Kedilerde Diş Plağı Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde yiyecek artıklarının birikmesi, ağız ve diş bakımına yeterince dikkat edilmemesi, yumuşak gıda ağırlıklı beslenme sonucu ortaya çıkan diş plağı sanılandan daha ciddi bir sorundur çünkü diş plağı; diş çürümesine giden yolun ilk adımıdır. Bu nedenle ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gerekir. Aynı zamanda kedinin sağlığını tehdit ettiği gibi, size ve çevresindeki diğer insanlara da kötü koku gibi nedenler ile rahatsızlık verebilir.

Kedilerin ağız ve diş sağlıklarına özen göstermek çok önemlidir. Çünkü ağız ve diş sağlığının kedilerin genel sağlıkları üzerinde büyük etkisi vardır. Kedilerde diş plağı ciddiye alınması gereken bir sorundur zira diş plağı diş çürümesine ve diş kaybına giden sürecin başlangıcıdır. Kedilerde diş plağı ve diğer ağız ve diş sorunlarının ortaya çıkmasını engellemek için diş bakımı yapmak kadar doğru besleme de önemlidir.

Diş Plağı Nedir?

Diş plağı kedilerin dişlerinin üzerini zaman içinde kaplayan ve yemek artıklarından oluşan tabakaya verilen isimdir. Diş plağı eğer temizlenmezse ilerleyen dönemde kalınlaşır ve sertleşerek tartar ismi verilen oluşuma yol açar. Plak ve tartar kedilerin diş etlerinde enfeksiyona ve şişmeye yol açar. Bunların devamındaysa dişlerde çürüme ve diş kaybı ortaya çıkar. Yani kedilerde diş plağı mutlaka önemsenmesi gereken bir durumdur.

Diş Plağı Belirtileri

Kedilerde diş plağı belirtileri şunlardır;

  • Dişler üzerinde krem rengi ve sarımsı birikintiler
  • Kötü ağız kokusu
  • Diş etlerinde kızarıklık
  • Diş diplerinde kahverengi ve sarı birikinti
  • Diş diplerinde tabaka halinde oluşumlar
  • Pembe, sarı renkli salya akıntısı

Kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa yapmanız gereken tabi ki veteriner hekime başvurmaktır. Veteriner hekimler uygun ekipmanlar ile diş plağı ve diş taşlarını temizleyerek; dişleri olması gereken duruma getirirler. Bundan sonraki süreçte ağız ve diş bakımına daha fazla önem vermek gerekir.

Diş plağı ilerlerse ve bu süreçte tedavi edilmezse diğer organları da tehdit etmeye başlar. Özellikle böbrekler bu durumdan etkilenir. İlerleyen süreçte tüm doku ve organlar için olumsuz etkileri söz konusudur.

Kedileri yumuşak gıdalarla beslemek doğru değil!

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kedilerin ağız ve diş sağlığı konusunda besleme önemli rol oynuyor. Zira yanlış beslenen kedilerin dişlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Kedilerde diş plağı da özellikle yumuşak gıda ağırlıklı bir şekilde beslenen kedilerde daha sık ortaya çıkıyor. Bu nedenle kedileri yumuşak gıdalarla beslemek doğru değil. Elbette bazen yaş mama gibi yumuşak gıdalar da verilebilir ancak esas olarak kedileri kuru mama ile beslemek diş sağlıklarını da korumaya yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu