Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Köpeklerde gençlik hastalığı ölümcül ve bulaşıcı olan virüs kaynaklı bir hastalıktır. Tıp dilinde distemper disease diye anılır ve genç hastalığı olarak da bilinir. İsminden dolayı yalnızca yavru köpeklerde görüldüğü zannedilen hastalık, yetişkin köpeklerde de görülür. Bu bakımdan yavruluk döneminde, eğer bu dönemde ihmal edildiyse en kısa sürede aşılamanın önemi çok büyüktür. Zamanında yapılmayan aşılar en sadık dostlarımızı gençlik hastalığı gibi bulaşıcı ve şiddetli hastalıklar ile kaybetmemize neden olabilir. Ayrıca vaktinden önce sütten kesilen bebek köpeklerin bağışıklık sistemleri daha zayıf olacağı için risk artmaktadır.

Aşılaması henüz tamamlanmamış olan yavru köpeklerimizi daha iyi bir şekilde korumalı, dışarıya çıkarmamalıyız!

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

Hastalık göz, deri, solunum, sindirim ve sinirsel gibi çeşitli formlarda seyreder. Köpeklerde gençlik hastalığı, pek çok hastalıkla ortak belirtiler içerdiği için geç fark edilmesiyle ünlenmiştir. Özellikle sinirsel formu hariç diğer formları birçok hastalık ve enfeksiyon ile karışabilir. Küçük köpeklerde yüksek ateş, göz ve burun akıntıları, öksürük, ishal, kusma, iştahsızlık, bitkinlik, aşırı su kaybına da bağlı şiddetli zayıflama gibi belirtileri vardır.

Bu belirtilerin başında daha önce bu işlediğimiz köpeklerde göz çapaklanması gelmektedir. Gözde çapaklanma bu hastalık için önemli bir belirtidir. Bu belirti görüldüğü takdirde hemen uzman bir veterinere gidilmelidir. Göz akıntısı ve çapaklanma olduğu takdirde tam tetkik yapılmalı ve hasta gençlik hastalığı yönünden mutlaka değerlendirilmelidir. Öksürükle başlayan köpeklerde gençlik hastalığı belirtileri ise antibiyotik takviyesi ile kısa süreli olarak giderilir. Ancak distemper derinden ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Tespit edilmediği takdirde yürüme bozuklukları ve devamında felç görülebilir. Ayrıca tikler ve ani korkma gibi tepkiler görülür. Hastalığın belirtilerinde formunun önemi büyüktür.

Konuyu özetlemek amacı ile görülen başlıca belirtileri aşağıda sıraladık.

  • Gözlerde çapaklanma
  • Burun akıntısı ve solunumda zorlanma
  • İshal ve kusma
  • Halsizlik ve iştahsızlık
  • Tikler ve titreme

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Teşhisi

Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden ötürü hastalığın elle veya gözle teşhisi pek mümkün değildir. Sağlıklı görünen köpeklerde bile gençlik hastalığı virüsü bulunabilir. Aşılarının yapılıp yapılmadığı ile fikir sahibi olunması sağlanabilir. Ancak köpeklerde gençlik hastalığı teşhisinin kesin olarak konulabilmesi için çeşitli test kitleri ve kan testleri kullanılabilir. Özellikle hızlı test kitleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yukarıda saydığımız belirtiler göz önünde bulundurulduğunda, özellikle yavru ve aşısız köpeklerde bu test kitlerini kullanmak ve hastalığı kontrol etmek önemlidir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde gençlik hastalığı tedavisi, teşhis konulduğu anda başlar ve eğer iyi bir sonuç alınacaksa bile yaklaşık 10-15 gün sürer. Bu tedavi mutlaka uzman bir veteriner hekim nezaretinde hastane veya klinikte yapılmalıdır. Hastalığın hangi formlarda ilerlediğine göre semptomatik bir tedavi yolu izlenir. İltihap ve öksürük gibi belirtiler için antibiyotik kullanılır. Mide ve bağırsak sıkıntılarının belirtileri kusma ve ishal ile kaybedilen suyu yerine koymak için serum takviyesi verilir. Bağışıklık sistemi, immün sistem kuvvetlendirici ilaçlarla desteklenir. Vitamin takviyeleri yapılır. Sinirsel form gözüken köpeklerde ise tedavi olasılığı oldukça düşüktür.

Sadık dostlarımızın bu hastalığa yakalanmaması için aşılarının eksiksiz olarak yapılmasını öneriyoruz. Veteriner hekim önerisi ile yaklaşık 45 günlükken başlayan aşı programında karma aşı en azından çift doz yapılmalı ve sonrasında yıllık olarak tekrarları ihmal edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu