En Popüler Beyaz Kedi Irkları ve Özellikleri

Hayvan severler tarafından kedilere özellikle beyaz kedi ırklarına karşı büyük bir ilgi duyulmaktadır. Her ne kadar rengarenk ve çeşit çeşit kedi ırkları bulunsa da beyaz kediler bireylerin daha çok dikkatini çekmektedir. Özellikle beyaz kediler kategorisinde yerli kedi ırklarımız olan Van Kedisi ve Ankara Kedisi en çok ilgi duyulan ırkların başındadır. Bu kedi türleri gerek beyaz rengiyle gerekse göz rengi ile adını geniş coğrafya duyuran türlerdir. Bu ırklar ile beraber beyaz kedi cinsleri içerisinde birçok farklı tür bulunmaktadır. Her kedi ırkının kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Beyaz kedi ırkları ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz. Kedi sahibi olmadan önce kesinlikle ırkları ve ırkların özelliklerini incelemeniz tavsiye edilir.

Beyaz Kedi Irkları

Yukarıda da söylediğimiz gibi beyaz kedi ırkları dediğimizde Van Kedisi ve Ankara Kedisi ülkemizde ilk akla gelen beyaz kedi ırkları arasında yer alıyor. Bunun yanında Khao Manee Kedisi gibi akla ilk olarak beyaz rengi gelen beyaz kedi ırkları bulunmaktadır. Ayrıca şunu belirtmek gerekir Siamese Cat, Cornish Rex, Scottish Fold, American Curl, Devon Rex, Siberian Cat, American Shorthair, Sphynx, British Shorthair, Himalayan Cat, Japanese Bobtail gibi birçok popüler kedi ırkının beyaz renkleri söz konusudur.

1. Khao Manee Kedisi

Khao Manee Kedisi

Khao Manee kedi ırkı kedi familyası içerisinde en köklü ırklardan biridir. Tayland kökenli bir kedi ırkıdır. Özellikle beyaz kedi grubundan mahsun bakışlı kediler olarak bilinmektedir. Göz rengi olarak Van kedisini andırdığı için genellikle Van kedileri ile de karıştırmak mümkündür. Kedi ırkları arasında soyu tükenmekte olan hayvanlar arasında bulunmaktadır. Her ne kadar Tayland kökenli olsa da Tayland dışında birçok ülkede de görülmektedir. Khao Manee kedi ırkları oldukça zekidir. Ayrıca oyun oynamayı da çok severler. Bundan dolayı insanlarla iletişim kurmaya çalışarak oyun oynamaya çalışan kedi türlerinden biridir.

2. Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Ankara kedisi ırkı Türkiye’ye özgü bir kedi ırkı olmaktadır. Ancak her ne kadar Türkiye özgü bir kedi ırkı olsa da günümüzde birçok ülkede de varlığı bulunmaktadır. Özellikle de tüylü kedilere sahip olmak isteyen bireyler için Ankara kedisi çok fazla tavsiye edilmektedir. Çünkü Ankara kedileri ırk özelliği ile uzun tüylere sahip kedilerdir.

Yaklaşık olarak 12 ila 18 yıl arasında ömürleri bulunmaktadır. Özellikle de kedi familyasından en uzun ömürlü kedi ırkı diye de bilinmektedir. Ankara kedisinin burnu üçgen kulakları ise birbirine yakındır. Göz renkleri genellikle mavi olarak bilinse de göz rengi çeşit çeşit renklere sahip  Ankara kedisi çeşitleri bulunmaktadır. Ancak Ankara kedisinin tüyleri uzun olduğundan dolayı bakımı da zor olmaktadır. Her ne kadar bakımı zor olsa da tatlılıkları ve sevimlilikleri ile çok fazla rağbet görmektedir.

3. Van Kedisi

Van Kedisi

Van kedisi ırkı beyaz kedi grubunda en çok duyulan kedi ırklarından biridir. Güzelliği ile kedi severleri adeta büyülemektedir. Türkiye’ye özgü bir kedi türü olmasına rağmen dünyanın birçok yerinde varlığını sürdürmektedir. Türkiye’de coğrafi olarak Van bölgesine ait bir kedi ırkıdır. Bembeyaz tüyleri ve rengarenk gözleri ile oldukça ilgi çekmektedir. Boyları genellikle orta boyuttadır. Tüyler uzun ve beyazdır. Gözleri çift renk gözüne sahiptir. Göz rengi genellikle sarı ve mavi renk olmasına rağmen farklı göz renklerine e kedilerde bulunmaktadır. Van kedisi genellikle asil bir yapıya sahiptir. Ayrıca oyun oynamayı da çok severler.

4. İran Kedisi

İran Kedisi

Gerek güzelliği ile gerekse bembeyaz uzun tüyleri ile İran kedisi ırkı en çok ilgi çeken kedi ırklarındandır. Her ne kadar İran kedisinin farklı renkleri bulunsa da beyaz ırklı kediler arasında bulunmaktadır. İran kedilerinin tüyleri uzun ve oldukça kabarıktır. Tüylerinin güzelliği ile en çok ilgi gören kedi ırklarından biridir. Bacak boyları kısa olduğundan dolayı boyları çok fazla uzun değildir. Göz renkleri değişmekle birlikte ile bir yapıya sahiptir. Ayrıca İran kedi ırkı oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Her kedi grubu gibi İran kedi ırkı da oyun oynamayı sevmektedir. Sakin, uysal ve zeki bir yapıya sahiptir. Tüyleri uzun bir yapıya sahip olduğu için sürekli olarak taranması önemlidir.

Diğer Beyaz Kedi Irkları

Yukarıda saydığımız ırklar beyaz kedi denildiğinde akla ilk gelen ırklardır. Tabi ki bunun yanında birçok ırkın ana rengi beyaz olmasa da beyaz kedilerini görmek mümkündür. American Curl, American Shorthair, Cornish Rex, Devon Rex, European Shorthair, Munchkin, Scottish Fold, British Shorthair gibi popüler kedi ırklarının beyaz tüylere sahip bireyleri vardır.

Aynı zamanda “Gri Kedi Irkları Nelerdir? Özellikleri ve Bakımları” konumuzdan en popüler gri kedi ırklarını görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu