolojik inceleme altta yatan tıbbi neden hakkında bilgiler verecektir.

Altta yatan nedene göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Yapılan çalışmalarda sorun genellikle idrar yolu enfeksiyonları ile ilişkili olarak ortaya çıkmıştır. Böyle bir durumda uygun antibiyotikler tedavi için kullanılır. Bununla beraber bu durumlarda beslenme diyetine de dikkat etmek ve tekrar gözden geçirmek gerekebilir.

Bu belirtiye neden olan pyometra, vajinal tümör gibi bazı sorunlarda ise cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelebilmektedir.

Öneriler

  • Köpeklerde vajinadaki anormal akıntılar her zaman önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Özellikle gebelik döneminde böyle bir akıntı varsa mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.
  • Vajinadaki anormal akıntıyı normal akıntılar (idrar kalıntısı, kızgınlık dönemi öncesindeki kanama gibi) ile ayırt etmek gerekmektedir.
  • Dişi köpekler idrar yolu enfeksiyonlarına karşı hassastır. Hijyen koşulları ve bakıldığı ortamın temizliği önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu