İngiliz Bulldog Özellikleri ve Fiyatları

İngiliz Bulldog, İngiltere’de ortaya çıkan bir köpek ırkıdır. İlk zamanlarda Bulldog boğa dövüşlerinde kullanılmaktaydı. Bu nedenle kavgaya meyilli bir genetik yapıya sahiptir. Aynı zamanda içinde insan sevgisi de görülmektedir. Dünya üzerinde en fazla tercih edilen köpek ırklarının başında yer almaktadır. Bunun tarihsel başlangıcı 1890 senesine dayanır. Amerikan Kernel Kulübü, Bulldog’u bir cins olarak kabul etmeye başladıktan sonra zamanla aile köpeği halini almaya başlamıştır.

Dış görünüş olarak vahşi bir yapıya sahip olan ırk, aslında özünde sevgi barındıran bir köpektir. Küçüklüğünden başlayarak ona iyi bir eğitim vermeniz halinde çevresine herhangi bir zarar vermez. Siz de İngiliz Bulldog özellikleri başlıklı yazımızı okuyarak, onlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve hayatınıza alıp almamaya karar verebilirsiniz.

Bulldoglar orta enerji düzeyine sahiptir ve egzersiz ihtiyaçları da orta düzeydedir. Bunun yanında başka hayvanlar ile iyi geçinirken, köpeklerle geçinme konusunda sorun yaşamaktadır. Çocuklarla çok iyi anlaşan Bulldoglar, yabancılara karşı davranış konusunda da oldukça iyidir.

İngiliz Bulldog Özellikleri

Cinsin ortalama yaşam süresi ortalama 8 senedir. Erkek Bulldoglar 24-25 kg ağırlığında iken dişilerin ağırlıkları 22-23 kg civarındadır. Ortalama boyları ise 31-40 cm aralığında değişmektedir. Koruma köpeği olarak tercih edilen dış görünüş olarak gururlu ve asil bir tablo çizer. Tombul ve kalın bir vücut yapısına sahiptir. Bunun yanında çok kısa bacakları vardır. Ağız yapısı ise en belirgin özelliğidir. Burunları çok kısadır ve bu nedenle nefes almakta güçlük çekerler.

Gözleri ve aşağı doğru eğik bir şekilde duran kulakları oldukça güzel bir görüntü elde etmelerine neden olur. Kırmızı beyaz, kahverengi ve kimi zaman bu renklerin karışımı bir görüntüye sahiptir.

  • Tüm yaş grubundan çocuklar ile geçinebilmektedir.
  • Eğitime açık bir türdür.
  • İyi huylu ve sadıktırlar.
  • Çok nadir havlarlar.
  • Bağımsız bir yapıları vardır.
  • Horlamaya eğilimlidir.
  • Çok fazla tüy döker.
  • Şişkinlik sorunu yaşayabilir.
  • Eğer iyi bakılmazsa kısa süre yaşarlar.

Karakter olarak ise kimi zaman bazı insanları korkutacak bir yüz ifadesine sahip olduğu düşünülse de oldukça kibar bir köpektir. Geçmişte ırksal olarak boğa dövüşlerinde tercih edildiği için bu onların genetik yapısına işlemiştir ve bu nedenle bazı durumlarda aşırı tepki verebilirler. Düşmanlarına karşı taviz vermeyen bir yapıya sahiptirler. İlgi ve sevgiden asla bıkmayan bir türdür. Hareketsiz bir ırk oldukları için bahçeye ihtiyaç duymazlar ve sıcak havalardan hoşlanmazlar. Bunun yerine soğuk hava tercihi yaparlar. Ev hayvanları ile iyi geçinen bu tür, sokak hayvanlarına karşı aynı şekilde davranmayabilir. Bu genel olarak korumacı yapısından ileri gelmektedir.

İngiliz Bulldog Bakımı

Bu ırk kısa tüylere sahiptir. Bu nedenle bakımı oldukça kolaydır. Eğer bakım yapmanız gerekirse haftada sadece 1 kere tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır. Kırışık derileri arasına yiyecek kaçabilir. Bu nedenle mantar oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle temiz ve nemli bir bez ile silinmesi gerekir. Her köpek türünde olduğu gibi, Bulldoglarda da diş bakımı son derece önemlidir. Düzenli olarak dişlerinin fırçalanması sayesinde ağız için enfeksiyonlarının önüne geçilir.

İngiliz Bulldog özellikleri ve bakımı hakkında sizlere detaylı bilgiler aktardık. Bu bilgiler ışığında siz de doğru seçim yapma şansına sahip olabilirsiniz. Köpek sahiplenme esnasında, sahipleneceğiniz köpeğin türünü ve ırkını son derece iyi tanımanız onunla olan ilişkinizi doğrudan etkiler. Bu anlamda sizler için rehber niteliği taşıyan bir yazı hazırladık.

İngiliz Bulldog Fiyatları

Popüler bir köpek ırkı olmasının yanında ülkemizde çok yaygın olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle yavru bir İngiliz Bulldog bulmak biraz zor olabilir. Özellikle büyük şehirlerde petshoplarda bulma şansınız vardır. Yavru İngiliz Bulldog fiyatları 5.000 ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu