Kedilerde Obezite (Aşırı Kilo) Zararları ve Tedavisi

Obezite iki durumda ortaya çıkar. Egzersiz, hareket eksiliğinden veya aşırı yiyecek tüketiminden. Obezite; enerji alımının, enerji ihtiyacından fazla olduğunda gelişir. Vücudun ihtiyacından fazla enerji, yağ depolarında saklanır ve vücuttaki yağlanma artar. Bir kez gelişen obezite, enerji alımını durdurup diyet yapıldığında bile vücuttan atılamayabilir.

Obezitenin Sağlığa Zararları

Kedilerde obezite tıpkı insanlarda olduğu gibi birçok riski de beraberinde getirir. Bunlardan en yaygın görülenleri; diyabet, karaciğer hastalıkları ve eklem hastalıklarıdır. Bunun dışında birçok sorun ve hastalık içinde zemin hazırlayabilir.

Kedilerde Neden Çok Sık Obezite Görülür?

Obezite kedilerde, köpeklere oranla daha fazla görülür. Bunun nedeni, kedilerin vücut yapılarının enerji depolamaya daha müsait olmasıdır. Metabolizmaları uzun süre açlığa dayanabilecek şekilde yaratılmıştır. Evcil kediler düzenli olarak beslendikleri için, genellikle tüm yağ depoları doludur. Kedilerin düzenli beslenmeleri yanlış değildir. Bu depoları boşaltmak için aç kalmaları değil, bolca hareket etmeleri gerekir.

Basit Obezite Testi

Kedinizi sırt üstü yere yatırın. Eliniz ile göğsünü sarın. Eğer elleriniz ile kedinin göğüs kafesini hissedemiyorsanız, kedinizin göğsü fazla yağlı demektir. Bu bir obezite başlangıcı olabilir. Kilolu olan tüm kedilerin obez olacak olması söz konusu değildir. Ancak tüm obeziteler kilo alımı ile başlar. Kedinizin kilolu mu, zayıf mı olduğunu anlamak için ise; Ona yukarıdan bakın. Eğer yukarıdan bakıldığında bel ve karın boşluğunu fark edemiyorsanız, kediniz kiloludur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde obezite tedavisi tıpkı insanlarda olduğu gibi; egzersizler ve diyet ile tedavi edilebilir. Ancak çok ileri durumlardaki obezite için cerrahi müdahaleler gerekebilir. Kedinizin fazla kilolarının hangi aşamada olduğunu, cerrahi müdahaleye gerek olup olmadığını, hangi egzersiz ve diyet programının uygulanması gerektiğini en iyi şekilde anlamak için veteriner hekim ile görüşmelisiniz.

Diyet Uygularken Bilmeniz Gerekenler

Kilolu kediler diyet uyguladıklarında, bu diyet mutlaka metabolizmalarını daha hızlı çalıştıracak ve yediklerini hızlı şekilde sindirerek dışarı atacaklardır. Bu nedenle dışkıları daha fazla ve daha sıvı olabilir. Kediler kilo kaybettiklerinde cilt ve tüy yapılarında da çeşitli değişiklikler olabilir. Bu durum için veteriner hekimden takviye ilaç veya farklı diyet programı istenebilir.

Egzersizlerde Bilmeniz Gerekenler

Kedilerin artan fiziksel aktiviteleri onlarda iştahsızlık yapabilir. Ayrıca daha hareketli yaşama alışmak için metabolizmaları farklılaşabilir. Uyku saatleri değişir ve arada sırada huysuzluklar yapabilirler.

Kedinizin kilo vermesi konusunda kararlıysanız, diyet ve egzersiz döneminde faydalı olacak birkaç ipucu;

  • Kedinizin yanında yemek yemeyin. Yemek yediğiniz sırada onu odadan veya mutfaktan çıkartın.
  • Sevdiği yiyecekleri unutturmaya çalışın.
  • Diyet yapana kadar bol doyurucu gıdalar alan kediler, diyet dönemindeki yiyecekler ile doymayabilirler. Onlara sık sık, ancak doyurucu olmayacak, tadımlık ikramlar verin.
  • Acıktığını anladığınız zaman onun dikkatini dağıtın.
  • Normal zamanda kedinizin sevdiği için verdiğiniz abur cuburları, artık vermeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu