Hamster İçin Doğal Yaşam Alanı Nasıl Oluşturulur?

Hamster için yapılabilecek en iyi şey onun keyif alabileceği sevimli, ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve doğala yakın ortamlar oluşturmaktır. Oluşturacağınız ortam yapay maddelerden veya plastik objelerden de meydana gelmiş olabilir. Buradaki temel amaç hamster için uygun ve elverişli olmasıdır.

Hamster İçin En İyi Yuva Hazırlama Teknikleri

Bu küçük sevimli dostlarımızın yaşam alanlarını incelediğimizde genellikle toprağı kazarak yer altında kendi yaşam alanlarını görmüş oluruz. Ancak bu ortamı evde besleyeceğimiz bir hamster için oluşturmamız mümkün değildir. Bu durumda birçok farklı malzemelerle bu alanı oluşturabiliriz.

Hamster İçin Doğal Ortam Nasıl Hazırlanır?

Hamster için doğal ortam hazırlama biraz zor bir durum olabilir. Kum ya da toprak ile yapacağımız bir alandan ziyade geniş bir kafes içerisine gazete kâğıtlarını ince ince kıyarak kafes içerisine koyup hamster için kazabileceği ya da içinde oynayacağı bir alan haline getirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken kafes içerisinin temiz tutulması ve gazete kâğıtlarının yenilenmesidir. Farklı bir alan olarak hamster için hem tırmanabileceği hem de kendisini özel hissedebileceği ahşap iki katlı yuva yapmanız sevimli dostumuzu iyi hissettirecektir.

Tırmanma veya yuvarlanma işlemlerini rahatlıkla yapabileceği bu yapıyla size gönülden bağlı kalacağını hamsterınızın davranışlarından anlamanız zor olmayacaktır. Alternatif olarak herkesçe bilinen hamster için olmazsa olmaz dönme çarkları hem eğlencenin hem de keyifli zamanların geçirileceği ortam olmaktan geri kalmayacak. Hamster için genellikle kum, toprak veya çark tarzında daha çok farelerin de bulunduğu ortamlar olsa da aslında hamster için su vazgeçilmez bir alandır. Hamster için su havuzu oluşturmanız onun hem yuvarlanarak hareket etmesine hem de mutluluğuna mutluluk katmasına olanak tanır. Elbette suyu değiştirmek veya etrafın ıslanmasından rahatsız olmuyorsanız sevimli hamsterın çılgın hareketlerini sık sık görüp siz de bu mutluluğa ortak olacaksınız.

Akvaryumdan Hamstera Oyun Alanı Yapabilirsiniz

Eğer daha öncesinden balık beslemiş ve bu canlıların ölümüne şahit olduysanız elinizde hamsterınız için alternatif bir yaşam alanınız var demektir. Mevcut durumdaki akvaryum içerisine talaş ya da ince doğranmış gazete kağıtlarını ve birkaç sevimli oyuncak koyarak hali hazırda yeni bir yaşam oluşturmanız sanıldığının aksine çok daha kolay olacaktır. Biraz özveri ve birkaç küçük materyal ile sevimli ortamlar yaratmak sizin inisiyatifinizdedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu