Gonzales Hamster Özellikleri ve Fiyatları

En küçük hamster olan gonzales sevimliliğinin yanı sıra kolay bakılabilmesi ile de kusursuz bir evcil hayvan. Son yıllarda gittikçe daha fazla insanın evcil hayvan olarak tercih ettiği hamster sevimliliği ile adeta insanlar üzerinde büyüleyici bir etkiye sahip. Ancak gonzales hamster en küçük hamster türü olması nedeniyle daha da çok seviliyor ve bu minicik hayvanlar birçok insanın hayatına girmeyi başarıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de gonzales hamster bakımının son derece kolay olması. Yani yoğun çalışma hayatına sahip olan ya da çeşitli nedenler ile evcil hayvan bakmaya çok fazla zaman ayıramayan ama hayvansız da yaşamak istemeyenler tercihlerini gonzales hamsterdan yana kullanıyorlar.

Boyu en fazla 10 cm’ye ulaşıyor!

Gonzales hamster yazımızın başında da söylediğimiz gibi çok küçük bir evcil hayvan; bu canlıların boyu yalnızca 10 cm’ye ve ağırlıklarıysa en fazla 70 grama ulaşabiliyor. Kürkleri farklı renklerde olabilen küçük kemirgen hayvan gonzalesin gözleri genellikle koyu renkli olur. “Sağlıklı bir hamster nasıl olmalıdır?” yazımıza göz atarak sağlıklı bir gonzales hamsterin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi edinebileceğinizi de eklemeden geçmeyelim.

Çift olarak beslemek gerekir!

Hamster genellikle tek olarak beslense de söz konusu gonzales olduğunda tavsiye edilen çift olarak beslenmeleridir. Zira gonzales çok sosyal bir canlıdır ve bu nedenle tek başına mutlu olması zordur. Ortalama ömrü 2- 2,5 yıl kadar olan gonzales hamster bu kısa ömrünü mutlu olarak geçirebilmesi için çift olarak bakılmalıdır.

Gonzales Hamster Bakımı

Gonzales hamster bakımı çok kolaydır. Bu sevimli canlıları uygun kafeslerde beslemek gerekir ve kafesin içinde yem kabı, suluk ve hayvanın egzersiz ile oyun ihtiyacını karşılayabileceği koşu çarkı olmalıdır. Gonzales kafesinin tabanını talaş ile kaplamak hem kötü kokuları engeller hem de yaşam alanlarını kendilerine göre düzenlemeyi seven bu canlıların bunu yapabilmesine olanak tanır. Bir gonzales hamster asla yemeği ile tuvaletini kafesin aynı noktasına yapmaz. Kafesini kendine göre düzenler ve tuvaleti yem kabından en uzak köşeye kurar. Bu özellik tüm hamster cinslerinde vardır. Gonzalesin kafesini en fazla 1 ayda 1 defa temizlemek gerekir, talaşı boşaltıp kafesi ve diğer malzemeleri yıkamak bu temizlik için yeterlidir. Bu arada şunu da söyleyelim çok titiz bir hayvan olan gonzales kendini sürekli temizlediği için yıkanmaya ihtiyacı yoktur.

Gonzales Hamster Beslenme

Gonzales hamster hazır olarak satılan hamster yemleri ile beslenebilir, bunun yanı sıra taze yiyecekler de verilebilir. Salatalık, havuç gibi sebzeleri büyük bir keyifle yer. Yani gonzalesleri beslemek de gayet kolaydır. Önemli olan kaliteli yemler kullanmak ve düzenli olarak sebze ve meyveler ile taze besin desteği sağlamaktır.

Gonzales Hamster Fiyatları

Gonzales hamsterları birçok petshopta rahatlıkla bulabilirsiniz. Aynı zamanda hamster sahibi olan kişilerin yavrularını alabilir ya da yetiştiriciler ile iletişime geçerek gonzales hamster sahibi olabilirsiniz. Yavru gonzeles hamsterlar ortalama olarak 30-75 TL arasında satılmaktadır. Kafes, aksesuar, yem gibi tüm ihtiyaçları ile birlikte aldığınızda 150-250 TL arasında bir rakam tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu