Köpeklerde Çene Titremesi Nedenleri

Köpeklerde çene titremesini incelediğimiz bu yazımızda, çene titremesine sebep olabilecek durumları ve yapılması gerekenleri açıkladık. Öncelikle çene titremesi kendi başına bir hastalığın belirtisi değildir. Genellikle bazı sorunların ve hastalıkların bir semptomu olarak ortaya çıkar. Titreme gibi bir reaksiyon başka belirtilerle birlikte ele alındığında bir anlam ifade eder.

Köpeklerde Çene Titremesi Sebepleri

Köpeğin üşümesinden, gençlik hastalığına, hepatitten, zehirlenmeye kadar birçok değişik sebeple titremeler görülebilir. Köpeklerin neden titrediğini belirlemek, teşhiste ilk adımı atmak demektir. Eğer köpeğinizin cinsine uygun olmayan soğuk iklim şartlarında yaşıyorsanız; köpeğinizin çenesi, üşüdüğü için titriyor olabilir. Bunun çözümü için, köpekler için üretilmiş kazak ya da benzeri kıyafetleri kullanarak, köpeğinizin rüzgârdan ve soğuktan korunmasını sağlamış olursunuz.

Gençlik hastalığı birçok hayvan severin korkulu rüyasıdır ve gerekli aşıların mutlaka yapılması gereklidir. Eğer aşısız bir köpeğiniz varsa ve titreme dışında ishal, kusma, iştahsızlık gibi diğer belirtilere de sahipse bir an önce tahliller ve tedavi için veteriner hekime başvurmanız gerekir. Gençlik hastalığından kaynaklı olan titremelerde genellikle titreme vücudun birçok yerinde görülür ve bununa beraber farklı belirtilerde mutlaka görülür.

Köpeklerde görülen hepatit ise bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Belirtileri arasında titreme de vardır. Aynı zamanda öksürük, gözde kızarıklık, kusma, ishal gibi belirtiler de gösterir. Tıpkı gençlik hastalığı gibi önceden aşılarının yaptırılması son derece önemlidir.

Bu gibi hastalık kaynaklı durumlarda titreme yalnızca çenede değil vücudun başka kısımlarında da görülebilir. Bu nedenle eğer bir şüphe varsa hayvanın bir veteriner hekime gösterilmesi ileride karşılaşabileceğiniz birçok sorunu başlamadan ortadan kaldırabilir.

Zehirlenmelerin önemli belirtileri arasında titreme sayılabilir. Titreme çenede veya vücudun diğer bölgelerinde olabilir. Zehirlenmeye neden olan maddeye göre ilave bazı belirtileri de yine mutlaka görürüz.

Hastalık Dışı Sebepler Nelerdir?

Titremenin bir sebebi olarak, köpeğiniz üşüyor olabilir demiştik. Bunun dışında hastalık harici başka bir takım sebepler de sıralanabilir. Örneğin; köpeğinizi gezdirirken kızgınlık döneminde bir dişinin idrar kokusunu alırsa ya da yalarsa, bunun yarattığı heyecan nedeniyle geçici çene titremesi görülebilir. Eğer köpeğinizin çenesi uykusunda titremeye başlıyorsa büyük ihtimalle rüya gördüğü içindir.

Sadece çenede seyrek ve geçici titremeler görüyorsanız muhtemelen endişelenmenizi gerektirecek bir şey yoktur. Ancak bunun yanında başka problemler de varsa sorun ciddi olabilir ve gerekli muayene geciktirmeden yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu