Yavru Kedilerde Hastalık Belirtileri

Yavru kedilerde hastalıklar maalesef sıklıkla karşımıza çıkar. Yavru kediler sevimlilikleri ile her göreni kendine hayran bırakan canlılardır. Bu tatlı ve şirin canlıların sağlıklı bir şekilde büyümesi için mutlaka iyi bir bakım yapılması gereklidir. Yavru kedileri bu dönemlerinde çok ciddi riskler beklemektedir. Birtakım hastalıklar sağlıksız büyümelerine neden olabileceği gibi ölümle karşı karşıya gelmelerine de neden olacaktır. Böyle durumlarda yavru kedileri mutlaka iyi bir bakım sürecine almanız gereklidir. Özellikle periyodik olarak veteriner kontrolünü aksatmamanız gereklidir. Bu sevimli canlılarda her hastalık kendini farklı şekilde belli eder. Bu nedenle kedi beslemeyi düşünüyorsanız yavru kedilerde hastalık belirtileri ve bu hastalıklar hakkında da detaylı bilgiler edinmeniz gereklidir.

Yavru Kedilerde Hastalıklar

Kedilerde hastalıklar her dönemde karşımıza çıkabilmektedir. Yavru kedilerde hastalıklarda yine karşımıza yaygın olarak çıkar. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de özellikle yavruluk ve yaşlılık döneminde hastalıklar daha yaygındır. Bu süreçte birçok farklı hastalık ve sağlık sorunu karşımıza çıkabilir. Bunların çeşitli birçok sebebi olabilir ve yavru kedilerde hastalıklarda karşımıza çıkan başlıca belirtiler vardır. Eğer bir kedi sahibiyseniz ve yavruluk döneminde bu belirtiler karşınıza çıkıyorsa en kısa sürede bir veteriner hekime başvurmak mantıklı olacaktır. Yavru kedilerde hastalıklara ait belirtilerden en çok karşımıza çıkanlar aşağıdadır.

Yavru Kedilerde İshal

Yavru birçok kedide görülen ishal hastalığı basit bir sorun gibi dursa da kedi sahiplerinin mutlaka titizlik göstermesi gereken durumlardan biridir. Kedinizde eğer bir ishal sorunu varsa vücudunda ciddi bir su kaybı meydana gelmeye başlar. En büyük belirtisi de sıvı şekilde yaptığı dışkısıdır. Sürekli olarak su kaybetmesi onun aynı zamanda halsiz kalmasına da neden olabilir.

Yavru Kedilerde Kansızlık

Yavru kedilerinizin sık karşılaşabileceği sorunlardan birisi de kansızlık durumudur. Vücutta bir parazit varsa bu parazitin neden olduğu birtakım enfeksiyonlar kedilerinizin kansız düşmesine neden olacaktır. Bu durum kendini daha çok iştah kaybı, nefes alma güçlüğü, hareketsizlik olarak gösterebilir. Kansızlığa en çok neden olan ise pirelenme ve çeşitli zehirlerdir. Kansızlık problemi yaşayan bir yavru kediniz varsa mutlaka veterinere danışmanız gerekmektedir.

Yavru Kedilerde Karın Şişmesi

Hem yetişkin hem de yavru kedilerde görülebilen bu hastalık belirtisi genellikle parazitlerden kaynaklanmaktadır. İç hastalık belirtisi de olabilecek bir sorundur. Daha çok yemekten kaynaklı olarak da görülebilecek olan karın şişmesinde kedilerde nefes tıkanıklığı belirtisi gösterir. Aynı zamanda bu bölgede bir ağrı hissedebilirler. Yavru kedilerde hastalıklarının en sık karşımıza çıkan belirtileri arasındadır.

Yavru Kedilerde Enfeksiyon Riski

Yavru kedilerde enfeksiyon durumunu ortaya çıkaran belirtiler şunlardır:

  • Düşük enerji düzeyi
  • Dil ve damakta oluşan yaralar
  • Nefes almada güçlük yaşanması
  • Burunda akıntı meydana gelmesi
  • Yüksek ateş
  • Gözlerde kızarmalar başlaması
  • Kaşınmanın artması

Enfeksiyon durumunun en belirgin belirtileri arasında görülmektedir.

Yavru Kedilerde Kusma

Kediler çeşitli nedenlere bağlı olarak enfeksiyon kapabilirler. Böyle durumlarda da ciddi bir kusma sorunu yaşarlar. Kedilerde kusma sorununun meydana gelmesinde mama değişimleri, ani diyet değişimi, bitki ve zehir gibi etkiler neden olabilir. Özellikle yavru kedilerde çok ciddi bir boyuta da ulaşabilir. Yavru kedilerde hastalık belirtileri denildiğinde en çok karşımıza çıkan durumlar arasındadır.

Yavru Kedilerde Mantar Oluşumu

Yavru kedileri en çok rahatsız eden sorunlardan birisi de mantar oluşumudur. Mantar olduğunu ortaya çıkaran belirtiler arasında tüy kaybı, tüylerin matlaşması ve zayıflama göstermesi, ciltlerinde kızartılar, kabuk bağlamalar ve deride yara görülmesi sayılabilir. Yavru kedilerde mantar belirtileri direkt kendini belli etmektedir.

Yavru Kedilerde Solucan Sorunu

Yavru kedilerde solucan oluşumu birçok soruna neden olabilmektedir. Bu sorunlar arasında ishal, halsizlik, gelişmenin durması, iştahsızlık, fazla yemek tüketme, tüylerde zayıflama, kusma ve daha birçok belirti görmek mümkündür. Kediler de eğer solucan varsa mutlaka veterinere götürmek ve gerekli tahlilleri yaptırmak gereklidir. Yavru kedilerde hastalıklar sonraki dönemlere göre daha sık görülür. Yavru kedilerin henüz tam bağışıklık kazanmamış olması bu durumun nedenleri arasındadır.

Yavru Kedilerde Kene Sorunu

Kedilerde görülen kene genel olarak kulak kanallarına yerleşen parazitlerdir. Bu parazitler minik bir kedinin son derece huzursuz olmasına neden olabilir. Kedinizde kene olduğunun belirtileri ise başını sağa ve sola sallama, kabuk bağlama, kulak bölgesinde tüy dökme, dışkısında renk değişimi, tırmalama sayılabilmektedir.

Yavru Kedilerde Pire Sorunu

Yavru kedilerde pire son derece ciddiye alınması gereken durumlardan biridir. Dışarıdan görülebilecek parazitler arasında yer almaktadır. Bu pireler tüylerin zayıf görünmesine neden olabilmektedir. Kendini en çok belli eden durumlar arasında kaşınma, tüy temizlemede artış, pire pisliği, tüy kaybı sayılabilir. Böyle durumlarda veterinerin önerdiği pire ilaçlarını kullanarak her zaman rahat ve mutlu bir kedi olmasını sağlayabilirler.

Tabi bunlar yanında yavru kedilerde hastalıkların belirtileri olarak karşımıza çıkabilecek birçok durum vardır. Örnek vermek gerekirse; burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, mutsuzluk, burun şişmesi, topallama gibi belirtiler sayılabilir.

Yavru Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Yavru kedilerde hastalıklardan korunmaları ve daha sağlıklı birer yetişkin kedi olmalarında bakım periyodu son derece önemlidir. Tüy bakımı, mama ve su temini, aşılarının düzenli yapılması ve daha birçok konu onların bakım sürecinde önem arz eden konulardır. Yavru kedilerinizin bakımı konusunda her zaman veteriner desteği almayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle beslenme konusunda sevimli ev arkadaşınıza neler ikram edebileceğiniz konusunda mutlaka uzman bir veteriner desteği almak gereklidir.

Yavru kedi beslenmesi için junior mamalar tercih edilmelidir. Süt vermek istiyorsanız mutlaka su karıştırılmış şekilde vermeniz gerekir. Sade süt kedilerin ishal olmasına neden olabilmektedir. Kedilerinizin mama seçiminde her zaman protein, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle yaş mama çok sevdikleri için gelişim aşamasında yaş mama verebilirsiniz. Ancak kuru mamaya da yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

Bu sevimli kedilerin tüy bakımları büyük önem taşır. Hasta olduklarında da ilk belirtiyi tüylerinde görmek mümkün olmaktadır. Genelde hasta olduklarında tüy renkleri matlaşır ve daha fazla dökülmeye başlar. Bu nedenle tüy bakımlarını aksatmamak son derece önemli bir detaydır. Yavru kedi bakımı hassasiyet gerektiren konulardandır. Her zaman onların ağız ve diş sağlığına, aşılarının düzenine, göz ve kulak bakımına önem vermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu