Border Collie Özellikleri ve Fiyatları

Bu konumuzda sizlere dünyanın en zeki köpeklerinden biri olan Border Collie ırkının özelliklerinden ve bu ırk hakkındaki tüm detaylardan bahsedeceğiz. Border Collie ırkının bakımı, beslenmesi, hastalık yatkınlığı, karakteri ve eğitimi gibi konulara değineceğiz.

Dünya’da çoban köpeği denildiğinde aklımıza gelen ilk ırklardan birisi Border Collie’dir. Border Collie ırkı özellikle koyun sürülerini gütme konusunda oldukça başarılıdır. Bu kapsamda oldukça fazla enerjiye sahip ve yeteneklidir. Bu ırk bu özelliği ile birçok çobanın tercih ettiği ve tüm dünyada kullanılan bir ırktır. Çiftlikler için en ideal ve verimli çoban ve iş köpeklerinden birisidir. Eğitim konusunda da en zeki ırklardan birisi olan Border Collie ırkı, şehir hayatında ve apartmanda beslenebilir ama bazen farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Border Collie Genel Görünümü

Border Collie orta boylu, atik ve dikkatli bir duruşa sahip, uzun burunlu ve sivri kulaklıdır. Kuyruğu genellikle aşağı doğru serbesttir. İki kat tüy yapısına sahiptir. Alt tabaka yumuşak ve kısa, üst tabaka ise uzun ve serttir. Rengi beyaz üzerine siyah, gri veya kızıl olabilir. Yanaklarında ve göz kapaklarında sarı, kahverengi lekeler görülebilir. Göğsü her zaman beyazdır.

Border Collie Karakteri

Border Collie dünyanın en zeki köpek ırklarından biridir. İnsanların hislerini anlayabildikleri söylenir. Çoğu zaman sahibi komut vermeden, ne demek istediğini anlar. Ancak her ırkta olduğu gibi olumsuz karşılanan karakter özellikleri de vardır. Bu birkaç kötü özellik, onların mükemmelliği kıl payı kaçırmalarına sebep olur. Border Collie çok zeki ve çok enerjik olduğu için kontrol altında tutmak zordur. Her zaman yapacak bir iş arar. Eğer çobanlık yapmıyorsa ve bir işi yoksa, günlük egzersiz ihtiyacı çok fazla olacaktır. Eğitimi çok kolaydır. Ancak sürekli eğitim istediği için, normal zamanlarda da sahiplerini oldukça şaşırtabilirler. Sadece kendilerine verilen eğitim ile yetinmezler, kendi algıladıkları ile öğrendikleri çok şey olur.

Şehir hayatında doğmuş veya küçük yaşta şehre getirilmiş yavru Border Collie’lerde utangaçlık ve ürkeklik çok sık görülür. Bunun için erken yaşta sosyalleştirme eğitimi verilmelidir.

Border Collie Bakımı

Border Collie için en ideal bakım alanı çiftlikler, köy evleri veya geniş bahçeli evlerdir. Tam anlamıyla bir işkoliktir. Her zaman yapacak bir işi olmalıdır. Aksi halde kendisine iş yaratacaktır ve bu çoğu zaman sorun olabilir. Ayrıca çobanlık içgüdüsü çok yüksek olduğu için, sosyalleştirme eğitimi yeterli olmayanlar, bisiklet, motosiklet, kediler ve küçük çocuklar gibi hareket eden her şeyin peşinden koşabilir.

Border Collie için en uygun beslenme günde 2 öğün şeklindedir. Kuru mama ile beslenenler için. 2 ölçek (yada 2 bardak) mama iki öğüne bölünerek verilebilir.

Uzun tüylü olmasına rağmen, çok sık taranmak istemez. Sert tüylerini haftada bir fırçalamak, dökülen tüyleri toplamak ve cildini havalandırmak için yeterlidir. Ayrıca yine haftada bir mutlaka kulak içlerini pamuklu bir çubuk ile temizleyin. Ortalama yılda 3 kez yıkanabilirler. Bu yaşadığı alana bağlı olarak değişebilir. Köpek üzerinde koku oluşmaya başlaması, yıkama zamanının habercisidir.

Border Collie Ailesi Tarihi

Border Colie ilk olarak, İngiltere ve İskoçya’da koyun sürülerini gütmek amacıyla yetiştirilen köpeklerden üretilmiştir. Tarih boyunca görevini en iyi şekilde yapan bu ırk, halen küçükbaş hayvanlar için Dünya’nın en iyi çoban köpeği olarak görülür. Irk ilk olarak 1860 yılında İngiltere’de bir köpek fuarında tanıtıldı.

Border Collie Genel Özellikleri

  • Boyu: 48-56 cm (Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)
  • Ağırlığı: 35-45 kg (Ölçü değerleri yetişkin erkek köpekler içindir.)
  • Rengi: Beyaz üzerine siyah, gri veya kızıl örtülü. Yanakları ve göz kapaklarında sarı, kahverengi lekeler görülebilir. Göğsü her zaman beyazdır.
  • Tüy Yapısı: Çift kat tüy yapısı vardır. Alt kat kısa ve yumuşak, üst kat ise uzun ve sert.
  • Eğitimi: Çok kolaydır. Sadece öğretilen ile yetinmez. Kendiliğinden yapması gerekeni algılayarak uygulayabilir.
  • Hastalık Yatkınlığı: Epilepsi, kalça çıkığı.
  • Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Yavru Border Collie Fiyatları

Ülkemizde de özellikle zekası ile bilinen ve sevilen bir ırktır. Aynı zamanda aranan bir ırktır ve değerlidir. Fiyatları çeşitli özelliklere göre değişmek ile beraber saf bir yavru border collie ırkının fiyatı 5.000 ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Yetişkin köpeklerin damızlık özelliği varsa fiyatları 10.000 ile 15.000 TL arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu