Kedilerde Bağırsak Tıkanması

Kedilerde çok sayıda farklı bağırsak sorunu ile karşılaşılabiliyor ve bağırsak tıkanması da bu sorunlardan biri. Aslında kedilerde bağırsak tıkanması sanılandan çok daha sık görülen bir problem çünkü hepimizin bildiği gibi kediler kendilerini yalayarak temizliyorlar ve bu sırada da hatırı sayılır miktarda tüy yutuyorlar, bu tüyler de topaklanıyor ve bağırsak tıkanmasına neden olabiliyor. Yani kedilerde bağırsak tıkanması genellikle tüy topakları nedeni ile ortaya çıkıyor. Elbette tüy topakları dışında nedenler de kedilerde bağırsak tıkanmasına yol açabiliyor, ancak bu en sık görülen nedeni.

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Nedenleri

Kedilerde bağırsak tıkanması nedenlerinin başında yukarıda da söylediğimiz gibi kedilerin yuttuğu tüy topakları geliyor. Bunun yanı sıra kedilerde yabancı cisim yutma da bağırsak tıkanmasına neden olabiliyor. Ayrıca kedi beslerken en sık yapılan hatalardan biri olan tavuk kemiği verme neticesinde kemiklerin de bağırsağı tıkadığı vakalar görülebiliyor. Yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim; kedilere tavuk kemiği vermek kesinlikle doğru değil, sadece bağırsak tıkanmasına değil mide ve bağırsak delinmesi gibi başka sorunlara da sebebiyet verebiliyor.

Kedilerde yabancı cisimlere bağlı bağırsak tıkanması genellikle top, toka, küçük oyuncakların yutulması ile şekilleniyor. Ayrıca ip ve ip gibi ürünlerde bağırsaklarda anatomik bozulmalara ve tıkanmalara neden olabilmektedir.

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Belirtileri

Kedilerde bağırsak tıkanması belirtileri şunlardır;

  • Yemek yedikten hemen sonra kusma ve bunu sık sık tekrarlama (Bu semptom tıkanmanın midenin son bölümü veya bağırsağın ilk bölümünde olduğu durumlarda daha sık görülür.)
  • Şiddetli dehidrasyon yani sıvı kaybı (Bunun sebebi sıvı ve elektrolitlerin emiliminde azalma meydana gelmesidir.)
  • İştahsızlık ve hızlı kilo kaybı
  • Halsizlik ve depresyon

Kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız!

Kedilerde Bağırsak Tıkanması Tedavisi

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı tedavisi için öncelikle hastalığın tam olarak teşhis edilmesi gerekir. Veteriner hekim yukarıdaki belirtiler ile getirilen kedilerde bağırsak tıkanması durumundan şüphelenirse kesin teşhis için radyolojik muayeneye yapar ve bağırsakta tıkanmaya yol açan cisme ve tıkanmanın hangi bölgede olduğuna göre bir tedavi yöntemi belirleyerek uygular. Özellikle bağırsaklara takılmış olan dışkı ile çıkması mümkün olmayan cisimlerde operasyon gerekmektedir. Genel anestezi altında yabancı cisme ulaşılır ve bu cisim uzaklaştırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu