Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı ve Tuvalete Alıştırma

Kedilerde tuvalet alışkanlığı hakkında bilinmesi gerekenler. Kedi kumu kullanımı, kumu kullanmayan kediler, kum kabı nasıl olmalı? Dışkı ve idrarın gizlenmesi.

Kedilerde Tuvalet Alışkanlığı

Kediler temizliklerine oldukça önem verirler. Ayrıca oldukça hisli ve dikkatli canlılar oldukları için çok farklı tuvalet alışkanlıkları ve bu konuda çok farklı davranışları olabilir. Bu konuya biraz kedilerin dünyasından bakarak, birazda evlerini temiz tutmak isteyen kedi sahiplerinin gözünden bakarak, kedilere sağlıklı ve temiz bir tuvalet alışkanlığı kazandırmak için değerlendirdik.

Kedi Kumunu Neden Kullanmazlar?

Bunun birinci sebebi kedi kumunun kirli olması olabilir. Diğer bir sebebi ise kedilerde aşırı stres olma ihtimali olabilir. Kediler çok duygusal canlılardır ve kolay depresyona girerler. Stresinin sebebi, evde yeni bir kedi, tatilde olan veya uzun süredir eve gelmeyen birinin olması, üreme döneminde yalnız kalmak olabilir. Başka bir sebep ise kedinin üriner (boşaltım) sisteminde bir sorun olması ve buna bağlı olarak idrarı veya kakasını tutamıyor olması olabilir. Bu tür bir durum tespit edilirse veteriner kontrolü gereklidir.

Kedi Kumuna Nasıl Alıştırılır?

Kedi besleyenler genellikle kedilerine hiçbir eğitim vermezler, buna gerek duymazlar. Ancak kedilerin, köpeklerde olduğu gibi temel itaat eğitimlerine gerek olmasa da, yaptıkları hataları bilmeleri gerekir. Kediler, köpekler gibi değildir. Bir hata yaptıklarında onları cezalandırırsanız korkarlar! Bu sebeple doğru ve zamanında bir uyarı çok etkili olur. Kedi kumu dışında başka bir yere tuvaletini yapan kedi yakalandığında, sert bir uyarı yapılır (fırça atılır) ve hemen kedi kumuna götürülür ise, kedi yaptığı hatayı anlayacaktır. Ancak kediler, çok duygusal canlılar oldukları için, insanlar ile ilişkilerini tamamen sevgiye dayalı kurarlar. Bu sebeple eğitimlerinde, sevgi ve ödüllendirme, cezadan daha etkili ve doğru sonuç verir.

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir kedi kumu için, hem kumun sürekli temiz olması, hem de kumun bulunduğu kabın temiz olması gereklidir. Ayrıca kediler temizliklerine oldukça fazla önem verirler. Eğer kedi kumu idrar kokuyor ise, o kumu kullanmak istemezler. Bu açıdan kedi sahipleri, kendilerini kedilerinin yerine koyduklarında durumu daha iyi anlayabilirler. Düzenli temizlenmeyen bir kedi kumu varsa, kedinin salon yada mutfak halısına tuvaletini yapması aslında daha temiz bir davranış olacaktır. Çünkü; gözlem yeteneği çok iyi olan kediler, çevrelerinde olan her şeyi meraklı şekilde izledikleri için, halı üzerindeki bir pisliğin hemen temizleneceğini bilir. Bu nedenle kedi kumu, günlük temizlenmelidir. Ayrıca sık sık, kumun bulunduğu kap yıkanmalı ve kurutularak yerine konmalıdır. Yıkanırken, kokulu deterjanlar veya bir miktar sirke kullanımı, kedilerin idrar kokusunu nötrolize edebilir. Unutulmamalıdır ki, kediler idrar kokusunu insanlardan daha iyi duyabilirler. Ancak kesinlikle çamaşır suyu veya amonyak içeren temizlik maddeleri kullanmayın! Bu maddelerin kokusu kedileri kumdan uzaklaştırabilir. Onları zor durumda bırakmayın! Bazı kediler, tuvaletini yaparken görünmek istemez. Bu nedenle kedi kumu banyo, dolap arkası gibi insanların bulunmadığı ve görmedikleri alanlara yerleştirilmelidir. Ayrıca evde birden fazla kedi varsa, aynı kumu kullanmak istemeyebilirler. Bu durumda birden fazla kum kabı kullanılmalıdır.

Dışkı ve İdrarı Gizlenmelidir!

Kediler tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra içgüdüsel olarak dışkılarının ve idrarlarının üzerini örterler. Ancak ev kedilerinde bu alışkanlık bazen olmayabilir. Kedi kumu üzerinde gizlenmemiş dışkı veya idrar görülürse, kedinin bu konuda eğitilmesi gerekir. Böyle durumlarda kedilerin tuvalet zamanları takip edilmelidir. Genellikle uykudan sonra, yemekten sonra veya gezintiden sonra tuvalet ihtiyacı hissederler. Kedileri ile yakın ilişkide olan kedi sahipleri, minik dostlarının ne zaman tuvalete gittiklerini bilirler. Tuvalet sonrasında, kedi ile beraber kum kutusuna gidilmeli, eğer gizlenmemiş idrar veya dışkı varsa kedi uyarılmalıdır. Hisli canlılar olan kedilerin cezaları kolay anladıklarından bahsetmiştik. Birkaç denemede cezalar işe yarayacaktır. Sonrasında eğer kedi, dışkı ve idrarını gizlemeye başlarsa, bu durumda ona sevgi gösterilip ödül verilirse başarılı bir eğitim verilmiş olur. Sahibinden azar işitmek yerine övgü aldığını fark eden kediler, asla aynı hatayı tekrar yapmak istemezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu