Sarı Alınlı Amazon Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Amazon papağanları yaklaşık 26- 28 alt tür arasında değişiklik göstermektedir. Bu papağanların kökenleri ve genel yaşam bölgeleri Amerika kıtasıdır. Güney Amerika’nın tropik ormanlarında ve Karibik Adalarının dağlık ormanlarına doğru hâkimiyetleri bulunuyor. Sarı alınlı amazon papağanları konuşma özelliklerinin ve taklit yeteneklerinin fazla olmasından dolayı çok kıymetlidirler ve oldukça rağbet görmektedirler. Verilecek eğitimlerinin çok iyi olması dâhilinde konuşma yetilerini kullanarak size iyi bir yol arkadaşı olabilirler. Solunum yolu enfeksiyonuna çok hassas olan amazon papağanları alırken burun deliklerinin eşit özelliklerde, boyutlarda olmasına ve nefes alırken zorluk çekmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Kafeste ki yaşam süreleri verilen ilgi ve sevgiye göre ortalama 80-100 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda burun deliklerinin eşit boyutlarda ve akıntısız olmasına dikkat edilmelidir. Ortalama boyları 35- 37 cm civarındadır.

Sarı Alınlı Amazon Papağanı Genel Özellikleri

Sarı alınlı amazon papağanları en belirgin özellikleri vücuduna hâkim olan yeşil renkleridir. Evlerde beslenmekte olan türlerinin arasında mavi yüzlü, sarı kafalı, sarı enseli, turuncu kanatlı, solgun renkli türler yer almaktadır. Konuşma yetenekleri açısından gri papağanlara karşı iyi bir rakiptirler. Sesleri çok yüksektir. Evde sarı alınlı amazon papağanı beslemeye karar verdiyseniz vücut dillerini çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Kafeslerinin içerisinde ses çıkaran aksesuarlar isterler. Aksesuar seçiminde dikkat edilecek en önemli husus da papağanın boyuna ve cinsine uygunluk gösteren bir ürün seçimidir. Kafes direkt olarak güneş ışığı alan bir yere konulmamalıdır. Devamlı olarak temizliği yapılmalıdır. Evde temas içerisindeyken omzunda taşımanız güvenliğiniz açısından hiç tavsiye edilmez. Dünya üzerinde yok olma tehlikesi taşıyan bu papağan türlerinin üretiminin artırılması için elden ne geliyorsa yapılması gerekmektedir. Ortalama yaşam süreleri doğal ortamda 50 yıldır. Amazon papağanlarının beş bilindik türü bulunmaktadır. Bunlar: solgun renkli amazon papağanları, mavi yüzlü amazon papağanı, sarı kafalı amazon papağanı, turuncu kanatlı amazon papağanı ve sarı enseli amazon papağanıdır.

Sarı Alınlı Amazon Papağanı Beslenmesi

Sarı alınlı amazon papağanları besin olarak meyve, yeşillik, tohum, buğday, ay çekirdeği, mısır, muhtelif darı vb. tüketirler. Değişiklik olarak çocuk maması, yumurta ve peksimet karıştırılarak verilebilir. Tüyleri için çam ağacı dalları çok faydalıdır. Her süreçte yeterli vitamin ve mineralleri alması için değişik ve taze yiyecekler ile beslenmesi gerekmektedir. Satılan özel papağan yemleri bu kuş içinde yeterli olacaktır.

Sarı Alınlı Amazon Papağanı Fiyatları

Sarı alınlı amazon papağanları özellikle konuşma yetenekleri ile bilinen papağan ırklarındandır. Konuşma yeteneği bakımından en gelişmiş olan ırk olduğunu söylesek yalan olmaz. Bu nedenle oldukça fazla tercih edilen bir türdür. Yaygınlığı ise aşırı değildir. Bu nedenle fiyatları biraz yüksektir. Ülkemizde türünün özelliklerini gösteren sarı alınlı amazon papağanları ortalama olarak 3500-7000 TL arasında alıcı bulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu