Köpeğim Hiç Mama Yemiyor! Sebebi Nedir?

Kuru mamalar günlük hayatta köpeğimizi beslemek için oldukça pratik gıdalardır. Ayrıca içeriklerinde bulunan zengin ve besleyici maddelerle bizi kaygılarımızdan kurtarırlar. Köpeğimiz için en uygun olanı seçer, dozunu belirler ve ihtiyacı olan besin maddelerini aldığından emin olarak beslemeye devam ederiz. Peki, köpeğimiz kuru mamaları reddediyorsa?

Köpeğinizi Kuru Mamaya Alıştırmak

Köpeğiniz yavru ya da yeni sahiplendiğiniz bir yetişkin köpek olabilir. Ev yemeği ya da başka gıdalarla beslenmeye alışmış da olabilir. Bu durumda köpeğinizi kuru mamaya alıştırmak için bazı taktikler uygulamanız gerekebilir. Bunlardan en basiti köpeğinizin çok sevdiği bir gıdayı belirleyerek kuru mamayı onunla karıştırmak olabilir. Örneğin köpeğinizin sevdiği bir yaş mamayı kuru mamayla karıştırabilirsiniz. Çünkü köpekler genelde yaş mamaya bayılırlar. Bu karışımı kuru mama lehine giderek artırırsanız bir süre sonra kuru mama köpeğiniz için sorun olmayacaktır.

Köpeklerin mama seçmesinde birçok faktör etkili olabilir. Siz kuru mamaya geçmek isterken dostunuz buna karşı çıkıyorsa yapmanız gerekenleri sıraladık.

Öncelikle yavru bir köpek sahibiyseniz köpeğiniz yeni çıkan dişleriyle kuru mamayı kırarak tüketemiyor olabilir. Bu durumda kuru mamayı ıslatarak ya da ezerek alıştırmaya çalışmanız faydalı olabilir. Bu dönemde köpeğinize ek bir gıda vermemeniz alışma sürecini daha sağlıklı kılacaktır.

Eğer köpeğinizi uzun süre ev yemeğiyle beslediyseniz kuru mamalar onun için çekici gelemeyebilir. Ya da kuru mamaya alışmış olan köpeğiniz sizin yediklerinizden sık sık tadarak kuru mamadan soğumuş olabilir. Köpeğiniz sizin gibi değişik şeyler yeme ihtiyacı hissetmez. Sadece kuru mama ona yeterli olacaktır. Bu nedenle köpeğinize kuru mamadan başka bir şey vermemeniz gerekmektedir. Kaliteli bir mama köpeğinizin her türlü ihtiyacını karşılayacaktır. Ekstra gıdalar vererek onun alışkanlıklarını bozmamalısınız.

Köpeğinizin Mama Yememesinin Diğer Sebepleri Neler Olabilir?

Köpeğinizin iştahının kapanmasında ve kuru mama yememesinde başka faktörler de söz konusu olabilir. Bunlardan biri köpeğinizin hastalığıdır. Eğer köpeğiniz iştahını kapatabilecek türden bir hastalığa sahipse kuru mama gibi kendisi için çok çekici olmayan bir gıdaya karşı isteksiz davranabilir.

Ayrıca kuru mama seçiminiz de köpeğinizin hoşuna gitmemiş olabilir. Köpekler için kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, köpeğinizin cinsine, yaşına kilosuna uygun ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar besleyici bir mama tercih edilmesidir.

Yaz mevsiminde genellikle hayvanlar daha az yeme ihtiyacı hissederler ve iştahsız olurlar. Özellikle köpekler yazın sıcak havalarda oldukça uyuşuk olurlar ve enerji harcamazlar. Bu nedenle mama tüketimleri de düşer. Normalden daha az mama tükettikleri bu dönemlerde endişelenmeniz gerekmez. Ancak aç kalacak kadar az tüketiyorlarsa bir sorun var demektir.

Akla çok az gelen bir diğer sebep de köpeğinizin psikolojik durumudur. Travma geçirmiş bir köpek yemeden içmeden kesilebilir. Depresyona giren hayvanlar da bazen iştahlarını kaybedebilirler. Korku içinde yaşayan bir köpek kendini güvensiz hissettiği müddetçe bir şeyler yemekten kaçınabilir. Böyle durumlarda tavsiyemiz veteriner hekiminizden profesyonel yardım almanız olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu