Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek yetmezliği ne yazık ki sevimli dostlarımız köpeklerde sık karşılaşılan ve ciddi sonuçlar doğuran hastalıklardan biri. Öncelikle böbreğin vücutta hangi görevleri yürüttüğünü bilmek köpeklerde böbrek yetmezliği hastalığının ciddiyetini daha iyi kavramamıza yardımcı olacaktır.

Böbrekler;

  • Vücudun su ve elektrolit dengesini sağlar.
  • Kanın asit ve baz dengesini sabit tutar.
  • Zararlı maddelerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar.

Görüldüğü gibi böbrek aynı biz insanlarda olduğu gibi köpeklerde de hayati önem taşıyan bir organdır.

Böbrek hastalıklarını tetikleyen sebepler!

Köpeklerde böbrek yetmezliği doğrudan böbreklerle ilişkili hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi metabolik, toksik ve organik olmak üzere birçok farklı nedene bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Prerenal hastalıklar; kalp basıncında düşme, şok, kollaps, kusma ve ishal gibi aşırı sıvı kaybına neden olabilecek durumlar gibi daha çok dolaşım sistemi ile kalbi etkileyen hastalıklardır. Ayrıca kanama ve kalp yetmezliği de köpeklerde böbrek yetmezliği gelişmesine neden olabilir.

Renal hastalıklar; tümörler, nefritis, nefrozis, hiperkalsemi, zehirlenmeler gibi direkt olarak böbrek dokusu üzerinde hasara neden olabilen hastalıklardır. Bunlardan herhangi biri köpeklerin böbreklerinde patolojik bir değişim oluşmasına neden olabilir ve bu da böbreklerin yukarıda saydığımız işlevleri yerine getirememesi sonucunu doğurabilir.

Postrenal hastalıklar; idrar kesesinde görülen hastalıklar, idrar yolundaki tıkanmalar, idrar kesesi taşları ve yangılarıdır. Bu hastalıklar da idrarın dışarı atılmasını engeller. Bunun sonucunda da idrar dışarı çıkamayarak böbreğe geri döner ve basınç yapar. İdrarın dışarı atılamaması oldukça ciddi bir sorundur, özellikle ürenin vücudun içinde kalması sistemik bozukluklara sebep olurken, böbreğe geri dönüp basınç yapan idrar ise böbreklerde hasara ve devamında işlev bozukluklarına yol açar.

Köpeklerde böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere iki tiptir. Akut yetmezlikler şayet böbrekler çok zarar görmediyse tedavi edilebilir ve köpek normal hayatına devam edebilir. Ancak kronik yetmezlik için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil; zira kronik böbrek yetmezliklerinde köpeklerin hayatını kaybetme riski bulunmaktadır.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek yetmezliği tedavisinin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu bilmek gerekir. Akut ve ya kronik böbrek yetmezliklerinde veteriner hekim öncelikle böbreklerdeki hasarın derecesini tespit eder ve buna göre bir tedavi yöntemi belirler.

Köpeklerde böbrek yetmezliğinin erken teşhis edilebilmesi çok önemlidir. Bu nedenle uzmanlar senede bir kez tüm köpeklere radyografi, kan tahlilleri ve ultrasonografi uygulamalarını içeren kapsamlı bir check-up yaptırmanın yalnızca böbrek yetmezliği değil sevimli dostlarımızın hayatına mal olabilecek birçok hastalığın erken teşhisi açısından çok faydalı olduğu konusunda hemfikir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu