Köpeklerde Arı Sokması ve Burun Şişliği

Köpeğiniz ile neşeli bir hafta sonu gezisine çıktınız, parkta neşe içinde koşturup oynarken bir de baktınız ki burnu şişmiş! Tabi ki bu hiç birimizin karşılaşmak istemeyeceği kötü bir senaryo ama ne yazık ki gerçek hayatta biz köpek sahipleri her an böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Öncelikle böyle bir durumla karşılaştığımızda “Köpeğimin burnu şişti!” deyip paniğe kapılmamamız gerektiğini asla unutmamalıyız. Zira köpeklere her türlü kaza anında doğru ilk yardım yapabilmek için kesinlikle panik olmamak gerekli. Aksi takdirde panik olarak harcadığınız zaman köpeğin aleyhine işleyecektir. Köpeklerde ilk yardım konumuzda köpeğinizin başına gelebilecek çeşitli kazalarda ilk müdahaleyi nasıl yapmanız gerektiği hakkında kapsamlı bilgi bulabileceğinizi de eklemeden geçmeyelim.

Arı sokması köpeklerin başına çok sık gelen bir kaza!

Köpeklerin burnunun şişmesinin altında yatan neden çoğunlukla arı sokması oluyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında arıların ortaya çıkması ile birlikte oyuncu ve meraklı köpekler arılar ile oynamaya kalkışabiliyorlar ya da kokladıkları bir çiçeğin otun arasında gizlenen bir arı tarafından yüzlerinden, daha çok da vurun bölgesinden sokulabiliyorlar. Aniden ortaya çıkan burun şişmeleri durumunda akla ilk gelmesi gereken de tabi ki köpeğin arı tarafından sokulduğu olmalı.

Köpeklerde Arı Sokması

Baharın ve ardından yazın gelmesiyle birlikte köpekler için arı sokması tehlikesi de başlamış oluyor. Oyuncu ve meraklı köpekler zaman zaman arıların hışmına uğramaktan kurtulamıyor ne yazık ki. Özellikle her şeyi koklama huyları köpeklerin arılar tarafından sokulmasına zemin hazırlıyor. Bu nedenle köpeklerde arı sokması genellikle burun bölgesinde meydana geliyor.

Köpeğinizi Arı Soktuğunu Nasıl Anlarsınız?

Köpekler canları acıdığında ağlamaya benzer sesler çıkarırlar, şayet köpeğiniz ağlıyorsa, feryat ediyor ve vücudunun bir bölümünü patileriyle ovuşturmaya çalışıyorsa bunlar bir arı tarafından sokulduğunun belirtileri olabilir. Eğer yanınızda değil bahçede sokulduysa arının soktuğu noktanın aşırı derecede şişmesinden köpeğinizi arı soktuğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

İlk müdahale çok önemli!

Köpekleri arıların genellikle burun ve yüz kısmından soktuğunu söylemiştik, bu nedenle arı sokmalarında köpeklere ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapılması çok önemli, zira burun, ağız ve boyun kısmındaki sokmalar neticesinde oluşan şişmeler köpeklerin nefes almasına engel olabiliyor. Arının soktuğunu fark eder etmez ilk yapmanız gereken bir pamuğa amonyak dökerek sokulan bölgeye pansuman yapmak. Bu işlem şişliğin inmesine ve köpeğinizin acısının azalmasına yardımcı olacaktır.

Çoklu arı sokmaları ölüm riski taşıyor!

Köpeğinizi bir değil birkaç arı soktuysa ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Çünkü arı sokması zehirlenmeye sebep oluyor. Bir arının zehri ölümcül değilken birkaç arının zehri ölümcül olabiliyor. Bu yüzden köpeğinizi birden fazla arı soktuysa mutlaka en yakın veterinere götürmelisiniz. Aksi takdirde hafife alacağınız arı sokması çok sevdiğiniz köpeğinizin hayatına mal olabilir.

Arı Sokmasına Karşı Ne Önlem Alınabilir?

Doğrusunu söylemek gerekirse arı sokmasına karşı önlem almak pek de mümkün değil. Ancak şayet bahçeli bir evde oturuyorsanız arıları çekebilecek bitkileri ekmemeniz biraz faydalı olabilir. Bunun yanı sıra bahar ve yaz aylarında evinizde mutlaka amonyak ve böcek sokmalarına karşı kremler bulundurmalısınız ki ani bir sokma karşısında hemen müdahale etme şansına sahip olabilin.

Böcek sokması da burun şişmesine neden olabilir!

Köpekler yaz aylarında ve bahar aylarında arı dışındaki bazı böcekler tarafından da sokulabiliyorlar ve bu sokulmalar da genellikle yüz ve burun bölgesinden oluyor.

Arı Sokmasında Yapılması Gerekenler

Öncelikle köpeğin burnuna şişi indirmesi için antihistaminik etkili bir krem sürmek ve hemen ardından köpeği hemen veterinere götürmek bu durumda yapılacak en doğru şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu